Dve najznámejšie športové značky na svete spája jeden príbeh: Počuli ste o ňom?

Topánka

freedigitalphotos.net

Kto by nepoznal dve azda najznámejšie značky športovej obuvi na svete. Oboje sú štýlové, užitočné a vládne medzi nimi tvrdá rivalita. Za zrodom oboch značiek však stoja dvaja muži ktorí… boli bratia.

Bratia Rudolf a Adolf Dasslerovci stoja za zrodom dvoch legendárnych značiek. Pochádzali z bavorského mestečka Herzogenaurach. Napriek tomu, že otec Rudolfa a Adolfa bol obuvník, vydal sa v jeho šľapajach len jeden, starší Rudolf. Jeho otec vyrábal pohodlné papuče známe v celom okolí. Rudolf pracoval s ním v rovnakej továrni až dovtedy, kým neodišiel na front v prvej svetovej vojne. Adolf si zvolil inú cestu, stal sa pekárom a neskôr musel odísť na front tiež.

Adolf alebo Rudolf?

Kto z dvoch bratov mal podľa vás lepšie predpoklady na kariéru úspešného predajcu topánok? Aj keď by ste to nepovedali, aktívnejším bol Adolf. Ten v práčovni, v ktorej pracovala jeho mama začal po návrate z frontu s výrobou športovej obuvi. O štyri roky neskôr sa k Adolfovi pridal aj jeho brat Rudolf a založili továreň na výrobu topánok bratov Dasslerovcov. Ich topánky boli známe hlavne v okolí, no bratia sa chceli viac zviditeľniť. Ponúkli svoje topánky niekoľkým športovcom, ktorí sa v roku 1928 zúčastnili olympiády.

Táto olympiáda však veľa neznamenala. Prelomová pre bratov Dasslerovcov bola až olympiáda v roku 1936 konaná v Berlíne. Pred ňou zašiel Albert za americkým atlétom, či by nechcel súťažiť v ich topánkach. Jesseho Owensa dokázal Albert presvedčiť a práve vďaka nemu si otvoril bránu do sveta. Owens na olympiáde získal až 4 zlaté medaily a z topánok bratov Dasslerovcov sa stal hit.


Mohlo by vás zaujať: Ploché nohy potrápia aj v dospelosti: Ako postupovať, ak ich máte aj vy?


Rozkol kvôli politike

Obaja bratia vstúpili do nacistickej strany NSDAP, čo bol vtedy jediný spôsob ako byť v úspešným a nemať problémy. Do začiatku vojny predali až 200 000 párov obuvi, no ich budúcnosť bola ohrozená. Adolf podozrieval svoju manželku z toho, že ho podvádza s Rudolfom. Rudolf bol zanietený nacista, Adolf napriek svojmu menu údajne režim až tak neuznával a na olympiáde podporil černocha, ktorý bežal proti Nemcom. Rudolf bol vlasti oddaný a povolali ho do zbrane. Predtým však stihol doniesť na Adolfa, že donáša spojencom. Rudolf sa po skončení vojny dostal do zajatia. Ku spojencom, ktorí ho väznili sa dostala informácia, že bol členom SS. Údajne od Adolfa. Rudolf zradu nedokázal odpustiť a ani fakt, že Adolf začal svoje topánky predávať aj spojencom. Jednoducho, bratia si vzájomne nemali čo vyčítať a krv-nekrv, stali sa z nich nepriatelia.

Kto bol prvý?

Nepokoje medzi bratmi sa prehlbovali a tak sa rozhodli ísť každý svojou cestou. Rok 1948 znamenal pre Adolfa vznik svojej vlastnej značky, značky s menom Adidas. Dôvod bol jednoduchý. Adolfa prezývali „Adi“, k tomu pridal prvé tri písmená priezviska a Adidas bol na svete. O 5 rokov neskôr si zaregistroval známe 3 pruhy ako obchodnú značku a roku 1954 sa stalo Nemecko majstrom sveta vo futbale – s kopačkami Adidas na nohách.

Približne v rovnakom čase ako Adolf prišiel so svojou značkou aj Rudolf. Ten chcel značku, ktorá by tiež evokovala jeho prezývku. Rozhodol sa pre názov Ruda. To sa mu celkom nepozdávalo a o pár týždňov bola na svete známa Puma.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo topánok odhalené: Čo všetko o vás prezradia tie vaše?


Rozbroje až do smrti

Bratia si konkurovali až do poslednej možnej chvíle. Rudolf podľahol rakovine pľúc vo veku 76 rokov. Značku prevzal jeho syn, ktorý z nej vybudoval jednu z najznámejších značiek sveta. Mladší Adolf zomrel o 4 roky neskôr, v roku 1978, firmu prevzal syn. Ten však zomrel už o 9 rokov po otcovej smrti a značka sa musela vysporiadať s mnohými nepríjemnosťami. Napriek tomu sa postavila na nohy a v celosvetovom rebríčku je pred Pumou. Obaja bratia našli spoločný odpočinok vo svojom rodnom meste, na rovnakom cintoríne, no každý je na opačnej strane.


Ktorej zo spomínaných značiek fandíte vy? Aké máte skúsenosti s produktami týchto známych značiek? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame