Dve tváre života po päťdesiatke: Viac roztržitosti, ale aj kreativity

Žena

thinkstockphotos.com

Aj vy máte pocit, že ste s pribúdajúcimi rokmi čím ďalej tým roztržitejší? Nebojte sa nepatríte ešte do „starého železa“. Hoci nejde o pozitívny jav, predsa len má v sebe aspoň podľa vedcov minimálne jednu výhodu – väčšiu kreativitu.

Roztržitosť a nepozornosť sú problémom v každom veku, ale čím je človek starší, tým je ľahšie stratiť pozornosť. Roztržitosť však nemusí byť tak dramatická, ako by sa zdalo: štúdia zverejnená na stránkach časopisu Trends in Cognitive Science naznačuje, že po päťdesiatke je stále ľahšie podľahnúť roztržitosti, ale to so sebou prináša aj úžitok.

Fungujeme aj s pribúdajúcimi rokmi

,,Literatúra nás vedie k domnienke, že život najväčších osobností je nejakým spôsobom poznačený úpadkom ich kognitívnych schopností, zatiaľ čo v skutočnosti sú mnohé z nich stále schopné čeliť výzvam každodenného života,vysvetľuje Tarek Amer z Torontskej univerzity. ,,To nás vedie k domnienke , že ľudia nepotrebujú vysokú úroveň kognitívnej kontroly, aby mohli vykonávať každodennú činnosť,dodáva. A to čiide o obyčajnú prechádzku alebo vstrebávanie nových informácií.


Mohlo by vás zaujať: Sex po päťdesiatke: 5 dôvodov, prečo určite áno


Menej pozornosti, viac kreativity

Vysokou kognitívnou kontrolou sa rozumie schopnosť udržať pozornosť zameranú na to, čo práve človek robí, a pritom ignorovať akýkoľvek zdroj rozptýlenia pozornosti. Amer a jeho kolegovia objavili, že strata tejto schopnosti má svoju pozitívnu stránku. Osoby so zníženou kognitívnou kontrolou dokážu ľahšie nachádzať kreatívne riešenia problémov. Pozornosť sa znižuje, ale zároveň s tým, ako klesá, akoby sa rozširovala a dovoľuje uvažovať a načúvať informáciám, ktorých by si človek inak nepovšimol. A to je práve prípad osôb po päťdesiatke, zdôrazňujú vedci, ktorí analyzovali výsledky niekoľkých štúdií sledujúcich správanie osôb pomocou neurozobrazovacích techník zameraných na meranie metabolizmu mozgu a teda nepriamo mozgovej činnosti.

Skúmať sa bude ďalej

Výskum kognitívnej kontroly môže navyše pomôcť odhaliť mechanizmy starnutia v mozgu. ,,Nevieme, čo reálne udržuje výkon osôb s rastúcim vekom. Je jasné, že iba pamäť nám nemôže sama o sebe dať správnu odpoveď na túto otázku, hovorí Hashem. Štúdium obmedzenej kognitívnej kontroly nám môže pomôcť pochopiť, ako starí ľudia stále dokážu úspešne a nezávisle vykonávať rôzne činnosti vo svojom živote.


Poznáte nejaké ďalšie podobné recepty na prípravu chutných a rýchlych pokrmov s použitím špáradiel? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk, La Repubblica
Odporúčame