Džínsy oslávili výročie: Hádajte, koľko majú rokov a ako vznikol ich názov

Džínsy

sxc.hu

Pred 140 rokmi, 20. mája 1873, dostal americký obchodník Levi Strauss a jeho partner Jacob Davis patent na pracovné nohavice, ktorých vrecká boli spevnené kovovými nitmi. Tento dátum je považovaný za deň zrodenia džínsov. Džínsy vtedy vznikli ako montérky pre zlatokopov na západe USA, v 20. storočí sa ale stali nielen módnym hitom, ale aj symbolom slobody, mladosti, nezávislosti a odvážneho ducha.

Levi Strauss bol prvý

Džínsy, jednu z ikon USA, vytvoril prisťahovalec z Bavorska Löb Strauss, ktorý si po príchode do USA vo svojich 18 rokoch zmenil meno na Levi. Strauss odišiel v marci 1853 kvôli zlatej horúčke do San Francisca, kde si otvoril veľkoobchod s textilným tovarom. V obchode predával zlatokopom potrebné náčinie, látky, stany a plachty na autá. Zlatokopovia si však sťažovali na nie príliš pevné nohavice, ktorých vrecká sa vytrhávali. V tú dobu prišiel jeden z pravidelných Straussových zákazníkov, krajčír Jacob Davis, na zaujímavý nápad. Spevnil vrecká nitami, ktoré sa dovtedy používali na pripevnenie remeňa na konskom pokrovci.

Džínsy alebo denim

Pôvodný materiál, hnedé stanové plátno, ale čoskoro nevyhovovalo. A tak sa Strauss rozhodol pre bavlnársky dril (trojvrstvový krep) vo farbe janovskej modrej, ktorý sa dovážal z francúzskeho mesta Nimes (de Nimes = denim, americký výraz na denim). Samotný názov džínsy, anglicky (blue) jeans, pochádza z francúzskeho označenia pre farbivo, ktoré sa k ich farbeniu používalo: bleu de Genes, Janovská modrá. Vbývalom Československu sa udomácnil aj názov texasky odvodený od amerického štátu Texas. 


Mohlo by vás zaujať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Džínovina nie len na nohavice

V roku 1889 založil v Kansase Američan Harry David Lee ďalšiu slávnu firmu s džínsovým oblečením, ktorá expandovala vďaka výrobe pracovných nohavíc, kombinéz či búnd a v 20. rokoch prišla s rázporkom na zips. V polovici 40. rokov sa zrodila ďalšia slávna značka Wrangler, ktorú v začiatkoch preslávil krajčír poľského pôvodu Bernard Lichtenstein, nazývaný Rodeo Ben, ktorý vylepšoval nohavice pre kovboja.

Prestíž im dodal James Dean

V 50. rokoch 20. storočia džínsy spopularizoval film Rebel bez príčiny a herec James Dean, ktorý z tejto časti odevu urobil symbol vzbury mladých. Vtedy bolo tiež niekde v Amerike zakázané nosiť džínsy do divadla, reštaurácií i škôl. V roku 1961 preslávila levisky fotka Marilyn Monroe z filmu Mustangovia a začal zlatý vek džínsov. V roku 1965 sa údajne prvýkrát objavili v slávnom newyorskom butiku Limbo džínsy s opraným efektom.


Mohlo by vás zaujať: Žehlička udržiava šaty vo forme už celé stáročia: Zistite viac o jej histórii


Výšivky, flitre či diery…

Nasledoval boom všelijakých strihov a „vylepšovaní“, nad ktorými by sa možno otcovia džínsov Strauss a Davis obracali v hrobe. Okrem rôznych výšiviek, farebných odtieňov či vykladania kamienkami sa na niektorých modeloch zámerne vytvárali diery a popri opranom efekte prišiel aj efekt potrhaný. Džínsy sa stali ťažko vysvetliteľným fenoménom, ktorý nosia po celom svete nielen kovboji a farmári, ale aj prezidenti či supermodelky.


Radi nosíte džinsy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, ČTK
Odporúčame