Ekopotraviny a bezlepková strava? Vraj to je len móda bez pozitívnych vlastností

Quinoa

thinkstockphotos.com

Čoraz častejšie čítame o magických vlastnostiach rôznych potravín či zvykoch, ktoré majú prospešne vplývať na náš organizmus. Okrem štúdií, ktoré tieto tvrdenia potvrdzujú, nájdeme často aj ich odporcov. Aké sú teda najznámejšie superpotraviny a zvyky, ktoré sú pomerne kontroverzné?

Všetci budeme múdrejší, zdravší a učenejší, ak necháme plávať pavedecké módne trendy a zdravotné výstrelky. Myslí si Alex Berezow, novinár a autor knihy Malá čierna knižka pavedy. Ako príklad ponúka prehľad niektorých „pavedeckých“ tvrdení, ktoré by podľa neho mali byť pustené k vode…

Antioxidanty a produkty proti starnutiu

I keď nie je známe, prečo naše telo starne, existuje na túto tému množstvo rôznych hypotét. Jednou z najobľúbenejších je názor, že v priebehu času poškodzuje telesné bunky oxidačný stres, ktorý je vedľajším produktom metabolizmu. Tomu by teoreticky mali zabraňovať antioxidanty, ale klinické testy to nepreukázali. Najlepší spôsob, ako „zostať mladý“, je vhodná strava, cvičenie – a genetické šťastie. Väčšina podobných produktov je pravdepodobne podvod.

Produkty bez chémie

Všetko je chemické. Áno, doslova všetko. Vzduch, ktorý dýchate, voda, ktorú pijete, noviny, čo držíte v ruke. Nič nie je bez chémie. V populárnej kultúre slovo „chemický/chemická/chemické“ často používajú aktivisti, ktorí nemajú ani potuchy o chémii a toxikológii, a len strašia verejnosť ohľadne jedla a životného prostredia.

Detoxikácia

Každý deň konzumujeme toxické látky. Väčšina z nich sa prirodzene vyskytuje v našom životnom prostredí. Ryža obsahuje arzén, morské plody obsahujú methylortuť a naše telá produkujú toxické látky ako bežnú súčasť metabolizmu. Naše telo je dokonale schopné zvládnuť toxíny. Nepotrebuje „detox“ alebo „prečistenie“, pretože o to sa starajú pečeň a obličky.


Mohlo by vás zaujímať: Bezlepková horúčka zachvátila Európu: Ide o zdravie alebo skvelý marketingový ťah?


Esenciálne oleje

Esenciálne oleje získali svoje označenie, pretože obsahujú esenciu z rastliny, z ktorej boli získané – teda nie preto, že by boli esenciálne, teda podstatné a zásadné pre ľudskú stravu. Ako mnoho rastlinných extraktov, aj esenciálne oleje môžu obsahovať užitočné zložky, ako sú konzervanty či antimikrobiálne látky. A podľa toho, o akú rastlinu sa jedná, môžu tiež príjemne voňať. Ale dávajte si pozor na šarlatánskych predajcov esenciálnych olejov, ktorí vám ich ponúkajú ako všeliek na čokoľvek.

Bezlepková strava

Metabolizmus veľmi malého množstva ľudí nedokáže spracovať lepok. Mizivé percento ľudí je naň alergických, a ďalšie malé percento ľudí trpí celiakiou. A i keď niektorí ľudia môžu trpieť zvýšenou citlivosťou na lepok, propagovaná bezlepková strava nepodložená zdravotným dôvodom je módny výstrelok. A ľudia, ktorí hlásia, že sa im po bezlepkovej strave zlepšil zdravotný stav, sa najpravdepodobnejšie cítia lepšie vďaka tomu, že zo stravy vylúčili nadbytočné uhľohydráty.

Prírodné je lepšie

Všeobecne rozšírený mýtus, že prírodné je lepšie, je základom čohokoľvek od alternatívnej medicíny až po hnutie bio potravín. Tento slogan je pritom učebnicovým príkladom pavedy. Kiahne, HIV, arzén, jedovatý brečtan, štrkáče aj škorpióni – to všetko je prírodné, kým mnohé lieky prínosné pre zdravie prírodné nie sú.


Mohlo by vás zaujímať: Poklad Inkov menom quinoa: Vyskúšali ste už túto zázračnú potravinu?


Quinoa

Mrlík čílsky, ktorý je známy i pod anglickým menom quinoa, alebo pod označením „kaša hippíkov“. Ešte pred niekoľkými rokmi o ňom nikto nepočul, než sa doňho zamilovali elity, čo majú viac peňazí ako rozumu. Rovnako ako ďalšie obilniny je mrlík zdravý, ale nie je na ňom nič magického. Bez ohľadu na to stúpol západný dopyt po mrlíku natoľko, že si chudobní Peruánci a Bolívijci môžu sotva dovoliť kúpiť potravinu, ktorú pestujú ich krajania.

Surová (raw) strava

Neexistuje žiadny dôvod, prečo jesť surové alebo nepasterizované mliečne produkty, šťavy, vajcia alebo mäso. Pasterizujeme a varíme svoje jedlo aby sme zabili nebezpečné mikroogranizmy, z ktorých niektoré by mohli byť smrtiace. Paveda tvrdí, že pasterizácia jedlo pripravuje o výživné látky. V skutočnosti jediná vec, o ktorú pasterizácia jedlo pripravuje, je riziko choroby.

Kurkuma

Kurkuma alebo indický šafrán je korenie zo sušeného mletého podzemku kurkumovníka dlhého. Nie je to superpotravina, pretože to nie je žiadne jedlo. A to navzdory tvrdeniu, že aktívna zložka – kurkumín – robí zázraky pre zdravé cievy. Nesnažte sa vpichnúť si kurkumu do krvného obehu, pretože vás to zabije, ako tento rok zistila jedna 30 ročná žena zo San Diega.


Kupujete si bio a eko potraviny? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, USA Today
Odporúčame