POROVNANIE Elektrobicykle v roku 2022: Potrebujú poistenie, aká je povinná výbava a ktoré modely sú najvydarenejšie?

Elektrobicykel

Elektrobicykel je veľkým pomocníkom (Zdroj: GettyImages)

Už je to pár rokov, čo sa elektrobicykle začali objavovať na našich cestách a cyklochodníkoch. Sú čím ďalej, tým viac populárne, a to nielen u mladých ľudí. Vedia pomôcť aj seniorom – nie však len cestou do obchodu, ale aj na dlhších túrach, na ktorých im motor pomôže zdolať aj dlhšie vzdialenosti. Aj keď ide o drahšiu alternatívu ako v prípade obyčajného bicykla, tešia sa čoraz väčšej obľube.

Napriek tomu, že sme túto tému na našom webe už rozoberali, rozhodli sme sa ju znova otvoriť a pozrieť sa na ňu očami človeka žijúceho v roku 2022. Aké sú novinky vo svete elektrobicyklov? Potrebujete k nim PZP a kde môžete získať príspevok na ich kúpu?

Bežný bicykel a elektrobicykel  /  Potrebujete PZP?  /  Dotácia na kúpu  /  Povinná výbava pre elektrobicykel  /  Top modely 2022

Elektrobicykel v roku 2022

Elektrobicykel nie je stroj, ktorý za vás odtiahne celú cestu. Ide o prevedenie bežného bicykla, ktorý má navyše batériu a motor. Ponúka vám podporu v šliapaní, bez zapojenia vlastných síl sa preto ďaleko nedostanete. Mnohí si totiž myslia, že elektrobicykel šliape za nich. Tento mýtus však musíme už hneď v úvode vyvrátiť.

Proces, ktorý pomáha so šliapaním sa nazýva pedálový asistent. Motor čerpá energiu z batérie a poskytuje mierne zvýšenie rýchlosti alebo oporu do kopca. Silu pohonu si viete určovať sami. Samotná batéria sa dobíja čiastočne šliapaním, ale najmä nabíjaním. Moderné kúsky vám pomôžu na jedno nabitie pokojne aj na 100-kilometrovej trase, pričom nabíjanie trvá zvyčajne od dvoch do piatich hodín.

Aký je rozdiel medzi bežným bicyklom a elektrobicyklom?

Rozdiely medzi bežnými bicyklami a elektrobicyklami sme už rozoberali samostatne v jednom z našich starších článkov. Preto si ich zhrnieme len v skratke. Bežné bicykle sú podstatne lacnejšie a v obci plne postačujúce. Taktiež sú ľahšie a vyžadujú len jednoduchý servis – staráte sa len o pár vecí.

Na druhú stranu, elektrobicykle nezaťažujú kĺby a zvládnete s nimi prejsť aj dlhšie trasy. Motor vám pomôže s každým kopcom, no vyžaduje si aj starostlivosť navyše. Nepotrebujete na ich prevádzku vodičský preukaz, no nedávno bolo v pláne zavedenie povinného zmluvného poistenia. Prešlo?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chceme menej pracovať a viac zarábať: Toto sú riešenia, ako predísť vyhoreniu v práci

Potrebuje elektrobicykel PZP?

Ešte minulý rok sa v Európskom parlamente uvažovalo nad tým, či budú aj elektrobicykle potrebovať ročné PZP, ktoré platia vodiči áut. Povinné zmluvné poistenie budú napríklad potrebovať elektrokolobežky s maximálnou rýchlosťou nad 25 kilometrov za hodinu. V praxi by to mohlo znamenať, že elektrobicykel, ktorý je väčší a pohybuje sa vyššou rýchlosťou, ho bude potrebovať tiež. Ale nie je tomu tak.

Pôvodne sa mal nový zákon Európskej komisie týkať všetkých dopravných prostriedkov, ktoré poháňa aj iná ako ľudská sila. Výnimku z tohto zákona dostanú elektrobicykle a elektrické záhradné traktory. Samotné členské štáty, vrátane Slovenska, však môžu túto výnimku zrušiť, ak to uznajú za vhodné. Zatiaľ však stále platí, že elektrobicykel nepotrebuje povinné zmluvné poistenie.

Dotácia na jeho kúpu

Vedeli ste o tom, že pri kúpe elektrobicykla na to nie ste sami? Štát naň ponúka dotáciu v rámci svojich „zelených projektov“. Slovensko chce prispieť zo štátnej kasy tým, ktorí sa rozhodnú kúpiť si bicykel s elektrickým pohonom. Cieľom je znižovať uhlíkovú stopu do roku 2040, čomu sme sa zaviazali aj Európskej únii. Prvé zmienky o dotáciách sme počuli už v roku 2019. Napríklad v takej Škandinávii už bežne fungujú.

Štát plánuje prispieť na kúpu elektrobicykla do výšky 50 % z predajnej ceny, no maximálne sumou 1 000 eur. Podpora je zameraná na zvýšenie elektromobility. Pôvodný plán o dotáciách počíta s trojročnou platnosťou, teda do roku 2025, no v prípade veľkého záujme sa môže predĺžiť až do roku 2030.

Predpokladá sa, že predaj bicyklov by v roku 2022 mal dosiahnuť približne 15-tisíc predaných kusov. Ak by všetky dostali plnú dotáciu, predaje by sa postupne zvyšovali a dotácie by sa rozdávali tri roky, štátnu kasu to bude stáť približne 50 miliónov eur aj s investičnými nákladmi. Aktuálne sa čaká na spustenie projektu.

Výbava pre elektrobicykel

Či už hovoríme o bicykli alebo o elektrobicykli, samotný dopravný prostriedok vám na vozenie nebude stačiť. Preto sme zosumarizovali ako povinnú výbavu, tak aj zaujímavé doplnky, ktoré si k novému elektrobicyklu pravdepodobne budete chcieť dokúpiť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tieto historické vily vám vyrazia dych: Navštívite ich na Slovensku alebo sa za nimi vyberiete do Čiech?

Povinná výbava

Medzi povinnú výbavy každého bicykla aj elektrobicykla patria:

  • Dve na sebe nezávislé funkčné brzdy (predné aj zadné), ktoré slúžia na zastaveniu bicykla.
  • Predná biela odrazka a zadné červené odrazové sklo (môžu byť nahradené odrazovými plochami na oblečení).
  • Oranžové odrazky z oboch strán oboch pedáloch (môžu byť nahradené odrazovými materiálmi umiestnenými na obuvi, prípadne v ich blízkosti).
  • Oranžové odrazky v prednom, zadnom alebo oboch kolesách a to minimálne jedna z oboch strán (všetky odrazové sklá slúži k vašej bezpečnosti a dobrej viditeľnosti).
  • V prípade, že je cyklista mladší ako 18 rokov, musí si hlavu povinne chrániť prilbou. Prilba je povinná pre všetkých na cestách mimo obce. Táto prilba musia byť úplne funkčná a nesmie byť znova použitá po nehode.

Ak je na ceste znížená viditeľnosť, povinné sú aj:

  • Predné biele svetlo. V prípade dobrej viditeľnosti je možné svetlo nahradiť bielou blikačkou. Toto svetlo slúži najmä vám na osvetlenie cesty.
  • Zadné červené svetlo. Toto svetlo je možné kombinovať s červenou odrazkou a v prípade dobrej viditeľnosti je možné svetlo nahradiť červenou blikačkou. Slúži najmä pre šoféra automobilu za vami.
  • Tieto svetlá musia nepretržite vedieť svietil aspoň hodinu a pol.

Doplnky

Chcete vyzerať ako skutočný cyklista? Váš elektrobicykel by ste mali vybaviť aj doplnkami, ktoré z neho urobia profesionálny dopravný prostriedok. Na obe kolesá si určite dokúpte blatníky, ochránia vás pred blatom. Taktiež na dlhšie trasy dokúpte fľašu, ktorú budete uskladňovať na bicykli a nie na svojom chrbte. Nie každý model má aj stojan na bicykle, počas prestávky sa vám najmä v horách zíde.

Okrem elektrobicykla však myslite aj na seba. Prilba je síce povinná výbava, no vaše bezpečie vedia zvýšiť aj špeciálne cyklistické rukavice, ktoré sú zrezané na hánkach prstov, čím nestratíte cit. Odporúčame dokúpiť aj cyklistické okuliare – jednak ochránia proti slnku, no aj v daždi, nakoľko povrchová úprava skiel odpudzuje vodu. Pri dlhých výletoch siahnite po termobielizni.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Biofilický dizajn skrášli váš byt: Stačí pridať trochu prírodných prvkov a výsledok si zamilujete

Ak máte v pláne cestovať s elektrobicyklom na ďaleké výlety, môžete ho prevážať tradične autom. Aj keď vám nikto nezakáže upnúť ho na strechu auta, neodporúča sa to. Elektrobicykle sú ťažšie ako bežné bicykle, čím zvyšujú odpor auta aj vašu spotrebu. Na prevoz odporúčame zadné nosiče. Nové modely sa dokonca nemusia upnúť na zadnú guľu a preto sú vhodné na akýkoľvek typ auta.

Najlepšie modely pre rok 2022

Pozreli sme sa aj na najlepšie elektrobicykle tohto roka. Rebríček pravidelne obmieňa portál rankito.sk, ktorý pripravuje aj recenzie spotrebičov do domácnosti, elektroniky či automobilov. Vybrali sme dva modely v dvoch najviac vyhľadávaných kategóriách.

Mestské elektrobicykle

Najlepšie hodnoteným mestským bicyklom je Crussis e-Country 7.7-S s dlhým dojazdom až 150 kilometrov. Má hliníkový rám, 8 prevodov, LCD displej a odpruženú vidlicu. Jeho odporúčaná cena je 2 040 eur, takže s dotáciami by ste ju vedeli skresať na zhruba polovicu.

Ak ale chcete na kúpe ušetriť, pouvažujte nad modelom Crussis e-City 1.15. Má dostatočný 100-kilometrový dojazd a podobný hliníkový rám ako jeho drahší brat. Do jeho výbavy patria aj blatník a stojan, ktoré dostanete v cene. Odporúčaná cena je 1 360 eur.

Horské elektrobicykle

Horské elektrobicykle sú o niečo drahšie ako mestské. Napríklad model KELLYS TAYEN R50 s výborným hodnotením stojí 3 000 eur. Dostupný je v rôznych farbách vrátane ružovej, má dojazd 150 kilometrov, kotúčové brzdy, hliníkový rám, odpruženie a až 10 prevodov.

Chcete skôr niečo lacnejšie? V tom prípade sa poohliadnite po Sava 29″ DECK 9.2. Vybrať si môžete medzi viacerými veľkosťami, pričom všetky vám pomôžu na jedno nabiti až 180 kilometrov. Rám tohto modelu je však z menej kvalitného karbónu. Odporúčaná cena je 2 200 eur.

Vlastníte elektrobicykel?



Zdroj: plnielanu.sk, thebikeshoppe.com, najsport.sk, kostrabike.sk, rankito.sk
Odporúčame