Elektronická cigareta: Môže pomôcť k zdravšiemu životu aj vám?

Fajčiar

electronic-cigarette.info

Svet fajčiarov a nefajčiarov bude vždy stáť na opačných brehoch rieky, čo sa týka názoru na fajčenie ako také. Skutočným problémom však je, že zadymené ovzdušie si nefajčiari nevyberajú dobrovoľne. Hoci sa v súčasnej dobe prejavuje snaha ochrániť nefajčiarov prostredníctvom zákonov obmedzujúcich fajčenie na autobusových zastávkach, železničných staniciach či v reštauráciách, tento boj stále nie je na konci. Otázkou je aj to, ako ochrániť samotných fajčiarov, ktorí by síce chceli s týmto zlozvykom skončiť, no ich závislosť, a to predovšetkým psychická, je príliš silná…

V posledných rokoch sa na trhu teší čoraz väčšiemu záujmu elektronická cigareta, ako odpoveď na vyššie zmieňované problémy. Je však naozaj pravda, že fajčiarovi pomôže vyliečiť jeho závislosť? A je to naozaj „zdravé“ fajčenie?

Kedy dostal tento nápad reálnu podobu?

S myšlienkou vytvoriť elektronickú cigaretu sa zopár ľudí pohrávalo už v roku 2000 a všetko sa odohralo v Číne – nápad aj neskoršia realizácia. Keď sa totiž Čína pripravovala na letné olympijské hry (konali sa v roku 2008), chcela sa popýšiť nie len úžasnými športoviskami a dokonalo bezproblémovým a efektným priebehom hier, ale tiež ekologickou, modernou stránkou krajiny, ktorá dbá o zdravie svojich občanov. Preto sa vláda musela vysporiadať s miliónmi čínskych fajčiarov, ktorí v záplave dymu do tohto pekného obrazu nezapadali. A tak bola v roku 2006 vyrobená prvá elektronická cigareta.


Mohlo by vás zaujímať: Spravte niečo pre seba: Prestaňte fajčiť a vyhrajte hodnotné ceny!


Ako funguje?

Zjednodušene povedané, elektronická cigareta je zariadenie, ktoré premieňa kvapalinu obsahujúcu nikotín na syntetickú paru. Cigareta sa skladá z batérie, atomizéra, ktorý premieňa tekutinu na paru, a zo zásobníku s náplňou (s obsahom nikotínu a aromatických esencií a s rôznymi príchuťami). Pri potiahnutí sa aktivuje atomizér, čo vyvolá odparenie dávky zo zásobníka. Na druhom konci je LED dióda, ktorá je takisto aktivovaná prechodom vzduchu a slúži buď ako indikátor zapnutia cigarety, alebo ako imitácia ohorku pri e-cigaretách, ktoré čo najvernejšie napodobňujú vzhľad skutočnej cigarety. Fajčiar vdychuje a vydychuje paru, ktorá nemá žiadny zápach a neohrozuje okolie pasívnym fajčením.

Čím vás môže presvedčiť?

Elektronická cigareta má hneď niekoľko pozitív. Záleží už len na tom, aké pevné je odhodlanie fajčiara vymeniť skutočné cigarety za elektronickú náhradu. Aké sú teda hlavné výhody e-cigariet?

  • Nižšie zdravotné riziká – Aj keď, samozrejme, nejde o úplne zdravé fajčenie, pretože stále inhalujete nikotín a iné látky.
  • Neobťažuje okolie zápachom a dymom – Vďaka tomu neohrozujete okolie pasívnym fajčením a fajčiť môžete aj tam, kde je normálne fajčenie zakázané.
  • Znižuje riziká vzniku požiaru – Na zapálenie nepotrebujete oheň a nie je horúca.
  • Úspora financií – Ak by si človek, ktorý si zakúpi elektronickú cigaretu, už klasické cigarety naozaj prestal kupovať, čím je silnejším fajčiarom, tým rýchlejšie sa mu mierne vyššia investícia vráti. Elektronické cigarety sa zväčša predávajú po dvoch, v elegantnom puzdre alebo v krabičke napodobňujúcej tú klasickú, s nabíjačkou aj s náplňou, a stoja v priemere okolo 50 €.

Mohlo by vás zaujímať: Neviete sa zbaviť zápachu od cigariet? Tieto triky určite zaberú!


Nemýľte si ju so spoľahlivým prostriedkom na odvykanie od fajčenia

„Myslel som si, že keď si kúpim elektronickú cigaretu, ušetrím peniaze a postupne sa odnaučím fajčiť.“ hovorí pán Milan (54). „Bohužiaľ, na chuť tejto umelej cigarety som si vôbec nezvykol. Fajčil som ju necelý týždeň, až som si začal opäť kupovať cigarety. Jednoducho sa to nedalo porovnať.“ Výrobcovia fajčiarom sľubujú, že postupným znižovaním dávok nikotínu  sa vaše telo zbaví závislosti na tejto škodlivej látke,  avšak mnohí fajčiari zhodne tvrdia, že ich zlozvyk je niečo viac ako iba fyzický návyk tela na nikotín, a túto stránku veci elektronická cigareta nerieši. Ak sa im to podarí, údajne sa teda zbavia závislosti na nikotíne, aj keď budú fajčiť ďalej, no zdravšie – bez tejto návykovej látky.

Kúpiť či nekúpiť?

Vyriešenie tejto dilemy je samozrejme na vás, musíte si iba uvedomiť zopár faktov. Ak chcete prestať fajčiť, potrebujete nielen pomocnú metódu na odvyknutie si od závislosti, ako sú nikotínové náplaste, žuvačky a povedzme, že istým spôsobom aj e-cigarety, ale v prvom rade pevnú vôľu a vytrvalosť. Ak sa rozhodnete pre elektronickú cigaretu, zmierte sa s jej trošku odlišnou chuťou a nekupujte si už klasické cigarety. Ušetríte tak nemalé peniaze, ale predovšetkým budete ohľaduplný aj k ľuďom vo svojom okolí. Toto nedokáže elektronická cigareta sama o sebe, to najdôležitejšie zostáva na vás.

Zdroj: electronic-cigarette.info, electronic-cigarette.info, Andrea
Odporúčame