Elektronická cigareta vám môže pomôcť, ale aj uškodiť: Viete ako?

Cigareta

photl.com

Milanova túžba odvyknúť si od fajčenia bola veľmi silná. Boj s vôľou upevnilo narodenie vytúženej dcérky. Nechcel, aby dýchala zadymený vzduch a tiež, aby cez nežnôstky neprenášal na ňu nikotín a ďalšie škodlivé látky obsiahnuté v cigarete. Kúpil si preto nikotínové náplaste. Keďže bol stále nespokojný, po čase pridal aj elektronickú cigaretu. Samozrejme, v domnienke, že je neškodná. Netrvalo dlho a jedného dňa skolaboval. Nekonečné minúty kriesenia, doslova boj o jeho život, náročný pobyt v nemocnici, zúfalá manželka, to boli jeho benefity zo všetkých odvykacích pokusov. Milanovo ťažké bezvedomie podľa ošetrujúceho lekára spôsobila otrava nikotínom, ktorú si privodil súbežným používaním elektronickej cigarety a antinikotínových náplastí. Nič sa nemuselo stať, keby….

Chýba informovanosť

V súčasnosti nie je problém zohnať rôzne druhy elektronických cigariet. Každý predajca na svojej webovej stránke priam spieva na ne ódy. Bezpečnosť elektronických cigariet podčiarkujú aj certifikátmi. Žiaľ, na žiadnej stránke, a prezreli sme ich dosť, sme nenašli ani jeden negatívny účinok či upozornenie na opatrnosť pri istých zdravotných problémoch, alebo kombináciách s inými prípravkami. Možno by si to zaslúžilo aj potlesk, že konečne máme na trhu výrobok, ktorý je podľa dostupných informácií absolútne neškodný. Ale v skutočnosti to nie je tak. To, že informácie absentujú na weboch a príbalových letákoch, ešte neznamená úplnú bezpečnosť za každých okolností.

Keby mi niekto povedal, že  nie je vhodné kombinovať tieto dva druhy, určite by som poslúchol. Napriek tomu, že som športovec, zdravý mladý človek. Nie je to nič, čo by som musel nevyhnutne mať.  Zdravotné následky podľa vyjadrení lekárov ponesiem ešte dlho,“ povzdychol si neskoro ponaučený Milan.


Mohlo by vás zaujať: Elektronická cigareta: Môže pomôcť k zdravšiemu životu aj vám?


Obava z poklesu predaja elektronických cigariet?

Ak nie je vhodná kombinácia elektronickej cigarety s antinikotínovými náplasťami, malo by to byť uvedené aj v návode na používanie elektronickej cigarety. V dvoch návodoch, ktoré sme mali  možnosť si pozrieť, to uvedené nebolo. Iba v jednom bola poznámka, že môže poškodiť nenarodený plod. Nič viac. Už by záviselo od používateľa, či by túto informáciu rešpektoval, alebo nie. Každý má svoje zdravie vo vlastných rukách. Ak dobre mienená rada je pre niekoho blbosť, lebo „vie viac, je múdrejší“, má plné právo ju odmietnuť. Je vecou každého jedinca, ako naloží s právom na plnú a pravdivú informovanosť. Ale nezanedbateľné právo je, tú informáciu aj mať.

Výhody elektronickej cigarety

Sme presvedčení, že aj keby táto informácia bola uvedená, tržby predajcov hitu na našom trhu by nepoklesli. Je nesporné, že používaním elektronickej cigarety sa do tela nedostáva decht a iné škodlivé látky (je ich približne 4000 a z nich asi 43 je preukázateľne rakovinotvorných), ktoré má bežná cigareta a sú teda bezpečnejšou alternatívou k tabakovým výrobkom. K jej výhodám patrí aj výrazne nižšia cena a tiež to, že ide o najefektívnejší spôsob, ako skoncovať s fajčením úplne. Používateľ môže nastúpiť cestu postupným znižovaním dávky nikotínu. Umožňujú mu to dostupné náplne s rôznou koncentráciou nikotínu od 0 do 24 mg.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čo na to predajcovia?

Keďže odpoveď sme nenašli na portáloch predajcov elektronickej cigarety, oslovili sme priamo ich prevádzkovateľov. Z 15 nám odpovedal jeden, ktorý uviedol, že nevidí dôvod, prečo by sa nemohli používať spolu. Prekvapivá pre nás však bola jeho informácia, ktorú sme nikde nenašli, ani na príbalových letákoch elektronických cigariet, a to, že

požívanie cigariet sa neodporúča:

  • tehotným ženám
  • dojčiacim  matkám,
  • alergikom
  • osobám so srdcovými a pľúcnymi chorobami

My dodávame, že opatrní pri náhradnej nikotínovej liečbe musia byť aj diabetici, keďže nikotín zvyšuje hladinu glykémie. Je nutné sa poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom, na akú hodnotu si v takomto prípade treba znížiť dávku inzulínu, aby sa predišlo hyperglykémii.

Ďalší predajca uviedol, že „cigaretu je možné použiť, ale len s beznikotínovou náplňou. Vtedy aj náplasť plní svoj účel. V opačnom prípade by to bolo rovnaké, ako používať náplasť a popri tom fajčiť normálnu cigaretu – zbytočné“. (Poznámka autorky: a opäť nezanedbateľné riziko z predávkovania nikotínom!)

V každom prípade, ak sa rozhodnete pre používanie elektronickej cigarety, zistite si o vybranom druhu čo najviac informácií. Zaujímajte sa najmä o možné kontraindikácie, aby ste si neprivodili zdravotné problémy, či otravu nikotínom.


Mohlo by vás zaujať: Neviete sa zbaviť zápachu od cigariet? Tieto triky určite zaberú!


Skúste sa zamyslieť

Ak je elektronická cigareta bezpečná, prečo ju niektoré krajiny zakázali, či ju považujú za medicínsku pomôcku, ktorá podlieha prísnejším pravidlám, ako obyčajný spotrebný tovar? Viete, čo všetko obsahuje náplň? Máte poznatky o tom, aké problémy vám to môže spôsobiť po dlhšom čase – napr. po 10 či 20 rokoch? Zatiaľ totiž neexistujú žiadne štúdie o dlhodobých účinkoch na človeka a nie sú ani dostatočne prebádané účinky e-liquidu. Upravená smernica EÚ týkajúca sa tabakových produktov zrejme zaradí e-cigaretu medzi medicínsky tovar, nebude sa tak zrejme môcť predávať v obyčajných trafikách, ale v lekárni a mala by sa zlepšiť aj kvalita informačných letákov. Ak sa chystáte kúpiť si e-cigaretu skôr, rozhodne si zistite o tej konkrétnej čo najviac informácií.


Používate elektronickú cigaretu? Napíšte svoje skúsenosti s jej používaním do diskusie.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viola
Odporúčame