Emulgátorová abeceda: Viete, na ktoré „éčka“ si treba dávať najväčší pozor?

emulgátory

sxc.hu

Považujeme ich za bežnú súčasť potravín a ich zoznamu na obale zvyčajne nevenujeme veľkú pozornosť. Reč je o emulgátoroch, ktorým sa v bežných potravinárskych výrobkoch už takmer vôbec nedá vyhnúť. Nie všetky z nich sú pritom pre naše zdravie absolútne neškodné. Mnohé spôsobujú alergie a celý rad ďalších zdravotných problémov. Viete, ako sa v týchto umelých aditívach zorientovať a pred ktorými z nich sa treba mať na pozore?

Éčka ako nevyhnutnosť?

Emulgátory sú látky, ktoré umožňujú spájať nemiešateľné zložky (kvapaliny) do jednej zlúčeniny. Majú totiž schopnosť znižovať povrchové napätie na rozhraní týchto zložiek – napríklad vody a tuku. Na ich úlohu v potravinách sme si pritom už dávno zvykli. Pečivo je vďaka emulgátorom nadýchanejšie, jemnejšie a vydrží dlhšie čerstvé. Výrobky na ovocnej báze majú zas presvedčivejšiu farbu aj arómu. Všetky tieto obsiahnuté prídavné látky však musia byť úradne overené a povolené. Na to slúži ich kód v tvare písmena E a príslušného trojčíslia. Toto označenie však platí len v krajinách Európskej únie, a preto by ste pri styku s výrobkami z ázijských štátov mali obzvlášť opatrní.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečný ľadový čaj: Môže spôsobovať tvorbu močových kameňov


Čo všetko do kategórie éčok spadá?

Súčasný konzumný svet si zakladá na pomyselnej dokonalosti prijímaných potravinách. Dopestovanie a výroba takýchto výrobkov je však často nielen nákladná, ale i nereálna. K slovu sa preto dostávajú umelé prísady na syntetickej báze, ktoré majú potravinám dodať istú mieru vierohodnosti. Nájdeme medzi nimi tieto zložky:

  • umelé sladidlá
  • konzervačné látky
  • príchute a arómy
  • zahusťovadlá a stužovadlá
  • farbivá
  • stabilizátory

V menšej miere by nášmu organizmu nemali ublížiť, problémy však môžu spôsobiť citlivejším povahám. Nežiaduce reakcie zahŕňajú zažívacie ťažkosti, podráždenosť, nespavosť, sťažené dýchanie a rôzne kožné prejavy.

Všetko krikľavé na odpis?

O živočíchoch s výrazným zafarbením sa hovorí, že týmto spôsobom upozorňujú na svoju jedovatosť. Niečo podobné v prenesenom zmysle slova platí aj v potravinách – čím farebnejšie, tým viac umelé. Týmto látkam preto treba venovať zvýšenú pozornosť:

  • tartrazín (E102) – vyskytuje sa predovšetkým v žuvačkách, zmrzline, v perníkových srdiečkach, ale aj v pečive, mliečnych výrobkoch a detských sladkostiach. Má žltú farbu a vo viacerých krajinách je jeho používanie v potravinárstve zakázané.
  • chinolínová žltá (E104) – aj toto žlté a žltozelené potravinárske farbivo je v mnohých krajinách zakázané. Jeho stopy nájdeme v žuvačkách, cukríkoch, gumových medvedíkoch, v zmrzline, v lentilkách a v energetických nápojoch.
  • azorubín (E122) – červené syntetické farbivo prítomné v nápojoch, marcipáne, želé, či konzervovanom ovocí. Nebezpečné je najmä pre alergikov a ľudí citlivých na aspirín – spôsobuje alergie a vyrážky.
  • ponceau 4R (E124) – jasnočervené farbivo v cukrovinkách a detských sladkostiach, ktoré je zakázané v USA aj v Nórsku. V testoch totiž táto látka dopadla ako karcinogén.

Mohlo by vás zaujímať: Pravda o energetických nápojoch: Ako vplývajú na naše telo – a fungujú vôbec?


Varovný prst dvíhajú odborníci pred dochucovadlami aj sladidlami

  • glutamát sodný (E621) – univerzálne dochucovadlo prítomné v bujónoch, instantných polievkach, slaných pochúťkach ako čipsy a ochutené oriešky a v mnohých ďalších výrobkoch
  • aspartam (E951) – umelé sladidlo, ktoré sa používa najmä vo výrobkoch s označením „znížený obsah cukru“. Daňou za nižší obsah kalórií však môžu byť bolesti hlavy, hyperaktivita u detí a rôzne kožné prejavy.

Škodlivé konzervanty

  • benzoány (E210 Kyselina benzoová, E211 Benzoan sodný, E212 Benzoát draselný, E213 Benzoát vápenatý) – vyvolávajú alergické reakcie a podľa niektorých odborníkov spadajú do kategórie rakovinotvorných látok
  • dusičňany (E249 Dusitan draselný, E250 Dusitan sodný, E251 Dusičnan sodný, E252 Dusičnan draselný) – vyhýbať by sa im mali ľudia, ktorých trápia alergie či astma. Bývajú častou zložkou mäsových výrobkov.
  • siričitany (E220 Oxid siričitý, E221 Siričitan sodný, E222 Hydrogénsiričitan sodný, E223 Disiričitan sodný, E224 Disiričitan draselný, E225 Siričitan draselný, E228 Hydrogénsiričitan draselný) – môžeme ich nájsť predovšetkým v kompótoch a v konzervovanej zeleniny, ale aj v nápojoch a vo výrobkoch zo zemiakov. Podpisujú sa pod tráviace a astmatické ťažkosti.

Sledujete, aké „éčka“ sa nachádzajú v potravinách, ktoré kupujete? Snažíte sa niektorým vyhýbať? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame