Etiketa vo fitnescentre: Ako nenachytať a neroznášať bacily či plesne?

fitnes

sxc.hu

Kvôli nedostatočnej hygiene iných môžete ochorieť práve vy – to je realita, ktorá sa spája s priestormi využívanými viacerými ľuďmi naraz. Do tejto kategórie patria aj fitnescentrá a posilňovne, kde v snahe vyformovať svoje telo často zápasíme so zvýšenou vlhkosťou a číhajúcimi baktériami. Čo všetko vďaka vylučovanému potu a vodným parám vlastne víri nielen vo vzduchu a ako sa voči týmto nástrahám brániť?

Alarmujúca štatistika na úvod

Ak si dáme vo fitnescentre poriadne do tela, vďačné sú nám nielen naše svaly a kondícia, ale tiež oddýchnutá myseľ. Všetky tieto benefity však do veľkej miery môže narušiť chrípka, či iná vírusová infekcia, ktorú si so sebou odnesieme domov. Osobná hygiena veľkej časti športových nadšencov totiž nie je práve na najlepšej úrovni. Svedčí o tom štúdia, ktorú nedávno uskutočnila organizácia Nuffield Health. Podľa jej výsledkov takmer tri štvrtiny (74%) návštevníkov fitnescentier priznávajú, že na etiketu v posilňovni zvysoka kašlú.


Mohlo by vás zaujať: Buďte vo forme a zbavte sa kíl navyše: Stavte na bežky!


Čo pre mnohých športovcov nie je samozrejmosťou?

Spomínané tri štvrtiny cvičebných maniakov nemajú vo zvyku vyčistiť upotené náradie či prístroje po tom, čo dokončili svoj tréning. Zdá sa vám to nechutné? V tom prípade si svoje osobné veci radšej dobre strážte. Až polovica respondentov totiž priznala aj to, že použila cudziu výbavu – vrátane fľaše s vodou, uteráka či kozmetických potrieb. Spomedzi dvoch tisícok ľudí zapojených do prieskumu bolo až 22% vykázaných z posilňovne pre slabú hygienu alebo prílišnú nahotu v priestoroch na prezliekanie. Ďalších 18% nevynechalo svoj tréning ani v prípade, že sa u nich objavili príznaky prechladnutia, kašeľ či kýchanie. Viac než tretina pripustila, že cvičí bez použitia deodorantu ale ponožiek, zatiaľ čo 16% prepotené oblečenie medzi tréningami neoperie.

Prečo by sme mali byť obozretní?

Organizácia Nuffield Health upozorňuje, aby sme všetci bez rozdielu venovali v priestoroch posilňovne osobnej hygiene zvýšenú pozornosť. Inak sa navzájom vystavujeme riziku prechladnutia, či nachytania nádchy alebo plesní na chodidlách. K tomuto názoru sa prikláňa aj odborníčka na fitnes a wellness Sarah Marsh: „Áno, je to nepríjemné, keď osoba pred vami nepoutierala svoj pot z prístroja, ktorý použila. Zdravotné následky tohto problému a iných hygienických záležitostí v našej štúdií sú znepokojujúce. S choroboplodnými zárodkami prichádzame do styku každý deň a vo všeobecnosti ochorie len hŕstka z nás. Zárodky sa však môžu ľahko šíriť neumytými rukami – priamym kontaktom s druhou osobou alebo kontaminovaným predmetom.“


Mohlo by vás zaujať: Bolia vás pri cvičení kolená? Dajte si do tela podľa našich rád!


Zlaté pravidlá etikety vo fitnescentre

  • vlastný uterák – do priestorov posilňovne si vždy zoberte so sebou čistý uterák, ktorý budete používať len vy. Poslúži vám na poutieranie vlastného potu a ochranu náradia pri cvičení. Ak napríklad používate lavičku, vystrite uterák pod chrbát aj zadok, nelíhajte si priamo na penovú výplň.
  • deodorant – potenie je prirodzený jav, ktorý pomáha ochladzovať náš organizmus a udržovať ho pri fyziologickej teplote. Ani vám by však nebolo príjemné, ak by vedľa vás cvičil upotený a zapáchajúci kolega.
  • vždy čisté oblečenie – úbor na cvičenie musí byť vždy čerstvo vytiahnutý zo skrine. Po každom tréningu oblečenie dajte oprať na rýchly cyklus. Samozrejmosťou sú vždy čisté ponožky – nie tie, v ktorých ste do posilňovne prišli.
  • šľapky do sprchy – mnohým priestorom na sprchovanie chýbajú vaničky. Pre istotu si pribaľte aj vodeodolné šľapky, v ktorých ochránite svoje chodidlá pred číhajúcimi plesňami.
  • dezinfekčné spreje – spolu s hrubou rolkou jednorazových papierových utierok sú súčasťou takmer všetkých fitnescentier. Použité náčinie a prístroje dôkladne vyčistite – rukoväte, sedadlá a všetko, čoho ste sa dotýkali.

Stretávate aj vy vo fitnescentre ľudí so slabou osobnou hygienou? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame