Europoslankyňa Smolková: Zdravé a aktívne starnutie nie je mýtus

Monika Smolková

SITA

Aktívnemu starnutiu a medzigeneračnej solidarite bola venovaná konferencia v Košiciach. Členka Európskeho parlamentu Monika Smolková (Smer-SD) na nej zdôraznila, že zdravé a aktívne starnutie nie je mýtus, ale môže byť každodennou realitou aj v našej spoločnosti. Podporiť toto vedomie je podľa nej osobitne dôležité vzhľadom na čoraz rastúci podiel starších ľudí v Európe vrátane Slovenska.

„Je treba sa o seniorov starať tak, aby ich starnutie bolo príjemné a aktívne, pretože starí ľudia majú bohaté životné a pracovné skúsenosti, aj oni ich chcú odovzdávať, len častokrát nemajú priestor,“ uviedla Smolková.

Za výzvy pre aktívne starnutie označila dôstojné podmienky pre život, primerané sociálne služby a zdravotnú starostlivosť, kultúrne a športové vyžitie, celoživotné vzdelávanie, podporu od rodiny, štátu, či samosprávy. Dôležitým je podľa nej aj posilnenie solidarity, spolužitia a porozumenia medzi seniormi a mladšími generáciami, aby nedošlo k sociálnemu vylúčeniu starších ľudí.


Mohlo by vás zaujímať: Aktívni seniori v Bratislave: Vyslúžili si ocenenie od primátora


Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa konštatoval, že pribúda starých osamelých ľudí a s tým aj potreba opatrovateľských služieb. Z rozpočtu KSK je podľa neho zabezpečená sociálna služba pre 3590 občanov vo verejných a neverejných sociálnych zariadeniach, do sociálnych služieb ide ročne okolo 21 miliónov eur. „Nie je to malá suma. Napriek tomu považujeme za jednou z priorít udržanie úrovne sociálnych služieb a postarať sa o obyvateľov nášho kraja v situáciách, keď to sami nedokážu,“ dodal.

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Peter Burian označil za dlhodobé ciele vlády zabezpečenie primeraných dôchodkov, posilnenie solidarity a dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému ako celku.

Čestný predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Kamil Vajnorský poukázal na často ťažkú sociálnu situáciu dôchodcov. „Špeciálne sa to týka najmä kategórie starodôchodcov. Tí, ktorí išli do dôchodku po 1. januári 2004, sú na tom trošku lepšie, aj keď treba povedať, že rôznymi novelizáciami zákonov aj táto generácia postupne akoby strácala pôvodné výhody, takže aj tam už sa stretávame s tým, že sú na tom horšie,“ uviedol. Za osobitnú kategóriu označil ľudí s nízkym príjmom, ktorí išli do dôchodku v uplynulých dvoch rokov ako samostatne zárobkovo činné osoby, pričom odvádzali odvody len z minimálnej mzdy, ako im to umožňoval zákon. „Bola to chyba zákona,“ konštatoval.


Mohlo by vás zaujímať: Starších ľudí bude stále viac: Takto sa môžete udržať vo forme aj vo vyššom veku!


Európa čelí demografickým zmenám, ktoré súvisia s predlžovaním priemerného veku ľudí. Podľa štatistík do roku 2060 pripadnú na jedného európskeho seniora iba dvaja občania v produktívnom veku. V súčasnosti je tento pomer jedna ku štyrom. Aj preto Únia tento rok vyhlásila za Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami.

Zdroj: SITA, SITA, TASR
Odporúčame