Je najvyšší čas na plánovanie si letnej dovolenky. Namiesto klasických a už známych destinácii ako je Chorvátsko, Taliansko či Turecko, vyskúšajte niečo úplne nové. Čo tak Albánsko? Táto krajina sa posledné roky snaží rozvíjať svoj cestovný ruch, ktorý tam má veľký potenciál. Prezradíme vám niekoľko zaujímavosti o tejto krajine, po ktorých sa tam budete chcieť pozrieť aj vy.
1. Je blízko a predsa ďaleko
Albánsko sa nachádza na pobreží Jadranského a Iónskeho mora. Má niekoľkých známych susedov. Na severozápade totiž krajina susedí s Čiernou Horou, na severovýchode zas so Srbskom, na východe so Severným Macedónskom, na juhu a juhovýchode s Gréckom a má aj námornú hranicu – s Talianskom. Do hlavného mesta to máte z Bratislavy zhruba 13 hodín jazdy autom.
2. Nové hlavné mesto
Dnes je hlavným mestom Tirana. Nebolo tomu tak ale vždy. Hlavným mestom je až od roku 1920. Bola vybraná ako kompromisné a strategicky výhodné miesto medzi severom a juhom krajiny.

3. Zbohom socializmu
História krajiny nepatrí k tým najlepším či najkrajším. Aj tu vládla prísna vláda, čo sa odrážalo na celkovom charaktere krajiny a hlavného mesta. To sa však zmenilo po roku 2000, kedy prešla Tirana vizuálnou transformáciou. Tú inicioval vtedajší starosta Edi Rama. Mnohé šedé budovy zo socializmu boli pomaľované pestrými farbami a geometrickými vzormi, čo mestu dodalo nový, optimistický vzhľad.
4. Pyramída v meste
V hlavnom meste ešte zostaneme. Na námestí nájdeme napríklad jazdeckú sochu, ktorá tam bola postavená na počesť hrdinu menom Gjergj Kastrioti. Nájdeme tam aj národné historické múzeum, mešitu alebo pyramídu. Áno, čítate dobre. V roku 1988 bola postavená budova v tvare pyramídy ako múzeum venované diktátorovi Enverovi Hodžovi. Po jeho páde budova síce chátrala, no dnes slúži ako kultúrne centrum.
5. Netradičné kaviarne
Znie to možno šialene, no počas vlády Envera Hodžu bolo v Albánsku postavených približne 173 000 betónových bunkrov. Slúžiť mali na obranu proti možnej invázii. Mnohé z bunkrov stoja dodnes a sú prístupné aj širokej verejnosti. A naopak, mnohé sa zmenili na zaujímavé miesta, napríklad kaviarne.
6. Riviéra ako z katalógu
Posledné roky je Albánsko čoraz vyhľadávanejšou krajinou pre svoju riviéru. Toto pobrežie ponúka nádherné pláže s tyrkysovou vodou, ktoré sú často menej preplnené ako v susedných krajinách. Výhodou je tiež oveľa menšia cena a výdavky.

7. Kam ísť za dovolenkou?
Mimoriadne populárnym je Ksamil. Ksamil totiž dnes patrí medzi najkrajšie pobrežné letoviská Albánska a nachádza sa len pár kilometrov južne od historického mesta Saranda. V okolí však nájdete aj zrúcaniny antického mesta Butrint, ktoré je na zozname UNESCO. Pláže v Ksamil sú vhodné pre rodiny s deťmi, ale aj pre páry hľadajúce romantiku. Prehliadnuť by ste ale nemali ani letovisko Dhërmi.
To je známe dlhými kamienkovými plážami, azúrovým morom a nádherným kontrastom medzi horami a morom. Miesto je pokojnejšie a je ako stvorené pre každého, kto hľadá únik od rušného života.
8. Žijú v tolerancii
V krajine žije viac ako 3 milióny ľudí. Zaujímavo vyznieva, že v Albánsku vedľa seba žijú moslimovia, katolíci a pravoslávni kresťania. Krajina je tak už známa aj svojou náboženskou toleranciou a harmóniou medzi rôznymi vierovyznaniami. Úradným jazykom je albánčina.
9. Zaujímavý hrad
Mesto Krujë je známe hradom, ktorý bol sídlom Skanderbega, čiže Gjergja Kastriotia – národného hrdinu. Skanderbeg bol vojvodcom v 15. storočí, ktorý viedol odpor proti Osmanskej ríši. Vyberte sa sem nielen za hradom. V meste sa nachádzajú aj mimoriadne zaujímavé trhy, respektíve starý orientálny bazár.

10. Pútavá príroda
Do Albánska sa oplatí prísť aj mimo sezóny. Národný park Llogara si vás získa kombináciou horských a morských scenérií. Na severe krajiny sa nachádzajú tiež Albánske Alpy, ktoré sú známe aj ako Prokletije. Jazero Koman zas ponúka scenérie pripomínajúce nórske fjordy.
Zdieľať na
Zdieľaní