Exotická čierna ryža: Je plná antioxidantov a bojujete ňou proti rakovine

Čierna ryža

wikimedia.org/Anna Frodesiak

Ste zvyknutí len na bielu ryžu, alebo si občas pripravíte pre zmenu aj zdravšiu, hnedú alternatívu? Ak radi skúšate nové veci a nebránite sa ani exotickejším druhom potravín, zamerajte svoju pozornosť na čiernu ryžu. Jej antioxidačný účinok sa vyrovná sile rovnakého množstva ovocia.

Zakázaná superpotravina

V súvislosti s ryžou čiernej farby by sa dal pokojne použiť aj tento výraz. V minulosti bola čierna ryža výsadou a mohli ju konzumovať len čínski cisári. Aj preto má prezývku zakázaná. Má nápadnú tmavú farbu – čiernu až tmavofialovú, ktorú má na svedomí množstvo cenných antioxidantov. Jej konzumáciou pomáhate chrániť svoje bunky pred poškodením voľnými radikálmi a viete tak účinnejšie predchádzať mnohým chorobám, ako aj nebezpečnej rakovine.

Čo obsahuje?

Čierna ryža je zdrojom:

  • antokyanátov – látok so silným antioxidačným účinkom
  • vitamínu E – ktorý taktiež pôsobí ako antioxidant
  • bielkovín
  • vlákniny
  • veľkého množstva železa
  • je prirodzene bezlepková a ľahko stráviteľná

Mohlo by vás zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


Lepšia ako čučoriedky

Zovšadiaľ počúvate správy o tom, aké zdravé sú čučoriedky. A to veru sú! Ale čierne ryža obsahuje ešte viac antioxidantov ako ospevované fialové lesné plody. A preto by ste ju mali vyskúšať pripravoviť aj u vás doma. Okrem zdravotných prínosov vás prekvapí aj skvelou chuťou. Na rozdiel od klasickej bielej ryže bez chuti, po ochutnaní tej čiernej, sa vám na jazyku rozplynie jemná oriešková chuť. Skutoční gurmáni si dozaista prídu na svoje. Hodí sa ku mäsovým špecialitám, ale napríklad aj do kvalitných rizot.

Príprava zaberie viac času ako ste zvyknutí

Na uvarenie bielej ryže vám postačí menej času, na hnedú potrebujete aj polhodinu. No na tú čiernu si rezervujte radšej aspoň hodinu. Na jej varenie použite trojnásobné množstvo vody v porovnaní s množstvom čiernej ryže, ktorú chcete uvariť. Ak chcete teda na skúšku uvariť jeden pohár čiernej ryže, pridajte ku nej do hrnca tri poháre vody a osoľte. Varte asi 40 – 60 minút, podľa mäkkosti a nechajte dopariť pod pokrievkou.


Mohlo by vás zaujať: Chcete schudnúť, ale trápi vás neustály hlad? Doprajte si tieto potraviny


Jej výnimočnosť potvrdila aj štúdia

Problematikou čiernej ryže sa zaoberali aj vedci. Na Luizianskej štátnej univerzite dospeli k poznatku, že jedna lyžica otrúb čiernej ryže (resp. 10 lyžíc varenej čiernej ryže), obsahujú viac antioxidantov ako rovnaké množstvo čerstvých čučoriedok. Rovnako preukázali aj to, že čierna ryža pomáha predchádzať aj srdcovo-cievnym ochoreniam a rakovine. „Iba jedna lyžica otrúb z čiernej ryže, obsahuje viac špecifických a zdravie podporujúcich látok, ako jedna lyžica čučoriedok. Pritom má menej cukru, viac vlákniny a viac antioxidantu – vitamínu E,“ vyjadril sa Zimin Zu, profesor na oddelení výskumu potravín na spomínanej univerzite.

Kde ju dostať a za koľko?

Čierna ryža sa dá dnes už bez najmenších problémov zohnať v obchodoch so zdravou výživou, ale aj vo veľkých supermarketoch, v špeciálnych oddeleniach so zdravou výživou, či z domu, pohodlne cez internet. Jej cena sa pohybuje už od sumy približne 3,- eurá za 250 gramové balenie.


Vyskúšali ste už čiernu ryžu? Ako vám zachutila? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikimedia.org/Anna Frodesiak, wikimedia.org/Anna Frodesiak, Nela
Odporúčame