Exotické agáve: Namiesto sladidla, pre lepšiu imunitu aj na chudnutie

Agáve

sxc.hu

Exotický sukulent možno použiť ako sladidlo, posilniť si ním imunitu, odbúrať prebytočné tuky, alebo rýchlejšie vyliečiť rany. Môžete si ho kúpiť vo forme gélu, šťavy, či sirupu alebo si ho vypestovať aj doma na záhrade.

V preklade zo starogréčtiny znamená jej názov vznešený, alebo obdivuhodný. Agáve pochádza z Mexika. V súčasnosti sa pestuje, ale rastie aj voľne v prírode, v rôznych častiach sveta, napríklad Austrálii, Novom Zélande, Európe, ale aj Južnej Afrike. V našich zemepisných šírkach by ste ho mohli poznať aj pod názvom svokrine jazyky. Starí Aztékovia považovali túto rastlinu za posvätnú.

Zvyšuje vstrebávanie živín

Šťava z Agáva obsahuje saponíny a fruktózu. Saponíny majú protizápalový účinok a taktiež posilňujú náš imunitný systém. Má antibakteriálne účinky a preto sa používa aj na liečbu, alebo hojenie rezných rán. Tiež podporuje správne fungovanie črevnej mikroflóry a vstrebávanie živín do organizmu, napríklad horčíka, vápnika, či izoflavónov. Jeho odporučená denná dávka je 50 ml.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zázrak pre chudnúcich je tu: Stévia je sladšia ako cukor – ale bez kalórií!


Schudnite z Agáve

Výťažky z tejto rastliny sú vhodné pre ľudí s nadváhou alebo redukčnou diétou, pretože majú vysoký obsah fruktózy, vďaka čomu môžeme rovnako sladkú chuť dosiahnuť aj s polovičnou dávkou kalórií. Okrem toho obahuje inulín, ktorý pomáha pri znižovaní nadváhy a je tiež vhodná na zníženie hladiny cholesterolu.

Sirup z Agáve – náhrada cukru

Je to prírodné mexické sladidlo na báze fruktózy. Mexičania túto rastlinu používajú ako tradičnú súčasť stravy už stáročia. Je nielen zdravý, ale aj chutný a môže sa použiť ako náhrada cukru napríklad na palacinky, müsli, lievance, ovocné šaláty, osladenie kávy, či čaju a iných nápojov. Tiež je možné s ním rátať do marinád a šalátových zálievok. 250 gramov sirupu, pochádzajúceho priamo z Mexika kúpite za 3 – 6 Eur.

Vhodná pre športovcov a horolezcov

Nakoľko má táto rastlina nízky glykemický index, dodáva telu energiu na dlhšie ako výrobky s vysokým indexom a pomáha udržovať rovnakú hladinu cukru v krvi počas veľkých fyzických a psychických výkonov. Nenápadné agáve sa s obľubou používa pri výrobe produktov zdravej výživy, sirupov či energetických gélov, avšak asi najznámejším použitím tohto kaktusu je známy alkohol – tequila. Vymysleli ju úplne náhodne španielski dobyvatelia, ktorí ju získali fermentáciou tejto rastliny. V priemyselnom odvetví je jeho použitie tiež vítané a vyrába sa z neho vlákno sisal. Vlákna z listov, ktoré sú známe ako pita, sa používajú na výrobu hrubých tkanín, rohoží a povrazov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pozor na umelé sladidlá: Neschudnete a môžete škodiť svojmu zdraviu


Pozor na ostré pichliače

Jeho hrubé dužinaté listy môžu dosahovať až dĺžku dvoch metrov a po okrajoch sú ostnaté, ostrým pichliačom na konci, ktorý môže pri neopatrnosti spôsobiť aj úraz. Mexičania z nich dokonca v minulosti vyrábali ihly na šitie. Rastlina sa dožíva asi 10 rokov a je nenáročná na pestovanie. Vo svete je známych asi 400 druhov tejto sukulentnej rastliny.

Vypestovať si ju môžete aj doma

Patrí medzi vytrvalé rastliny a potrebuje dostatok slnka. Pestovať ju môžete v byte, ale aj na záhradke. Prezimovať však musí na svetlom mieste s teplotou okolo 5 až 10 stupňov celzia. Presádza sa na jar a vyhovuje jej suché a teplé prostredie. V lete ju treba polievať pravidelne, v zime počas prezimovania netreba takmer vôbec. Je to nenáročná rastlina, ktorá rýchlo rastie a dodáva prostrediu exotický ráz.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame