Exotické ovocie na vašom tanieri: Vyskúšajte nové chute a potešte svoje zdravie

Avokádo

freedigitalphotos.net

Rozmýšľate, ako v tomto chladnom zimnom počasí vylepšiť svoju imunitu? Lezú vám už jablká a hrušky hore krkom a chcete zmenu? Čo takto pri budúcom nákupe v supermarkete skúsiť niečo nové – exotické ovocie.

O tom, že ovocie z našich záhradiek má čosi do seba netreba diskutovať. Je chutné, je zdravé, no občas treba skúsiť niečo nové. Napriek vyššej cene tým novým môže byť nejaké to netradičné ovocie.

Ananás či kiwi pre začiatočníkov

Ananás

Pokiaľ ste za starú klasiku, začínajte zvoľna. Napríklad u nás obľúbeným ananásom. Obsahuje vysoké množstvo sodíka, draslíka a aj vápnika. Rovnako podporuje aj trávenie, takže dezert s ananásom po jedle určite nebude na škodu.

Ďalším u nás známym ovocím s nádychom exotiky je kiwi. Kedysi bolo nedostupným tovarom či darčekom na Mikuláša, dnes sú ho plné obchody. A je to jedna z vitamínových bômb. Obsah vitamínu C je až  71 mg na 100 g váhy, necháva za sebou aj mnohé citrusy.

Ďatle a figy zvyšujú koncentráciu

Datle

Afrika je matkou mnohých exotických plodov. Niektoré z nich rastúv na prvý pohľad nehostinných oblastiach. Púštny sever krajiny sa vyznačuje pestovaním ďatlí a fíg. Tie vďaka enzýmom zvyšujú koncentráciu a dodávajú energiu mozgu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte chuť na sladké? Dajte si figy a podporte tak spaľovanie tukov!


Pomelo na trávenie

Pomelo

Poďme cestovať s ovocím ďalej. Jedno, ktoré má svoje korene v Ázií je pomelo. Je jedným z najväčších citrusových plodov, môžete sa stretnúť až s kilovými kusmi. Ako všetky citrusy, aj pomelo je výdatnou zásobárňou vitamínu C. Môžete ho jesť surové, alebo piť jeho ovocnú šťavu. Bojuje s vysokým cholesterolom, srdcovými chorobami a tráviacimi ťažkostiami. Pohár jeho šťavy pri raňajkách vám môže spríjemniť deň.

Liči sa hodí nielen do kokteilov

Liči

Liči alebo litchi pochádza rovnako z Ázie. Napriek malej veľkosti pripomínajúcej orech má v sebe veľa vitamínu B, C, draslíka, fosforu a ďalších prospešných látok. Belasá až namodralá dužina po ošúpaní má príjemne sladkú chuť a tieto plody oceníte aj pri ovocných šalátoch alebo kokteiloch.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sušené ovocie: Koľko má kalórií a ako prospieva nášmu telu?


Papája ulahodí aj kostiam

Papája

Papája pochádza z opačného konca sveta, konkrétne z Mexika. Okrem potrebného vitamínu C má v sebe aj hojnosť magnézia a kalcia. Rovnako je vhodná pri diéte, hoci je sladká, obsahuje enzýmy vďaka ktorým sa jednoduchšie rozkladajú tuky.

Pre zdravé oči si dajte mango

Mango

Všemocné mango v sebe ukrýva mimoriadne dôležité látky. Má vitamín A udržujúci vaše oči v dobrej kondícií. Možno sa deťom o pár rokov nebude na oči podávať mrkva, ale práve mango. Aby toho nebolo málo, posilňuje srdce, predchádza infekciám, podporuje činnosť mozgu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Voňavá exotika menom mango: Prírodná tabletka plná zdravia


Marakuja vás upokojí

Marakuja

Indiánske kmene Strednej a Južnej Ameriky už dávno poznali marakuju. Je veľká asi ako slepačie vajce, jej dreň je mimoriadne lahodná, no plod nesmie prezrieť. Vtedy je nepríjemne kyslý. Používa sa najčastejšie do ovocných štiav. Obsahuje niacín, ktorý na ľudský organizmus pôsobí upokojujúco. Ak je stres váš každodenný nepriateľ, skúste buď čerstvé plody tohto ovocia alebo aspoň kvalitný džús.

Avokádo už nie je nedostupné

Avokádo

Exotické ovocie ponúka čosi aj pre tých najmenších, deti. Ako stvorené je pre ne avokádo. Určite ste už počuli o avokádovej nátierke. Obsahuje vitamíny, rastlinné tuky, okrem nich aj vlákninu či vitamín B6.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ochutnajte avokádo: Zdravú kalorickú bombu na vašom tanieri


Kumquat je nabitý vitamínom C a vápnikom

Kumquat

Kumquat. Názov ovocia, ktorý ste pravdepodobne ešte nepočuli. Vedzte, že tento malý plod veľkosti olivy a vzhľadu malého pomaranča dokáže zázraky. Má jedlú aj šupku a tak sa konzumuje celý. Má však toľko vitamínu C, že stačia 2 malé plody kumquatu a získate ho viac ako z celého pomaranča. A 8 kumquatov má toľko vápnika ako 150 gramov syra. Pri najbližšej návšteve obchodu ho skúste nájsť.

Karambola na chuť aj na okrasu

Karambola

Nemusíte vždy myslieť len na zdravie, ale napríklad na vzhľad. Veľmi obľúbeným dekoratívnym ovocím je karambola. Jej plody majú tvar morskej hviezdice a s obľubou sa využívajú na zdobenie šalátov a ovocných nápojov. Karambola vám posilní kosti, imunitu a uhasí smäd. A chutí podobne ako ananás, nečakaného prekvapenia sa tak báť nemusíte.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kivi ako prevencia proti chrípke: Je v ňom množstvo vitamínu C


Nemajte strach, ale…

Exotické ovocie by ublížiť nemalo, avšak sú výnimky potvrdzujúce pravidlo. Najväčším strašiakom sú alergie. Keďže ovocie rastie v iných podmienkach, na jeho pestovanie sú používané iné postreky sa môže stať, že na niektoré z nich budete mať alergickú reakciu. Ide však o mizivé percento a pokiaľ chcete v príjme vitamínov pred zimou skúsiť niečo iné, len smelo do toho.


Ktoré druhy exotického ovocia máte najradšej? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, wikipedia, David
Odporúčame