Fajčíte klasické alebo elektronické cigarety? Hrozí vám vyššie riziko nákazy novým koronavírusom

Foto: Gettyimages

K rizikovým skupinám nákazy koronavírusom patria v prvom rade seniori. Na to, aby sme ochorenie dostali, však vplýva náš celkový zdravotný stav. Či trpíme nejakými ochoreniami, nejaké sme prekonali alebo momentálne prechádzame. Zbystriť by mali aj fajčiari.

Fajčiari ako riziková skupina

Podľa najnovších vedeckých dôkazov patria k rizikovej skupine ohrozenej nákazou COVID-19, spôsobenou novým koronavírusom už aj fajčiari. Po infikovaní sa u nich tiež predpokladajú ťažké zdravotné dôsledky. Nový koronavírus postihuje u človeka v prvom rade jeho dýchací trakt.

Fajčenie má veľký dosah na zdravotný stav celého traktu. Pre pľúca je fajčenie osobitne rizikové. Podľa ďalších štúdií fajčenie poškodzuje aj imunitný systém, a tým schopnosť zvládať infekcie. Štúdie preukázali, že fajčiari dostanú s dvakrát väčšou pravdepodobnosťou chrípku a majú potom závažnejšie symptómy. V minulosti sa zistilo, že majú i vyššiu úmrtnosť.

Vyššie riziko nákazy aj smrti

Zistenia z Číny o vzťahu medzi novým koronavírusom a fajčením preukázali, že medzi pacientmi s ochorením COVID-19 bolo viac fajčiarov, ktorí zomreli alebo potrebovali mechanickú pľúcnu ventiláciu. Vyššie bolo i percento fajčiarov medzi ťažkými prípadmi ochorenia. Mali približne 2,4-krát väčšiu pravdepodobnosť prijatia na jednotku intenzívnej starostlivosti a potrebu mechanickej ventilácie ako nefajčiari.

Austrálski odborníci taktiež poukazujú na biologický mechanizmus zvýšenej zraniteľnosti fajčiarov voči infekcii COVID-19. Fajčenie môže zvyšovať riziko nákazy, jej prenos a úmrtnosť. Tieto riziká a následky sa podľa vedcov týkajú aj používateľov elektronických cigariet.

Spôsobuje množstvo iných ochorení

Ide o zlozvyk, bez ktorého mnohí ľudia nedokážu fungovať. Práve tabak je však zaradený k najčastejším príčinám zbytočných a predčasných úmrtí. Predčasnú smrť spôsobuje pri desiatkach ochorení. Patria k ním hlavne onkologické, srdcovo-cievne, choroby tráviaceho traktu, ústnej dutiny a ďalších.

Fajčenie spôsobuje aj:

  • 30 % nádorových chorôb, kde najvýraznejší podiel tvorí rakovina pľúc, ale aj ďalších ako nádorových chorôb úst, hrtana, pažeráka, žalúdka, pankreasu, hrubého čreva, konečníka, pečene, močového mechúra, a dokonca aj prsníka, maternice a penisu
  • 20 % kardiovaskulárnych chorôb – ako ateroskleróza a ischémia ciev dolných končatín
  • 75 % chronickej bronchitídy, ktorá vyúsťuje do chronickej obštrukčnej choroby pľúc a emfyzému
Zdroj: TASR, uvzsr.sk
Odporúčame