Fakty a čísla: Takto vyzerá sex po štyridsiatke!

pár

isifa.sk

Aj vy ste sa už niekedy zamýšľali, ako to bude s vašim sexuálnym životom vyzerať o desať či pätnásť rokov? Alebo ako sú na tom vaši kolegovia či známi? Napovedať vám môžu zistenia výskumníkov, ktorý sa vývoju človeka v tejto oblasti venujú celé roky. Ich výsledky vás možno celkom prekvapia…

Ako často „to“ robíme?

Podľa globálneho prieskumu spoločnosti  Durex z roku 2004 má obyvateľ planéty za rok pohlavný styk v priemere 103 krát. Tento údaj je pritom najvyšší v skupine 35 až 44 rokov – až 116. Podľa výsledkov  National Survey of Sexual Health and Behavior  z roku 2010, má najviac, polovica manželských párov vo veku od 40 do 49 rokov sex pár krát za mesiac. Pri päťdesiatnikoch sa počet sexuálnych stykov znižuje. Hoci stále prevažuje počet niekoľko krát za mesiac, až pätina respondentov priznala, že za posledný rok „nesexovala“ ani raz. Medzi  šesťdesiatnikmi žijúcimi v manželstve sa ako je rok dlhý sexu nevenuje celá tretina. Po sedemdesiatke sa toto číslo celkom prirodzene zmení na vyše polovicu. Druhá polovica respondentov si však rada užije aspoň pár krát do mesiaca (či do roka) aj v pokročilejšom veku.

Záver: Ak sa aj vy venujete sexu raz za jeden či dva  týždne, netrápte sa, že ste málo aktívni. Ako dokazujú prieskumy, patríte do tej najväčšej skupiny ľudí.


Mohlo by vás tiež zaujať: Vyžeňte zimu z vašej spálne: Tieto nápady vás oboch rozpália


Do kedy môžeme?

Po  štyridsiatke sa začínajú objavovať problémy s erekciou a tie prirodzene neraz ovplyvnia náš sexuálny život.  Podľa výsledkov Massachusetts Male Aging Study má problémy s erekciou 52 % mužov vo veku od 40 do 70 rokov.

Na Slovensku je približne pol milióna príslušníkov silnejšieho pohlavia, ktorí trpia formou tejto poruchy. A ako vyzerá typický pacient? Podľa Spoločnosti pre sexuálne zdravie je ženatý, má asi 54-rokov, je liečený na cukrovku a/alebo na vysoký krvný tlak a užíva aspoň jeden liek. Nezanedbateľným faktom je, že kým vyhľadá pomoc odborníkov, neraz prejdú celé roky a v čase jeho návštevy nemal pohlavný styk už niekoľko mesiacov.

Záver: Poruchy erekcie nie sú po štyridsiatke ničím nezvyčajným. Čím skôr muž vyhľadá odborníka, tým skôr sa dozvie, čo v jeho prípade neklape a tým skôr sa váš sexuálny život môže opäť zlepšiť. Dôležitá je aj chápajúca partnerka.


Mohlo by vás tiež zaujať: Zázračné „Viagra kondómy“: Pomôžu zlepšiť sexuálny život aj vám?


Kedy sme najspokojnejší?

Nórsko-americký výskum zameraný na sexuálnu spokojnosť mužov priniesol zaujímavé výsledky. Najspokojnejší boli dvadsiatnici, hneď po nich však nasledovali päťdesiatnici. „Keď starneme, potrebujeme dotyky a objatia. Sex je oslava života, udrží v nás pocit potrebnosti a významnosti,“ myslí si psychológ Williams Lucena . Paradoxne, tridsiatnici dosiahli v prieskume nižšie výsledky ako štyridsiatnici a v spokojnosti so sexuálnym životom sa priblížili k šesťdesiatnikom.

Záver: Spokojnosť so sexuálnym životom nespájajte s vekom. V dvadsiatke ste možno mali pohlavný styk päť krát častejšie, to však ešte neznamená, že bol aj rovnako kvalitný. Najmä u žien sa schopnosť dosiahnuť s partnerom orgazmus môže prejaviť až v staršom veku.

Zdroj: isifa.sk, isifa.sk, Dora
Odporúčame