Fakty a mýty o liečbe áft: Ako zmierniť bolesť a zbaviť sa ich?

Afty

gettyimages

Bolestivé pľuzgiere v ústach – afty, ľudovo známe aj ako žaba, pravidelne strpčujú život až štvrtine populácie. Nevyberajú si, vedia potrápiť všetkých, od malých detí až po seniorov. S pribúdajúcim vekom sa dĺžka, za ktorú sa ich dokážete zbaviť, nepríjemne predlžuje. I samotné ložiská na slizniciach úst sú o niečo väčšie. Po prepuknutí vás potrápi bolestivosť pri rozprávaní, jedení či pití nápojov. Akýkoľvek výraznejší pohyb v ústnej dutine, zavadenie zubami, prehnané kontrolovanie jazykom, príliš teplé nápoje alebo narazenie zubnou kefkou pri umývaní zubov spôsobuje ich mechanické dráždenie, ktoré bolí, páli a v značnej miere strpčuje bežné fungovanie. Čo afty spôsobuje a ako si s nimi poradiť?

Nejasný vinník

Ani samotní lekári a odborníci nezastávajú jednotný názor, čo môže byť za náhlym objavením týchto mokvavých pľuzgierov vo vašich ústach. Odhadujú, že v krajnom prípade môže ísť o vedľajší symptóm autoimunitného alebo krvného ochorenia. Ak sa afty objavia po náročných stresujúcich dňoch – vinníkom je psychické vypätie a stres. Hlavná aftová sezóna sa viaže s poklesom teplôt po lete. Najčastejšie potrápia ľudí v jesenných a zimných mesiacoch, kedy oslabený imunitný systém dostáva zabrať aj pod vplyvom rôznych viróz a baktérií.


Mohlo by vás zaujímať: Stop boľavým ústam: Zatočte s nepríjemnými aftami ešte dnes!


Základné informácie o aftách

  • Rozoznať afty od inej infekcie je pomerne jednoduché. Afty vyzerajú ako ohraničený kráter, ktorý sa objavuje na mäkkej vnútornej časti úst a spodnej strane jazyka. Vyhýbajú sa keratinizovanej sliznici, preto nepostihujú oblasť tvrdého podnebia ani ďasná. V strede je vriedok žltej farby ohraničený vystupujúcimi začervenanými okrajmi. Menšie afty dosahujú veľkosť do 1 cm. Tie väčšie, a aj komplikovanejšie na liečenie, sa môžu spájať do dlhších, boľavých pásov.
  • Považujú sa za dedičné ochorenie. Ak trápili vašich rodičov, je predpoklad, že sa im počas života nevyhnete ani vy.
  • S pribúdajúcim vekom sú afty odolnejšie, väčšie a spôsobujú vážnejšie ťažkosti. Ich spontánne zahojenie trvá 1 až 2 týždne. Ak sa ich neviete zbaviť dlhšie ako mesiac, znižujú kvalitu vášho života a pridruží sa k nim aj horúčka, je dôležité navštíviť stomatológa.

Je pravda, že afty sú nákazlivé?

Tak, ako sa úplne nedá ozrejmiť ich pôvod, lekári sa nevedia zhodnúť ani na tom, do akej miery a či vôbec sú afty nákazlivé. Pri výskyte áft by ste mali výrazne zvýšiť hygienu ústnej dutiny a prijať opatrenia, ktoré zmiernia bolestivosť a urýchlia zahojenie sliznice. Niektoré afty vznikajú v tesnej blízkosti pery, avšak už na vnútornej sliznici, preto je dôležité nezameniť si afty s oparmi a herpetickými infekciami. Herpetické infekcie sa na rozdiel od áft veľmi rýchlo prenášajú slinami a dotykom. Každopádne – pri infekciách v ústnej dutine preventívne šetrite s bozkami a pite iba zo svojho pohára.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemné afty: Ako sa zbaviť bolestivých pľuzgierikov v ústach?


Fakty a mýty: Čo skutočne zaberá?

Tiež ste už skúšali vypaľovanie slivovicou? Pretrpeli ste so slzami v očiach strúčik cesnaku priložený na boľavom pľuzgieri? Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako urýchliť hojenie áft a pomôcť si k menšej bolestivosti.

  • Pri umývaní zubov maximálne zvýšte opatrnosť a nenarážajte zubnou kefkou do zasiahnutého miesta. Vylúčte zubné pasty s obsahom penidiel – v zložení obsahujú SLS (sodium lauryl sulfát) a SCS (sodium coco sulfát). Vymeňte ich za bylinné zubné pasty s obsahom antibakteriálnych a protizápalových látok (šalvia, repík, harmanček).
  • Obmedzte konzumáciu pálivých jedál, citrusových plodov a tiež potravín s ostrými okrajmi – čipsy, orechy. Ako účinné sa javí aj dočasné vynechanie sladkých pokrmov.
  • Rokmi overené vypaľovanie tvrdým alkoholom je síce bolestivé riešenie, no v mnohých prípadoch skráti liečbu áft na polovicu. Rovnako tak aj priloženie cesnaku, zázvoru alebo chrenu – pozor však na popálenie okolitej zdravej sliznice, postupujte opatrne. Aplikujte ich v nastrúhanej forme na vatovú tyčinku a prikladajte iba na samotné afty.
  • Účinne proti bolesti a zrýchlenie hojenia pomáha tinktúra zo šalvie, tinktúra gingivalis (dostupná v lekárňach) alebo stopercentný čajovníkový olej (tea tree oil).
  • Potrebujete podporiť imunitný systém – zvýšte príjem vitamínu C, probiotík, železa a vitamínov skupiny B (B-komplex).

Čo v boji s aftami najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame