Farba hlienu je zrkadlom nášho zdravia: Pozrite sa do vreckovky a zistite, či máte dôvod na obavy

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Prepadol vás kašeľ či nádcha a vaše telo začalo produkovať hlien? Všímajte si jeho farbu! Organizmus vám totiž aj prostredníctvom nej naznačuje, čo vám vlastne je a ako sa vaša choroba vyvíja.

Ľahšie zistíte, či trpíte bakteriálnou alebo vírusovou nákazou a aj to, či je vaša infekcia závažná. Priehľadný a tekutý hlien plní ochrannú funkciu – chráni dýchacie cesty a zachytáva drobné čiastočky vo vdychovanom vzduchu, aby sa nedostali až do pľúc. Obsahuje aj protilátky, ktoré pomáhajú bojovať s infekciami. Čo však v prípade, že je sfarbený do biela, žlta alebo čierna?

Biela farba

Signalizuje, že vaše sliznice sú zdurené a bežný hlien sa nemôže pohybovať cez dýchacie cesty, respektíve nos, svojím tempom. Vykašliavanie môže znamenať, že máte infekciu horných dýchacích ciest – prechladnutie alebo alergiu, ktorá spôsobila prekrvenie dutín. Môže byť príznakom vírusovej bronchitídy, kedy sa hlien zvykne meniť postupne dožlta až zelena. Môže značiť aj chronickú refluxovú poruchu, kongestívne srdcové zlyhanie aj chorobu CHOCHP, kedy sa dýchacie cesty zužujú a telo má sťažený prísun kyslíka.


Mohlo by vás zaujať: Suchý, dráždivý či s hlienmi? Zatočte s kašľom tou správnou liečbou


Žltá alebo zelená farba

Spočiatku môže mať žltú farbu, ktorá sa postupne mení na zelenú. Ak má hlien hustú konzistenciu znamená, že vaše telo bojuje s infekciou. Môže napovedať o tom, že máte chytené prínosové dutiny alebo dolné dýchacie cesty, ak aj vykašliavate. Zväčša ide o vírusové ochorenia, kedy netreba siahnuť po antibiotikách. V niektorých prípadoch naznačuje aj závažnejšie ochorenia, ako je napríklad bronchitída, pneumónia, sínusitída či cystická fibróza.

Ružová alebo červená farba

Takéto sfarbenie hlienu je pravdepodobne spôsobené krvou. Môže naznačovať pokročilú pľúcnu infekciu, ako je pneumónia alebo tuberkulóza. V závažných prípadoch môže byť červený hlien, alebo dokonca vykašliavanie krvi, známkou rakoviny pľúc, preto by ste v každom prípade mali navštíviť lekára. Na pozore sa treba mať najmä v prípade, ak:

– nemáte nádchu ale trpíte dlhotrvajúcim kašľom
– trpíte bolesťou na hrudníku
– trpíte ťažkosťami s dýchaním
– bojujete s nevysvetliteľnou stratou hmotnosti

Menej alarmujúci je červenkavý hlien v prípade, že máte poriadnu nádchu a kašeľ – vtedy zrejme len došlo k podráždeniu nosa či horných dýchacích ciest neustálym smrkaním a kašľaním.


Mohlo by vás zaujať: Rýchla pomoc pre plný nos: Poznáme pár trikov, ktoré vám uľahčia dýchanie


Hnedá farba

Hnedý hlien je často znakom starej krvi. To spôsobuje napríklad prekonaná nádcha, ak ste museli veľa smrkať. Môže ísť aj o sfarbenie v dôsledku bakteriálnej pneumónie či chronickej bronchitídy, ktorá často postihuje fajčiarov a pacientov s cystickou fibrózou. V závažných prípadoch je znakom pľúcneho abscesu, čo je bolestivé nahromadenie hnisu, ktoré je zvyčajne spôsobené bakteriálnou infekciou. Skutočnú príčinu hnedého hlienu zistí len lekár, preto by ste s jeho návštevou nemali otáľať, najmä ak je jeho produkcia sprevádzaná kašľom.

Čierna farba

Často sa tvorí ako následok vdýchnutia prachu, môže však signalizovať aj niečo závažnejšie, napríklad plesňový či bakteriálny zápal pľúc. Spája sa s ním aj fajčenie. Vo všeobecnosti však platí, že čím tmavší hlien, tým väčší dôvod na znepokojenie. Preto by ste akékoľvek podozrenie a obavy mali konzultovať so svojím všeobecným lekárom.


Sledujete pri nádche farbu vášho hlienu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame