Farba vášho jazyka môže byť predzvesťou vážnej choroby: Aký je ten váš?

Farba jazyka môže znamenať vážny problém

Farba jazyka môže znamenať vážny problém (Zdroj: GettyImages)

Spoliehame sa naň, keď zisťujeme chuť potravín, rozoznávame ním teplotu jedál a nápojov a ľahko si všimneme, ak je niečo pokazené alebo príliš horúce.

To ale nie je všetko, čo nám jazyk signalizuje. Vďaka jeho farbe môžeme získať prehľad o svojom zdraví. Buďte pozorní a okrem sfarbenia si všímajte aj tvar a textúru. Prečítajte si, kedy ste vystavení riziku a urobte si v príznakoch prehľad.

Ráno zistíte najviac

Skúmať stav svojho jazyka je ideálne ráno, ihneď po zobudení. Farba povlaku sa mení vplyvom rôznych jedál a nápojov, ako aj fajčenia či užitia liekov. Práve preto by ste ho mali kontrolovať po dostatočne dlhom čase od posledného jedla. Pamätajte aj na dobré svetlo, ktoré by malo byť slnečné, alebo čo najviac farebne neutrálne.

Mohlo by vás zaujať: Jazyk ako barometer zdravia: Rýchly pohľad do zrkadla odhalí mnohé choroby!

Čo aká farba znamená?

Ružová: Zdravý jazyk je prirodzenej, bledoružovej farby. Nemusíte sa báť ani svetlého povlaku na vrchnej časti, je rovnako zdravý. Na povrchu by ste nemali mať žiadne praskliny, hrčky ani prehĺbeniny.

Červená: Indikuje prítomnosť infekcie v tele, alebo je súčasťou boja vášho organizmu so zápalom. S červeným jazykom sa často stretávame aj pri nachladnutí. Sfarbenie spôsobuje väčšie množstvo krvi. Rovnaká zmena farby nastane aj pri akútnom poranení, napríklad popálení horúcim nápojom alebo poškriabaním.

Jasná červená: Zvyčajne naznačuje ochorenie srdca či krvné poruchy. Často túto farbu spozorujú aj ľudia, ktorým chýba vitamín B12 a býva aj indikátorom toxického šoku.

Žltá: Žltkastý povlak vidíme často u fajčiarov. Varovať však môže pred problémami s pečeňou a objavuje sa aj u ľudí s dlhodobo pretrvávajúcimi žalúdočnými ťažkosťami. Takéto sfarbenie by ste nemali brať na ľahkú váhu, najmä, ak sa začne meniť do hneda.

Fialová: Nedostatok okysličenej krvi a neschopnosť tela dopraviť ju do jazyka vytvára fialové odtiene. Môže ísť o srdcové problémy alebo ochorenie pľúc.

Modrá: Môže ju spôsobovať cyanóza – nedostatok okysličenej krvi. Stretávajú sa s ňou aj ľudia trpiaci ťažkou anémiou. Opäť platí, že ohrozenými orgánmi môže byť srdce, pľúca a tepny. Ak si všimnete, že váš jazyk má modrú farbu, vyhľadajte lekára.

Svetlá ružová: Naznačuje nedostatok vitamínov a živín. Ten je ľahké napraviť zmenami v stravovaní alebo multivitamínovými doplnkami.

Biela: Jazyk zmení farbu na bielu v prípade dehydratácie. Odporúča sa preto zvýšený príjem tekutín. V niektorých prípadoch môže znamenať plesňové ochorenie ústnej dutiny aj chrípku.

Sivá: S týmto sfarbením sa stretávajú najmä ľudia trpiaci ťažkosťami s trávením a zažívacím ústrojenstvom. Spôsobuje ho hromadenie baktérií.

Mohlo by vás zaujať: Ústa otvoriť, jazyk vyplaziť: Čo všetko nám jeho farba napovie o našom zdraví?

Povlak na jazyku

Hrubý biely povlak: Často býva viditeľný po užití alkoholu. Môže sa ale jednať aj o hromadenie kvasiniek zapríčinených infekciou, alebo nedostatočnou dentálnou hygienou.

Hnedý povlak: Toto sfarbenie sa zvyčajne prejavuje u tuhých fajčiarov a kávičkárov. Medzi vážnejšie problémy, na ktoré upozorňuje, patria pľúcne ochorenia. Neliečenie týchto príznakov mení farbu povlaku na čiernu.

Žltý povlak: Spôsobujú ho niektoré potraviny, no ak sa dlhodobo nemení, môže ísť o problémy s trávením. Žlté sfarbenie signalizuje problémy so žalúdkom, v niektorých prípadoch aj s obličkami alebo močovým mechúrom.

Je dôležité zapamätať si, že jazyk dokáže prezradiť veľa o našom zdraví, nie je však 100 % presný. Ak máte podozrenie na niektoré z ochorení na základe jeho farby, poraďte sa so svojim lekárom.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame