Farba svetla vplýva na kvalitu spánku aj celkové zdravie: Máte doma správne žiarovky?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Kvalita vášho spánku sa za posledné obdobie zhoršila a opakovane vás prenasleduje bolesť hlavy? Môže ísť o zmeny v cirkadiánnom rytme – základný biorytmus, ktorý zodpovedá za striedanie fáz bdelosti a útlmu. Naše vnútorné telesné hodiny sa vplyvom rôznych faktorov dokážu vychýliť z rovnováhy a dochádza k nedostatočnej tvorbe hormónu, ktorý je dôležitý pre pokojnú noc. Posledné roky sa v súvislosti s poruchami spánku čoraz viac skloňuje pojem modré svetlo. Kde všade sa nachádza a prečo by sme sa mu pred spánkom mali vyhýbať?

„Iné“ svetlo

V snahe znížiť spotrebu energie na osvetlenie zaplavili aj naše domácnosti úsporné LED žiarovky. LED diódy sa nachádzajú aj v množstve elektroniky, počnúc televízormi, cez notebooky, čítačky kníh, tablety až po mobilné telefóny. Svetlo z LED žiaroviek je na pocit „chladné“, z iného frekvenčného spektra, ako tomu bolo pri klasických žiarovkách. Hoci je na prvý pohľad biele, svojou vlnovou dĺžkou od 450-480 nanometrov zodpovedá modrému svetlu – to je prirodzenou súčasťou denného svetla pochádzajúceho zo Slnka, najväčšiu intenzitu má v ranných hodinách a môže za to, že sa ráno dokážeme zobudiť po dlhej tmavej noci.


Mohlo by vás zaujať: Máte problémy so spánkom? Možno robíte túto chybu!


Dôležitý je čas, kedy sme mu vystavení

Čo sa s ľudským organizmom deje, ak je modrému svetlu vystavovaný dlhodobo a nielen ráno?

• Ak používate LED žiarovky na pracovisku a pri práci ste obklopení elektronikou, ktorá vyžaruje modré svetlo, ste produktívnejší a menej unavení.

• Ak LED žiarovky predstavujú dominantné osvetlenie vašej domácnosti, obývačky a dokonca aj spálne, umelo predlžujú fázu bdelosti a dochádza k úbytku tvorby melatonínu. Ten sa tvorí za tmy a je zodpovedný za zaspávanie a kvalitu spánku. Nedostatok melatonínu úzko súvisí so spánkovými poruchami, oslabenou imunitou a rozvojom depresie. Zlá kvalita spánku a jeho nedostatok neovplyvní iba vašu výkonnosť počas dňa. Priamo súvisí aj so zvýšenou tvorbou stresového hormónu, sklonmi k priberaniu na hmotnosti, rozvojom srdcovo-cievnych ochorení a zvýšeným rizikom nádorového bujnenia.

• Podľa Francúzskej zdravotníckej agentúry (ANSES) má modré svetlo fototoxické účinky – môže spôsobovať vážne poškodenia sietnice (mnohonásobne aktivuje receptory sietnice a vysiluje ich) a prispieva k rozvoju makulárnej degenerácie. Vedci zároveň poznamenávajú, že navrhovaná ochrana v podobe filtrov, nastavení obrazoviek alebo špeciálnych okuliarov s ochranou proti modrému svetlu sa neukazuje ako dostatočne účinná.


Mohlo by vás zaujať: 5 vecí, ktoré ničia váš spánok: Odstráňte ich a konečne nerušene spite!


Aké opatrenia prijať?

Samotné LED žiarovky ani výdobytky modernej techniky netreba zatratiť a považovať za škodlivé. Koniec koncov, ľudské pokolenie si prirodzený biorytmus začalo ovplyvňovať už od čias založenia prvých ohňov. Ľahko môžete prijať opatrenia, ktoré účinok modrého svetla zredukujú a opäť si začnete užívať spánkovú pohodu.

1. Narušenie vášho spánku môže byť spôsobené emočným rozrušením. Vyhýbajte sa preto čítaniu vážnych tém na internete v podvečerných hodinách a rovnako tak aj komunikácii a četovaniu, ktoré môžu vzbudzovať silné emócie.

2. Snažte sa aspoň 2-3 hodiny pred spaním minimalizovať používanie smartfónov, tabletov alebo čítačiek kníh. Odborníci potvrdili, že čítanie kníh z čítačky alebo tabletu spôsobuje sťažené zaspávanie aj nižšiu úroveň rannej bdelosti.

3. V domácnosti vymeňte chladné svetlo za mäkšie, teplejšie, ktoré čo najviac pripomína svetlo starých žiaroviek. Vytvorte také podmienky, ktoré budú čo najmenej narúšať biorytmus. Využívajte stmievateľné svietidlá aj žiarovky a večer prispôsobte intenzitu.

4. Ak šoférujete vo večerných a nočných hodinách, buďte opatrní pri strete s automobilmi, ktoré sú vybavené svetlometmi s LED technológiou s vysokou intenzitou. Ak sú nesprávne nastavené, prudké ožiarenie dokáže váš zrak krátkodobo paralyzovať, nehovoriac o riziku nehody. Predvídajte a už vopred sa pozerajte smerom k pravému okraju vozovky. Domov sa vrátite menej rozrušení.


Aké skúsenosti s účinkami studeného svetla máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia
Odporúčame