Farbenie vlasov hennou: Aké má výhody a aké nevýhody?

Henna

thinkstockphotos.com

S pribúdajúcim vekom rastie aj počet sivých vlasov na vašej hlave. Ak sa so starnutím neviete zmieriť a chcete, aby boli vaše vlasy rovnako žiarivé ako predtým, dozaista siahnete po farbe na vlasy. Avšak nie každý si môže zafarbiť vlasy chemickou farbou. Dôvody sú rôzne – alergia na niektorú zo zložiek, kožné ochorenie, citlivá pokožka hlavy alebo slabé a nekvalitné vlasy, ktoré by sa chemickým farbením ešte viac poškodili. Našťastie existuje aj prírodný spôsob, ako prinavrátiť vašej korune krásy život.

Kde sa vzala henna?

Henna je farbivo prírodného pôvodu staré už tisícky rokov – veľkej obľube sa tešila najmä u starovekých Egypťanov. Farbia sa ňou nielen vlasy, ale aj nechty, vytvárajú sa ňou nádherné tetovania a používa sa i v kozmetike. Henna sa získava z listov krovitej rastliny s latinským názvom Lawsonia, ktorá sa vyskytuje najmä v severnej Afrike a Indii, kde je jej používanie stále najrozšírenejšie. Existujú tri odrody tejto rastliny a z každej z nich sa získava iné farbivo – Lawsonia Inermis je červená henna, Lawsonia Alba bezfarebná a Lawsonia Spinoza čierna henna. Používajú sa čisté, ale aj v rozličných kombináciách, ktoré vytvárajú odlišné odtiene. V spojení s ďalšími prírodnými látkami sa paleta farieb rozširuje.


Mohlo by vás zaujať: Ošetrenie a farba vlasov bez chemických prísad: Henna stojí za pokus


Henna a jej pôsobenie na vlasy

Jej zástancovia nedajú dopustiť na fakt, že je 100 % prírodná. Na rozdiel od chemických farieb, ktoré pri farbení vnikajú do vnútornej štruktúry vlasu a narúšajú ju, henna vlas iba obalí a tým vytvorí ochrannú vrstvu. Takto sa vlas neoslabí, ale posilní, navyše je chránený proti škodlivému UV žiareniu. Henna vlasy nielen posilňuje, ale ich aj regeneruje a vďaka nej sa zbavíte lupín a nadmerného mastenia. Takisto plní rovnakú úlohu ako kondicionér – zaceľuje povrch vlasu, ktorý sa stáva hladším a lesklejším. Naviac dodáva vlasom výživu v podobe rastlinných bielkovín, takže budú zdravšie a hebkejšie. Preto je vhodná aj pri alergiách, kožných ochoreniach a poškodených vlasoch. Všetky výživové účinky si môžete vychutnať aj bez zmeny odtieňa vašich vlasov – spravte si výživový zábal z bezfarebnej henny.

Farbenie vlasov hennou

Hennu dostať kúpiť v podobe prášku, ktorý si doma namiešate sami. Želaný odtieň závisí od toho, či si kúpite hennu čistú alebo kombináciu spomínaných odrôd. Napríklad zmesi s farbivom indigo vám vyčarujú tmavé vlasy. Všetko však závisí od farby vašich vlastných vlasov, namiešanej farby a dĺžky pôsobenia. Na farbenie budete okrem samotnej henny potrebovať nádobu a lyžičku na rozmiešanie – pozor, nesmú byť kovové, ďalej citrón, ktorý urýchľuje chemickú reakciu a vlažnú vodu alebo inú tekutinu. V závislosti od kvality vašich vlasov môžete pridať aj éterický olej, napríklad arganový alebo jojobový. Vhodný je i bylinkový čaj – žihľavový pomáha pri mastných vlasoch, vyskúšať môžete lopúchový alebo lipový. Pred prvým farbením hennou si radšej vyskúšajte účinky vami zvolenej farby na malom prameni vlasov alebo na vlasoch zachytených v hrebeni, aby ste vedeli predpokladať výsledný odtieň.


Mohlo by vás zaujať: Keď vlasy neposlúchajú: Skúste im naservírovať terapiu bez šampónu


Čo vás možno odradí…

Jednou z jej nevýhod oproti klasickým farbám je pomerne komplikované miešanie odtieňov a dĺžka pôsobenia, ktorá sa výrazne líši v závislosti od vlasov. Priemerne sú to 3-4 hodiny, ale pre získanie čiernych vlasov to môže byť až 6 hodín, čo nie každému vyhovuje. S hennou nikdy nedosiahnete dvakrát úplne rovnaký výsledok a vlasy sa ňou nedajú zosvetliť, iba stmaviť. Ak ste si už predtým farbili vlasy chemickými farbami, zbystrite pozornosť. Po poslednom farbení sa odporúča počkať 4 až 6 týždňov, po chemickom zosvetľovaní ešte dlhšie. Aplikáciu henny si takisto rozmyslite v prípade, že ste mali naondulované vlasy alebo si ich pravidelne žehlíte. Dávajte si pozor aj na to, kde hennu kupujete – nakupujte v overených obchodoch a vždy si skontrolujte zloženie a krajinu pôvodu. Samotná henna nespôsobuje alergie, ale nepoctiví výrobcovia do nej môžu pridávať nebezpečné látky, preto je najlepšie vopred sa poradiť s niekým, kto už má s farbením vlasov hennou skúsenosti.


Vyskúšali ste už farbenie vlasov hennou? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame