Fascinujúca história džínsov: Nohavice zlatokopov sú dnes aj luxusným tovarom

Džínsy

sxc.hu

Na pracovné nohavice pre zlatokopov získali pred 140 rokmi 20. mája patent dvaja muži – krajčír Jacob Davis a obchodník Levi Strauss. Vtedy nikto netušil, že sa z ich vynálezu stane odevný fenomén 20. storočia a módni návrhári sa budú predbiehať v jeho vylepšovaní. Po firme Levi’s začala džínsy, rifle či texasky vyrábať kopa firiem a nohavice z pevnej modrej látky dostali najrôznejšie strihy. V 50. a 60. rokoch 20. storočia boli symbolom revolty tínedžerov a neskôr sa stali módnym hitom aj luxusným tovarom pre všetky generácie.

Ich rodiskom je San Francisco

História džínsov, ktoré boli za studenej vojny v socialistických krajinách propagandou označované za symbol úpadku Západu, sa začala písať v americkom San Franciscu, kde firma Levi Strauss & Co. (Levi’s) sídli dodnes. Ich otcom ale boli dvaja európski prisťahovalci – židovský krajčír z Lotyšska Jacob Davis (1831-1908) a židovský obchodník z Bavorska Löb (Levi) Strauss (1829-1902). Aj názov džínsy (anglicky jeans) má svoj pôvod v Európe – podľa talianskeho Janova (francúzsky Genes), kde sa už od stredoveku podobná hrubá tkanina vyrábala.

V Čechách sa im hovorilo aj rifle podľa talianskej značky džínsov predávaných v 70. rokoch v Československu v predajniach Tuzex. Texasky sa im (nielen v češtine, ale napríklad aj v katalánčine) hovorí podľa amerického Texasu a tamojších kovbojov a napríklad v španielčine sú to kovbojské nohavice.


Mohlo by vás zaujať: Lexikón prania: Čo prezrádzajú grafické symboly na visačkách oblečenia?


Pevnosť bola základ

Pôvodné levisky sa zrodili v kalifornskom veľkoobchode s textilným tovarom Leviho Straussa potom, čo si zlatokopovia sťažovali na nie príliš pevné nohavice, ktorým sa vytrhávali vrecká. Riešenie našiel krajčír Davis, ktorý spevnil vrecká nitmi. Sám ale nemal peniaze na získanie patentu, tak sa spojil so Straussom. Už čoskoro po získaní patentu vznikol jeden z najslávnejších modelov tejto firmy – Levi’s 501 s rázporkom na gombíky.

V roku 1889 založil v Kansase Američan Harry David Lee ďalšiu slávnu firmu s džínsovým oblečením, ktorá expandovala vďaka výrobe pracovných nohavíc, kombinéz či búnd a v 20. rokoch prišla s rázporkom na zips. V polovici 40. rokov sa zrodila ďalšia slávna značka Wrangler, ktorú v začiatkoch preslávil krajčír poľského pôvodu Bernard Lichtenstein, nazývaný Rodeo Ben, ktorý vylepšoval nohavice pre kovbojov.


Mohlo by vás zaujať: Žehlička udržiava šaty vo forme už celé stáročia: Zistite viac o jej histórii


Preslávili ich James Dean a Marilyn Monroe

V 50. rokoch 20. storočia džínsy spopularizoval film Rebel bez príčiny a herec James Dean, ktorý z tejto časti odevu urobil symbol vzbury mladých. Vtedy bolo tiež niekde v Amerike zakázané nosiť džínsy do divadla, reštaurácií i škôl. V roku 1961 preslávila levisky fotka Marilyn Monroe z filmu Mustangovia a začal zlatý vek džínsov. V roku 1965 sa údajne prvýkrát objavili v slávnom newyorskom butiku Limbo džínsy s opraným efektom.

Nasledoval boom všelijakých strihov a „vylepšovaní“, nad ktorými by sa možno otcovia džínsov Strauss a Davis obracali v hrobe. Okrem rôznych výšiviek, farebných odtieňov či vykladania kamienkov sa na niektorých modeloch zámerne vytvárali diery a popri opranom efekte prišiel aj efekt potrhaný. Džínsy sa stali ťažko vysvetliteľným fenoménom, ktorý nosia po celom svete nielen kovboji a farmári, ale aj prezidenti či supermodelky.


Radi nosíte džinsy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame