Fascinujúca história lyžovania: Od drevených lyží bez viazania až po dnes

Lyžovanie

sxc.hu

Lyžovanie je v súčasnosti asi najpopulárnejší zimný šport rozšírený takmer po celom svete. Dokonale zasnežené a upravené zjazdovky, najmodernejšie vleky a lanovky, prepracované materiály, z ktorých sa vyrába oblečenie a samotné lyže. Nie vždy však bolo tomu tak ako dnes. Pozrime sa spoločne na to, ako vyzerali začiatky lyžovania.

Počiatky lyžovania siahajú až do doby 5 000 rokov pred naším letopočtom. Vtedy však ani náhodou neslúžili lyže na zábavu, alebo na aktívne trávenie voľného času. Naši predkovia neznášali zimu. Napadlo množstvo snehu, bol problém dostať sa k obžive. Aby toho nebolo málo, brodenie sa v hlbokom snehu tiež nebolo najpríjemnejšie.

Človek si život uľahčil vynálezom predchodcu snežníc. Sprvoti išlo len o jednoduché konštrukcie z kúskov vetvičiek. Neskôr človek zistil, že na dlhších kusoch dreva sa dá po snehu aj kĺzať a tým si ešte viac zjednodušiť pohyb. Na účely lovu sa lyže používajú dodnes na severe Fínska – v Laponsku.

Lyže aj pre zábavu

Súčasné moderné lyžovanie siaha do obdobia 19. a 20. storočia. Počiatky moderných lyžiarskych štýlov sa spájajú s chladnými severskými krajinami. Úplne prvé pokusy boli vo Švédsku, no za kolísku moderného lyžovania sa považuje Nórsko, ktoré sa preslávilo z viacerých dôvodov. V nórskej oblasti Kristiania sa lyžiari venovali klasickým lyžiarskym disciplínam: behu a skokom na lyžiach. Zjazdové lyžovanie ešte nebolo na vysokej úrovni a bolo často skúškou odvahy. Lyžiar sa postavil na vrchol svahu, spustil sa rovno dole a jazda bola takmer vždy ukončená pádom. Takýto spôsob bol neefektívny a nebezpečný, preto sa hľadali nové lyžiarske štýly.


Mohlo by vás zaujímať: Zabezpečte si lyžovačku už dnes: Bez stresov a neraz aj lacnejšie


Prevratné viazanie

Objavil sa telemark pomenovaný podľa oblasti Telemark, kde sa takto jazdí od roku 1860. Viazanie na lyži pevne drží len špičku a päta je uvoľnená, podobne ako v prípade viazaní na bežkách. Lyžiar jednu nohu podsunie a ako keby kľačiac na jednom kolene dokáže spraviť oblúk.

Ani Rakúšania nechceli ostať pozadu. Klasický prevratný oblúk z pluhu ako prvý použil Matthias Zdarsky. Dovtedy boli na telemark používané extrémne dlhé a nemotorné lyže, tento Rakúšan prišiel s dĺžkou lyží od 160 do 180 cm, čím sa stali výrazne obratnejšie. Počas svojho vývoja, obzvlášť v 18. storočí, no aj počas 2. svetovej vojny, sa lyže využívali na vojenské účely. Špeciálne jednotky v horských oblastiach ich obľubovali kvôli ich nenápadnosti a rýchlosti.

Lyže na Slovensku: Od vtedy až do teraz

Ani Slovensko neobišiel postupný vývoj lyžovania a boli sme jednou z prvých krajín, kde sa tento obľúbený šport udomácnil. Len 5 rokov po objavení telemarku boli na Slovensko dovezené prvé športové lyže. Bolo to v roku 1865 a zaslúžil sa o ne lekárnik Cordidesz. O 10 rokov neskôr prispel ďalšími dr. Szontagh. Prvý lyžiarsky spolok na Slovensku vznikol v Kežmarku a využíval blízke Vysoké Tatry. Tento šport však nebol určený pre menej zámožných. Na lyžiach sa objavovali takmer výhradne len majetní Nemci a Maďari. Postupne sa lyžovanie dostávalo aj do ostatných kútov Slovenska, hlavne do Kremnice, Liptovského Mikuláša a Banskej Bystrice. Kvalitatívny vývoj a popularita tohto športu sa veľmi rýchlo vzmáhali, preto sa v roku 1920 na Štrbskom Plese konali prvé majstrovstvá ČSR. Na rovnakom mieste sa v roku 1935 uskutočnili aj Majstrovstvá sveta.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Vleky aj lanovky

Spolu s rozvojom lyžovania u nás súvisí aj výstavba prepravných zariadení. Najstaršou slovenskou lanovkou je tá, ktorá vedie zo Starého Smokovca na Hrebienok z roku 1908. Dodnes populárna zjazdovka zo Skalnatého plesa do Tatranskej Lomnice slúži svojmu účelu už od roku 1937, teda už neuveriteľných 75 rokov v takmer pôvodnej podobe. Všetky lanovky slúžili aj pre letnú turistiku, ak berieme do úvahy zariadenie výhradne pre lyžiarov, prvým je vlek na Štrbskom Plese. Ten viedol až na Solisko, bol postavený v roku 1943 a mal dnes už na vlek nepredstaviteľné tri kilometre.

Rozvoj lyžovania vo svete i na Slovensku bol postupným objavovaním nových vecí a učením sa na vlastných chybách. Od drevených lyží bez viazania, cez prvé prototypy viazaní až po najmodernejšie kompozitné materiály. Možno sa raz aj naše vnúčatá budú smiať z dnes tak neskutočne moderných lanoviek, ktoré predstavujú absolútny technologický vrchol. O pár desaťročí ich však budúce generácie budú pravdepodobne obdivovať už len v múzeách.


Ako vyzerali vaše prvé lyže? A na akých jazdíte dnes? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame