Fialka trojfarebná je priateľkou pokožky: Vyčistí, vyživí a spomalí jej starnutie

Fialka trojfarebná

gettyimages

Ošetrovanie fialkou trojfarebnou je pre kožu, ktorá sa s pribúdajúcim vekom stáva suchšou a citlivejšou, ozajstným dobrodením. Je jasné, že taký pekný kvietok sa odzrkadlí aj na kráse našej tváre. Vzácne účinky ocení nielen pokožka, ale aj cievy, pľúca a močové cesty. Drobný kvietok s veľkou liečivou silou možno používať zvonka i zvnútra.

Na poli i v záhrade

Pôvabná malá fialka trojfarebná (Viola tricolor) je jednoročná až dvojročná rastlina so žltofialovými kvetmi. Väčšinou dorastá do výšky 15 – 30 cm. Nájdete ju na lúkach a okrajoch polí, kde rastie ako burina. Dá sa však pestovať aj v záhrade.

Veľmi užitočná časť je kvitnúca vňať, ktorú možno zbierať celé leto. Obsahuje predovšetkým flavonoidy, najmä rutín, saponíny, slizové látky, salicyláty, triesloviny a karotenoidy. Pestré kvietky môžete aj jesť. Nemýľte si ich však s príbuznými druhmi! Aj divorastúca fialka trojfarebná vytvára rad rôznych foriem s odlišne zafarbenými kvetmi. Na jedenie nezbierajte ani iné veľkokveté záhradné druhy.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinky a ich účinky: Ktoré čaje zatočia v zime s chorobou na počkanie?


Malý kvietok s veľkou silou

  • Povzbudzuje látkovú premenu, má mierne močopudné a potopudné účinky: pomáha z tela vyplavovať odpadové látky, preto sa používa na prečistenie organizmu, ako sprievodná liečba pri reumatických chorobách, zápaloch močového ústrojenstva a tiež pri kožných chorobách podmienených poruchami metabolizmu.
  • Chráni bunky a cievy: pôsobí na chorú kožu protizápalovo, zmierňuje bolesti a svrbenie. V prírodnom liečiteľstve sa používa zvnútra i zvonka pri chronických kožných chorobách, akné, svrbení alebo ekzémoch.
  • Uľahčuje vykašliavanie: je účinná pri chorobách dýchacích ciest spojených s tvorbou hustého hlienu.

Pružná a zdravá pokožka

Táto výnimočná rastlina nielenže pomáha kožu liečiť, ale stará sa tiež o udržanie jej zdravého a mladistvého vzhľadu. Vďačí za to hlavne vysokému obsahu flavonoidu rutínu. Tento antioxidant chráni bunky a drobné vlásočnice – kapiláry, čím môže predchádzať opuchom, zápalom a podráždeniu kože. Zvyšuje elasticitu cievnych stien, podporuje tvorbu kolagénu, a tým zabezpečuje pružnosť pokožky.

Rutín navyše podporuje vstrebávanie vitamínu C, ktorý chráni kolagén vo väzivovom tkanive. Počas kúry s fialkou preto jedzte dostatok ovocia a zeleniny bohaté na tento vitamín. Môžete tak oddialiť príznaky starnutia kože.


Mohlo by vás zaujímať: Zlatobyľ má zlatú nielen farbu, ale aj účinky: Pomôže pri hemoroidoch aj depresii


Fialková čajová kúra

Fialku trojfarebnú si môžete kúpiť v lekárni v sušenej podobe alebo si nazbierať čerstvú vňať. Čaj z tejto rastliny sa používa čistý alebo v zmesi s inými rastlinami podporujúcimi látkovú premenu, napríklad s nechtíkom lekárskym.

Na prípravu potrebujete: 1 ČL sušenej vňate (asi 1,5 g) a 2 dcl vody. Vňať zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Preceďte a pite 2 až 4-krát denne.

Pri dennej dávke 4 – 5 gramov nie sú známe žiadne kontraindikácie ani nežiaduce účinky. Aj veľa dobrého však môže uškodiť. Dodržiavajte dávkovanie, nadmerné užívanie by mohlo spôsobiť nevoľnosť. Pri kúre pite dostatok vody, aby sa jedovaté látky ľahšie vyplavili a koža získala zvnútra dostatok vlahy.

Ako posilniť účinok?

Pri problematickej pleti sa odporúča vnútornú a vonkajšiu starostlivosť spojiť. Popri popíjaní čaju môžete pokožku očistiť pleťovou vodou, ošetrovať zábalom či masťou. Ak chcete posilniť účinok čajovej kúry, do každej šálky pridajte 25 kvapiek tinktúry z tejto rastliny. To platí pri vnútornom i vonkajšom použití.


Mohlo by vás zaujímať: Nechtík pomáha zvonka aj zvnútra: Pripravte si masť, kúpeľ alebo čaj


Vonkajšia starostlivosť

Pri ošetrovaní pokožky sa odvar pripravuje dvojnásobne silný, teda na šálku vody 2 ČL vňate. Aplikuje sa ako pleťová voda, na umývanie, do kúpeľa či ako obklad na citlivé, podráždené miesta na koži.

Pleťová voda: Vatový tampón namočte do čaju a očistite ním tvár a nečisté miesta na pokožke.

Obklad a zábal: Bavlnené alebo ľanové plátno namočte do teplého čaju, trochu vyžmýkajte a niekoľkokrát za deň prikladajte na zapálené a podráždené miesta na koži. Ak chcete pleť skrášliť, namočte plátno do horúceho čaju, vyžmýkajte a priložte na 10 minút na tvár.

Na celé telo: Uvarte si liter čaju, nalejte do umývadla a umyte si ním tvár i celé telo. Pokožku iba zľahka osušte.

Teplý kúpeľ: 4 – 6 PL vňate zalejte 2 l vriacej vody, po 15 minútach preceďte a vlejte do kúpeľa.

Pomôžu aj fialkové prípravky

V lekárni kúpite fialku ako čajovinu, v tinktúre, pleťovom oleji alebo masti. Väčšinou sa tieto produkty používajú 4 – 6 týždňov podľa informácií v príbalovom letáku. Nechajte si poradiť, ktorý z nich je pre vás najvhodnejší.

V obchodoch s prírodnými potravinami, so zdravou výživou alebo cez internet zoženiete aj kvalitné kozmetické prípravky, napríklad pleťovú vodu, krém, sprchový gél alebo šampón.


Na čo všetko využívate fialku trojfarebnú vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame