Film Šmejdi o podvodných predajcoch treba vidieť: V Trnave ho premietnu zadarmo

Šmejdi

youtube

Vynikajúce hrnce, vysávač, kožušiny a ďalšie výrobky, ktoré majú jednu hlavnú nevýhodu – cenu. Stovky eur za takýto tovar dokážu vylákať bezcharakterní predajcovia často od seniorov. Tých zmanipulujú tak, že za nový vysávač zaplatia niekoľko mesačným dôchodkom. Tento film je však poučný nielen pre nich, ale aj pre ich príbuzných. Každý by mal myslieť na svoju mamu, strýka, či iného človeka, na ktorom mu záleží. Čo tak spojiť príjemné s užitočným a pozvať ho na premietanie tohto filmu a neskôr prípadne na kávu?

Film, ktorý ukáže veci v pravom svetle

Film Šmejdi je na Slovensku v distribúcii len niekoľko týždňov. Je o tom, čo sa naozaj deje na populárnych zájazdoch s obedom zadarmo. „Praktiky, z ktorých mrazí. Klamstvá a premyslená manipulácia, ktorej jediným cieľom je donútiť bezbranných starých ľudí k nákupu predražených produktov. Seniori zo svojich biednych dôchodkov splácajú horibilné sumy za často nekvalitný tovar. Niektorí z nich sa dušujú, že už na žiadnu akciu nepôjdu, iní to nevydržia a idú znovu. Čo ich ženie? Zvedavosť? Samota? Alebo závislosť?,“ píše sa v anotácii k filmu.


Mohlo by vás zaujímať: Bohdalová a Brzobohatý: Po rokoch ako partneri v novom českom filme


Skúsenosti na vlastnej koži

Autorky rok v prestrojení navštevovali akcie, kde sa dôchodcom vymývajú mozgy a kde mladí ľudia nie sú vítaní. Vedľa autentických záberov z predvádzacích akcií a výpovedí poškodených seniorov prináša dokument i pohľad psychologičky, právnika a ďalších odborníkov. Film tak prvýkrát komplexne mapuje tento neslávny fenomén dnešnej doby.

V Trnave zadarmo

Trnavská radnica aktuálne zareagovala na distribúciu českého dokumentu o nákupných zájazdoch pre dôchodcov a rozhodla sa trnavských seniorov pozvať na film Šmejdi zadarmo. Predstavenie v stredu 15. mája o 10. hodine v kine Hviezda má byť osvetou pre túto skupinu obyvateľov, ktorá sa stáva ľahkou korisťou nekalých obchodných praktík. Vstup pre všetkých záujemcov je bezplatný.


Mohlo by vás zaujímať: Ady Hajdu o filme Eštebák: Mali by ho premietať v školách!


Kde si vstupenky vyzdvihnúť?

„Ani trnavskí seniori sa, žiaľ, nevyhli ponukám, účasti a následným sklamaniam zo zájazdov za tzv. výhodnými nákupmi. Chceme, keď sa naskytla táto možnosť, pomôcť im zorientovať sa v tejto téme, aby sa vedeli nabudúce lepšie rozhodnúť,“ povedal phovorca mesta Pavol Tomašovič. Vstupenky bude mesto v rámci svojho programu pre prácu so seniormi distribuovať hlavne cez kluby dôchodcov, ktoré ich rozdajú svojim členom. Ostatní záujemcovia si vstupenky môžu vyzdvihnúť v kine alebo v informačnom centre pod mestskou vežou. „Vstupenky sú potrebné kvôli limitu sedadiel v kine,“ dodal Tomašovič. Náklady na filmové predstavenie uhradí radnica, lebo má záujem o čo najväčšiu účasť svojich starších obyvateľov.

Zdroj: youtube, youtube, youtube, Tasr, Zora
Odporúčame