Finančné stratégie na slušný dôchodok: Ako sa pripraviť na starobu?

peniaze

sxc.hu

Hoci ľudia v stredných rokoch majú do dôchodku ešte pomerne ďaleko, na svoje financie by mali myslieť v dostatočnom predstihu. S pribúdajúcimi rokmi totiž fyzické sily ubúdajú a zarobiť potrebný obnos peňazí je čoraz ťažšie. Aby ste aj vy v budúcnosti nemuseli žiť z nízkej dávky, potrebné kroky urobte čím skôr. Poradíme vám, aké máte možnosti.

Poučte sa z chýb iných

Nie je nijakým tajomstvom, že naši rodičia a starí rodičia sa spoliehali len na dôchodkové zabezpečenie od štátu, teda Sociálnej poisťovne. Medzičasom sa však režim zmenil a pri moci sa vystriedalo viacero vlád. Aj z tohto dôvodu naši najstarší obyvatelia mesačne žijú len zo zopár stoviek eur, s ktorými sa pri súčasných cenách za energie, lieky a potraviny blížia k hranici chudoby. Aby ste nedopadli rovnako, len na povinné odvody by ste sa spoliehať určite nemali.

Ako by to vyzeralo v ideálnom prípade?

„Tradičná rada, ako mať na dôchodku pokryté všetky potreby, znie: a) začnite sporiť zavčasu, b) ušetrite milión dolárov, c) ušetrite dosť na to, aby vám financie vydržali do vašej stovky,“ radí uznávaný expert na účtovníctvo a autor bestsellerov David Trahair. Sám však pripúšťa, že ide o fantáziu, ktorá pre bežných ľudí dostupná príliš nie je: „V skutočnosti to väčšina ľudí nie je schopná dosiahnuť.“ Nezamýšľajte sa preto nad tým, koľko peňazí budete potrebovať a nedávajte si za cieľ nereálne sumy. Podľa niektorých zdrojov výdavky na dôchodku dokážu klesnúť o 25 – 50%. Nikdy však neviete, akú sumu budete mesačne potrebovať, napríklad, na lieky. Vždy preto šetrite čo najviac.


Mohlo by vás zaujať: Predčasný starobný dôchodok: Kedy naň máte právo a čo všetko potrebujete


Život bez dlhov

Je známym faktom, že veľká časť Európanov aj Američanov žije na dlh – spotrebný tovar ľudia nakupujú na splátky, pri nehnuteľnostiach si pomáhajú hypotékou. Preto ak máte v súčasnosti aj vy podobné záväzky, zbavte sa ich čím skôr. Vo vyššom veku si žiaden ďalší leasing nepriberajte. Vstupovať do dôchodkového veku s povinnosťou splácania je totiž veľmi nevýhodné.

Životné poistenie

Životnú poistku ľudia najčastejšie uzatvárajú vo forme investičného sporenia. Suma, ktorú mesačne uhrádzajú, je však rozdelená na 3 časti – poplatky za vedenie účtu, náklady na poistenie a samotné sporenie. Mnohí si tak neuvedomujú, že si v podstate na neskoršie časy šetria len minimálnou čiastkou. Mať životné poistenie je určite vhodné, najmä ak ste živiteľom rodiny. Na slušný dôchodok vám však takáto forma sporenia stačiť určite nebude. Je preto potrebné sporiť aj niekde inde.


Mohlo by vás zaujať: Dedičstvo, ktoré nepoteší: Aké sú vaše práva a povinnosti v prípade dlhu?


Radikálne riešenie – predať byt či dom

Slušne vyžiť na dôchodku sa dá aj tak, ak predáte nehnuteľnosť, ktorú ste počas života nadobudli. Má to však niekoľko háčikov:

  • budete sa musieť presťahovať do podnájmu, v ktorom nemáte garantované dlhodobé bývanie
  • časté sťahovanie dokáže na staré kolená poriadne znepríjemniť život
  • financie za byt alebo dom, ktorý predáte, vám nemusia vystačiť až do vašej smrti
  • nebudete mať nič v osobnom vlastníctve

Svoju nehnuteľnosť preto predajte ako krajné riešenie. Prípadne ju len vymeňte za menší príbytok. Prilepšíte si o pár tisíc eur, no stále budete bývať vo vlastnom.

Bankové vklady

Pokiaľ nie ste expertom na burzu či podielové fondy, zaujímať by vás mali klasické sporiace účty s čo najvyšším úrokom. Samozrejme, aj tu treba zohľadniť faktor inflácie a správnych poplatkov, kvôli jednoduchosti a prehľadnosti by však mohli byť pre vás tou správnou voľbou. Na začiatok postačí, ak sem budete odkladať 50 eur mesačne a postupne túto sumu zvyšovať podľa vašich možností.

Veľkou nevýhodou je dostupnosť týchto nasporených peňazí. Mohlo by sa vám preto ľahko stať, že ich miniete skôr, než odídete do dôchodku. Zariaďte si to preto tak, aby ste od tohto účtu, napríklad, nemali kartu. Výber vás donúti ísť osobne do banky, pričom cestou si tento krok máte možnosť ešte dobre premyslieť. Ak však zaplatíte kartou v obchode, peniaze budú z účtu okamžite odčítané.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame