First moment verzus last minute: Zistite, čo je pre vás výhodnejšie

dovolenka

plnielanu.sk

Letná dovolenka nie je lacná záležitosť a pre väčšinu Slovákov predstavuje celkom slušný škrt cez rodinný rozpočet. Preto vždy poteší, ak sa podarí na dvojtýždňovku v Egypte získať nejakú tú zľavičku – či už vďaka skorej objednávke alebo nákupu na poslednú chvíľu. Okrem možnosti ušetriť však last minute a first moment zájazdy prestavujú aj určité riziká. Poznáte ich?

First moment: Čím skôr, tým lepšie

Zľavy first moment dnes už poskytuje každá cestovná kancelária. Ide o zníženie ceny pri včasnom nákupe, pričom  platí, že čím skôr zájazd rezervujete, tým je zľava väčšia. Ak sa jedná o letnú dovolenku, najväčšie zľavy získate od decembra do marca, potom začína cena stúpať. Okrem zliav poskytujú cestovné kancelárie pri nákupe v predstihu aj ďalšie výhody, ako napríklad dieťa zdarma, all inclusive alebo fakultatívny výlet bez príplatku.


Mohlo by vás zaujať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Výhody: Okrem toho, že ušetríte, je pri skorom nákupe dovolenky výhodou aj najširší výber termínov a ubytovacích zariadení, prípadne možnosť zvoliť si presne ten typ izby, aký vám najlepšie vyhovuje. First moment odporúčame využiť, ak už vopred viete, že budete musieť ísť na dovolenku v konkrétnom termíne (napr. letné prazdniny, celozávodná dovolenka,…), ak chcete ísť do konkrétneho hotela, cestujete ako väčšia skupina alebo máte iné špecifické požiadavky (rodinná izba, apartmán s výhľadom na vašu obľúbenú palmu, a podobne).

Nevýhody: Určite najväčším mínusom pri kúpe zájazdu vo veľkom predstihu je riziko nepredvídanej udalosti, ktorá vám znemožní odcestovať – choroba, zmena práce, rodinné problémy. Stále častejším rizikom sú aj nepokoje a štrajky v krajine pobytu, pre ktoré ale cestovná kancelárie nemusí zájazd zrušiť. V takom prípade buď vycestujete aj napriek obavám z možných komplikácií alebo zájazd na vlastnú žiadosť stornujete, čím sa môžete pripraviť o celkom slušnú sumu. Nevýhodou môže byť aj nutnosť úhrady celej sumy vopred (u niektorých CK). I keď na druhej strane, aspoň neriskujete, že o pol roka nebudete mať peniaze na doplatenie zvyšnej čiastky. Pri nákupe first moment si dajte pozor aj na zdanlivo výhodné ponuky, pri ktorých sa však zľava vzťahuje iba na niektoré služby alebo len na zaplatenú zálohu.

Naša rada: Pýtajte sa na možnosti storna a pozorne čítajte podmienky!


Mohlo by vás zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Last minute: Nie je to len trik?

Ak chcete minimalizovať náklady na dovolenku, nevadí vám časový stres, trochu neistoty a ani predstava, že sa budete baliť hodinu pred odchodom, sú last minute ponuky pre vás to pravé. „Výpredaje“ zájazdov na poslednú chvíľu sa u nás stali doslova hitom a na trhu dovoleniek si našli nezastupiteľné miesto. No kým ešte pár rokov dozadu platilo, že ste last minute mohli kúpiť maximálne 1-3 týždne vopred, keď už cestovná kancelária začala cítiť vážnu obavu, že by voľné miesta na zájazde mohli prepadnúť, dnes ich  na webe nájdete i niekoľko týždňov, či mesiacov vopred. Niektoré CK jednoducho zareagovali na vysoký dopyt po last minute zájazdoch a predávajú pod týmto označením aj dovolenky, ktoré v skutočnosti môžete u konkurencie kúpiť za rovnakú cenu aj bez zľavy. Takže pozor, nie všetko čo vyzerá ako last minute, skutočne last minute aj je.


Mohlo by vás zaujať: Slováci sa odmeňovali už cez rok: Dovolenkovali sme viac ako vlani


Výhody: Na last minute stavte, ak vám nezáleží na tom, aby ste dovolenku strávili na určitom mieste, ak sa vám z pracovných, či rodinných dôvodov ťažko plánuje dovolenka v predstihu alebo ak vás pri srdci vždy zahreje pocit z dobrého nákupu.  Pri zájazde na poslednú chvíľu ide totiž najmä o zľavy! Pokiaľ natrafíte na skutočný last minute (t.j. nie umelo prešktrnutú cenu na letáku), môžete oproti katalógovej cene ušetriť 10 až 50%. Ešte výhodnejšie sú tzv. „Ultra last minute“, ktoré ponúkajú dovolenky tesne pred nástupom na zájazd za nákladové ceny, niekedy dokonca iba za cenu dopravy. Kvalita služieb je pritom úplne rovnaká, ako keby ste za zájazd zaplatili plnú sumu.

Nevýhody: Keďže last minute je vlastne výpredajom zájazdov, ktoré CK ostali „na sklade“, nečakajte, že v ponuke nájdete tie najvychytanejšie letoviská a hotely. Do akcie sa väčšinou dostanú zájazdy, ktoré sa z nejakého dôvodu nepredali – majú vyššiu základnú cenu, konajú sa pred a po hlavnej sezóne alebo ide o menej atraktívne destinácie. Last minute ponuky tiež nie sú vhodné pre väčšie skupinky či rodiny s deťmi a tiež pre tých, ktorým búši srdce aj pri sledovaní Paneláka. Last minute totiž znamená aj menej času na pobalenie, vybavenie formalít (víza, poistenie) či dohodnutie susedy na polievanie kvetov. Navyše, dovolenku treba väčšinou uhradiť veľmi rýchlo (niekedy v priebehu pár hodín) a v hotovosti.

Naša rada: Pýtajte sa, čo je v cene a skôr ako sadnete na lep si overte, či je cena skutočne znížená  – napríklad porovnaním s konkurenciou alebo katalógom CK.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Gregor
Odporúčame