Fit lopta, stolička, alebo nič: Aká pozícia pri práci je pre vaše telo naj?

Ako sa vám najlepšie pracuje?

Ako sa vám najlepšie pracuje? (Zdroj: Unsplash/Laura Davidson)

Každý dáva pri práci prednosť niečomu inému. Ohľad pri výbere pozície pri práci však treba brať aj na zdravie. Čo na jednotlivé možnosti hovoria odborníci?

V úradoch po celom svete stále častejšie vídame miesto stoličiek nafukovacie lopty na sedenie alebo ergonomické sedačky najpodivnejších tvarov vrátane takých, na ktorých možno kľačať alebo na ktorých sa dá hojdať. Niektorí však dávajú prednosť tomu, že pri počítači pracujú v stoji.

Sedenie je vhodné

,,U zdravého človeka potrebuje chrbtics pohyb, aby zostala zdravá. Dlhé státie môže spôsobiť problémy,“ upozorňuje profesor na univerzite v Brescii Stefano Negrini. Naša spoločnosť je charakterizovaná stále viac sedavým spôsobom života. Drvivá väčšina ľudí tak pracuje celý deň pri počítači. ,,Najfunkčnejším spôsobom práce pri počítači je sedenie,“ vysvetľuje Stefano Respizzi , riaditeľ oddelenia ortopedickej rehabilitácie v nemocnici Humanitas v Miláne. ,,Zároveň však táto pozícia spôsobila významné zmeny v našej životnej hygiene, lebo dlhotrvajúce sedenie veľmi znižuje svalovú silu chrbtových svalov. Sú to najmä bočné a šikmé chrbtové svaly, ktoré udržujú chrbticu vo vzpriamenej polohe. Keď sedíme, tieto svaly slabnú a z toho vznikajú bolesti chrbta a šije a svalové napätie,“ uvádza.


Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Tieto veci potrebujete vedieť!


Fit lopta len na kratší čas

V kanceláriách sa často stretávame s ergonomickými loptami na sedenie, ktoré ľudia s nadšením volia ako ideálne riešenie proti bolestiam chrbta, ale po nejakom týždni používania ich odkladajú. Aby sme z nich nespadli na zem, musíme totiž neustále napínať chrbtové svaly. ,,Problém tkvie v tom, že po ôsmich hodinách sa pohyb na lopte stáva únavným. Kto má vypracované svaly, vydrží na lopte bez pohybov, ale ten, kto najviac sedí, a preto potrebuje pohyb, sa veľmi rýchlo unaví,“ hovorí Negrini.

Hojadnie nie je vždy naj

Nepochybne ste už videli ergonomické hojdacie stoličky s opierkou pre kolená. ,,V porovnaní s loptou sú bočné chrbtové svaly menej stimulované,“ uvádza Respizzi. Spolu s Negrinim sa zhodujú v tom, že hojdacie stoličky nie sú pre všetkých, pretože mnohí neznesú dlho udržiavať pozíciu so skrčenými kolenami. Kto má problémy s chrbticou, pre toho môže byť takéto sedenie priamo škodlivé, pretože táto pozícia namáha bedrovú chrbticu.

A pokiaľ ide o kľakadlá, Negrini varuje: ,,V kľaku sa udržuje lordóza chrbtice, ale vo fixnej polohe a dlhodobý kľak je horší ako bežná stoličky, pretože na tej, ktorá umožňuje pohyb, možno meniť polohu. Kľakadlo odporúčam len na obmedzenú dobu,“ hovorí.


Mohlo by vás zaujímať: Práca v kancelárii ho nudila, namiesto toho do snehu vlastnými nohami tvorí monumentálne umenie


Práca v stoji áno, ale…

V mnohých podnikoch, najmä v severnej Európe, je rozšírená práca postojačky. Polohovacie stoly pre prácu postojačky poslednej generácie vyrábajú už mnohé spoločnosti. Práca postojačky však nie je žiadnou novinkou. Pracoval tak napríklad Winston Churchill. Nepochybne to môže byť prospešné pre zdravie a v boji proti lenivosti. Spotrebováva sa tak aj viac kalórií. Podľa štúdie zverejnenej na stránkach British Journal of Reports sa tým zvyšuje aj produktivita práce, hoci to zatiaľ nie je podložené dostatočným počtom výskumov.

Kto chce pracovať postojačky, musí to robiť postupne, pretože si telo musí zvyknúť. Prirodzene je k tomu potrebná pohodlná obuv a žiadne ihlové podpätky. Experti radia, aby sa človek pracujúci postojačky trochu pohyboval a nestál nehybne. V Spojených štátoch sú dokonca pre takú prácu používané bežecké pásy, v tomto bode sú však experti trochu rozpačití.

Čo je teda naj?

Lopta, ergonomická stolička, kľakadlo alebo práca v stoji? Stefano Negrini k tomu uvádza, že najlepším riešením je dobrá stolička, s opierkou pre ruky a pre bedrovú chrbticu, k tomu malá prestávka na kávu. A odporúča sa pri každej príležitosti, napríklad pri telefonovaní, zdvihnúť zo stoličky. A ak potrebujete na toaletu, zájdite si o poschodie vyššie.


V akej pozícii najčastejšie pracujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk,Corriere della Sera
Odporúčame