Fitness, zumba alebo joga: Vyberte si tú správnu aktivitu presne pre vás!

Zumba

SITA

Máte zopár kíl navyše a chcete s tým čosi urobiť? Alebo len hľadáte ideálny koníček, ktorý vám nielen vyplní voľný čas, ale bude aj prospešný pre vaše zdravie? Ak sa nedokážete rozhodnúť, predstavíme vám tri dnes veľmi populárne športy, predovšetkým u tej krajšej časti populácie.

Fitness alebo činky nie sú len výhradou mužov

Žena uprostred posilňovne medzi svalnatými chlapi už dnes nie je ničím nevídaným. Iste, pred niekoľkými rokmi sa ženy venovali skôr aerobiku, alebo cvičeniam so švihadlom, prípadne fit loptou. Dnešné moderné ženy však už prestávajú mať strach z posilňovní. Čo je najväčšou motiváciou? Už tradične ide o snahu zhodiť nejaké to kilo navyše, prípadne nespokojnosť zo strany blízkych, alebo samej so sebou. Nech vás už do fitness centra ženie čokoľvek, svoje predsudky pokojne hoďte za hlavu.

V každej posilňovni nájdete prístroje, ktoré vám budú vyhovovať. Ideálne je začať s menšími váhami, menším počtom opakovaní a sérií. Ak sa bojíte pocitu, že v posilňovni bude na vás ako nováčika každý zízať, tento strach je neopodstatnený. Väčšinou sa totiž každý sústredí na svoj vlastný výkon a zlepšovanie sa, a preto nemusíte mať obavy z nedostatku súkromia.


Mohlo by vás zaujímať: Fitnes prístroj na doma: Ktorý vám vyformuje postavuje najlepšie?


Čo so sebou do posilňovne

Na cvičenie vám toho veľa netreba. Úplne postačí nejaké športové oblečenie spolu s uterákom a sprchovým gélom v taške. Budete ale musieť investovať svoj voľný čas. Nepočítajte s tým, že po mesiaci cvičenia budete mať postavu svojich snov. Fitness je dlhodobým procesom, ktorý však vo výsledku stojí za to. Základom je mať jasný cieľ: dokonalú a vysnívanú postavu, pre ktorú urobíte všetko. Táto predstava bude pre vás najmä v začiatkoch dostatočnou motiváciou, najlepšie by bolo, ak by ste našli ďalšieho podobne zmýšľajúceho človeka, s ktorým budete cvičiť spoločne. Váš partner pri cvičení (sparing) vám veľakrát môže pomôcť pri samotnom cvičení, alebo vás napríklad upozorniť na zlú techniku cvičenia a podobne.

Ešte jedna rada súvisiaca s trpezlivosťou. Výsledky prídu postupne. Ak si nie ste dostatočne istý, či je fitness tým pravým pre vás, v posilňovni si radšej zakúpte vstupenku na určitý počet vstupov. Ak by vás cvičenie totiž po týždni omrzelo, polročná predplatená permanentka by bola zbytočnosťou. Nedajte sa odradiť počas ťažkých začiatkov. Vaše telo spáli za hodinu cvičenia okolo 1 000 – 2 000 kJ za hodinu (podľa intenzity cvičenia). Ak budete cvičiť aspoň trikrát v týždni, výsledky sa začnú na vašej postave prejavovať už onedlho.

Zumba – svieži závan do sveta aerobiku

Aerobik bol dlhé roky veľmi populárnym, ale dnes má konkurenciu, ktorá ho už vytláča do úzadia. Ak sa vám zdajú hodiny aerobiku nudné, kroky náročné a už vás nebaví počúvať počítanie inštruktora, máme pre vás ideálnu alternatívu. Určite ste už počuli o zumbe. V deväťdesiatych rokoch sa tréner aerobiku ponáhľal na hodinu a zabudol svoje CD. To ho však nezaskočilo a cvičencom pustil svoju obľúbenú hudbu – latinsko americké hity. Táto improvizovaná hodina sa stretla s obrovským záujmom a postupom času sa zumba rozšírila do celého sveta. Ide teda o tanec s prvkami aeróbnych pohybov v rôznom rozsahu.

Zumba sa riadi heslom, že človek nemá cvičiť na to, aby mal dokonalú postavu, ale mal by sa zabávať a vďaka tomu mať figúru svojich snov. Atmosféra cvičenia často pripomína party s dobrou hudbou a jednoduchými a ľahko zapamätateľnými krokmi. Na hodine zumby si zatancujete salsu, sambu, flamenco a mnohé ďalšie. Nemusíte mať obavy, že nebudete stíhať, toto nie je aerobik, kde musíte vedieť každý krok. Postupom času sa do čarov zumby dostanete aj vy. Skvelé je, že zumba pomáha na problémové partie ako stehná či zadok. A koľko toho spálite? Približne 2 000 kJ.


Mohlo by vás zaujímať: Bavte sa a chudnite: Vyformujte si postavu zumbou!


Joga, tichý pomocník

Možno si pomyslíte, že joga je ako cvičebný nástroj neúčinná. Opak je však pravdou. Iste, nevyťaží vaše telo na maximum, no joga je ideálna na získanie harmónie duše a tela. Nie nadarmo sa pri jednotlivých cvičeniach venuje dostatok priestoru relaxácii a meditácii. Hlavnú časť ale aj tak zaberajú telesné a dychové cvičenia. Joga sa cvičila v Indii pôvodne za účelom udržania zdravia, alebo dokonca liečby niektorých ochorení. Pri jej pravidelnom cvičení sa možno zmiernia príznaky niektorých chronických problémov, ako napríklad migrény či porúch spánku. Tí, ktorí cvičia jogu, boli v minulosti považovaní za fanatikov či čudákov. Dnes sa z nej však stal módny trend, ktorému sa venujú aj mnohé slávne osobnosti.

Ako s jogou začať?

Najlepšie by bolo, ak by ste si vo vašom okolí našli kurz jogy. Stačí naň chodiť raz týždenne, inštruktor vám ukáže jednotlivé cviky, naučí vás ich správne vykonávať a potom ich budete cvičiť sami doma. Na to, aby ste ich prevádzali naozaj dokonale, však treba týždne a mesiace zdokonaľovania sa. Nemusíte sa ale obávať ani v prípade, že máte nejaké zdravotné problémy. Inštruktor vždy osobne poradí a odporučí tie cviky, ktoré vás nebudú zaťažovať a dokonca vám ešte s ochorením pomôžu. Ak sa chcete pomocou jogy dopracovať k postave snov, sú aj efektívnejšie metódy. Spálite tu totiž len okolo 1 000 kJ za hodinu. Joga totiž pracuje na princípe uvedomenia si samého seba a aj keď neschudnete kilá váhy, možno nájdete rovnováhu, vďaka ktorej sa naučíte brať samého seba takým aký ste.


Mohlo by vás zaujímať: Joga je cvičenie pre všetkých: Udrží vás vo forme aj po štyridsiatke!


Ktorú možnosť si vyberiete vy?

Ak nemáte zdravotné problémy a máte radi intenzívne cvičenie, tanec a radosť vyvolanú záplavou endorfínov, zumba by mohla byť pre vás ideálnym športom. Vysoký energetický výdaj, dobrá nálada a spoločnosť veselých ľudí, toto všetko hovorí pre ňu. Ak by ste okrem zhadzovania kíl chceli získať na svaloch a spevniť svoju postavu, choďte to skúsiť do fitness centra. Postupne sa naučíte pravidelnosti cvičenia a budete sa tešiť z každého kila, ktoré zhodíte. Joga je vhodná aj pre ľudí so zdravotnými problémami. Tu ale platí, že každý cvik prekonzultujte s odborníkom. Pri joge spravíte niečo pre svoje telo a aj pre svojho ducha. Bez ohľadu na to, ktorý šport si napokon vyberiete, určite len neseďte nečinne doma. Pohyb je zdravý v akejkoľvek forme a v každom veku. Už ide len o to, aby ste objavili ten ideálny pre vás.


Aký šport oslovil vás? Máte skúsenosti so zumbou, posilňovaním alebo jogou? Podeľte sa o svoje zážitky s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame