Fľaša na silvestrovský prípitok: Pozor, nie je šampanské ako šampanské

šampanské

photl.com

Je tu Silvester. Mnohí z vás budú určite zháňať to najlepšie šampanské, s ktorým oslávite príchod Nového roku. S najväčšou pravdepodobnosťou však na stole šampanské stáť nebude. Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi?

Kvalita je rozhodujúca v každej oblasti nášho života: šampanské, alebo lepšie povedané sekty, nie sú taktiež výnimkou. Aké je teda pravé šampanské?

Šampanské je len zo Champagne

Šampanské má svoje meno od známej francúzskej vinohradníckej oblasti Champagne. Táto oblasť je pomerne malá, tvorí len 2 % zo všetkých vinohradov krajiny. Navyše toto hrozno je nevalnej kvality. Pôda nie je najúrodnejšia, ani klimatické pomery nie sú bohvieaké. Vďaka unikátnemu procesu výroby sa však všetky klady hrozna zvýraznia a vytvárajú cenný a celosvetovo uznávaný mok.

Ak si ho chcete dopriať aj vy, pripravte sa na sumu minimálne niekoľko desiatok eur za fľašu. Pravé šampanské sa týmto názvom môže pýšiť len ak pochádza zo spomenutej vinohradníckej oblasti a je namiešané z niektorej z nasledovných odrôd: chardonnay, pinot noir a pinot meunier. Známymi značkami sú napríklad Veuve Clicquot alebo Moët & Chandon.

Pravé šampanské sa celé tvorí vo fľaši, vrátane procesu kvasenia. Kým je fľaša pripravená na cestu do vašich domovov, uplynie 12 mesiacov, v niektorých prípadoch aj viac. Odmenou za čakanie je však neopakovateľná chuť pravého šampanského, ktorá však nemusí každému ulahodiť. Ide totiž o suché šampanské, takže mnoho ľudí vychovaných na polosladkých či sladkých šumivých vínach môže byť z jeho chuti aj sklamaných.


Mohlo by vás zaujímať: Silvestrovská noc sa blíži: Kde oslávite príchod Nového roka netradične?


Šumivé vína tiež potešia

Druhou kategóriou sú šumivé vína. Takéto víno budete mať na svojom stole s najväčšou pravdepodobnosťou aj vy. Sú cenovo dostupnejšie a chuť je pre mnohých dostatočne vyhovujúca. Najväčší rozdiel je v použitých surovinách a spôsobe výroby. Šumivé vína sa môžu vyrábať v akomkoľvek štáte z najrôznejších odrôd vína. Pomerne kvalitné sekty sa vyrábajú aj na Slovensku. Rozdiel je však vo výrobe. Celý proces kvasenia sa líši od toho tradičného. Víno nie je po celú dobu vo fľaši, tie lacnejšie sekty kvasia vo veľkých plechových tankoch s objemom niekoľko tisícok litrov. Tým sa dosiahnu nižšie výrobné náklady. Fľašu takéhoto vína zoženiete od 3 eur vyššie. Na Slovensku je najznámejší sekt Hubert, medzi najobľúbenejšie z jeho portfólia patrí sladký De Luxe.

Sýtené vína radšej nie

Poslednou a najpodradnejšou kategóriou sú sýtené vína. Sú najlacnejšie, majú najnižšiu kvalitu, no napriek tomu na ne môžete naraziť. Ide len o obyčajné víno, ktoré je o bublinky obohatené umelo, pridaním oxidu uhličitého. V pravom šampanskom aj v šumivých vínach sú bublinky prirodzeným produktom kvasenia, pri sýtených vínach ide o maximálne neprirodzenú cestu. Takýmto vínam sa pri slávnostných príležitostiach preto radšej vyhýbajte.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa na oslavy Silvestra? Dajte si pozor na tieto nebezpečenstvá!


Pre každý jazýček

Že je pre vás šumivé víno prisladké? Nevybrali ste si to správne. V ponuke kvalitných výrobcov nájdete vína s rôznym obsahom cukru, ak máte radi prirodzenejšiu chuť, stačí len hľadať správne označenie:

Brut – sú najcennejšími a podľa odborníkov najkvalitnejšími šumivými vínami. Takýto mok je extra suchý a obsah cukru v ňom je menší ako 15 g v litri.

Demi sec – značí polosladké víno s obsahom 35 – 50 g cukru v litri. Demi sec vína sú populárnejšie predovšetkým u žien, nakoľko pre ne extrasuché víno burt nie je práve najchutnejšie.

Demi doux a doux – sú sladké a nájdete ich medzi šumivými  vínami

Tá správna teplota

Kúpiť šampanské alebo šumivé víno nie je ani zďaleka všetko. Najviac si ho vychutnáte až pri správnom spôsobe podávania. Sekt je treba nechať chladiť dlhšie ako len pár hodín, ideálne pri teplote 4 – 5 °C. Na takúto teplotu chladnička nestačí, mrazák je naopak príliš silný. Preto si fľašu schlaďte v nádobe s ľadom. Ideálna teplota podávania je 6 – 7 °C, pri ktorej vám bublinky z moku nevyšumia.

Ako na otváranie?

Prichádzame k druhému a najdôležitejšiemu kroku. Správne otvorenie fľaše. Zabudnite na hlasitý výbuch, keď zátka skončí až na strope a šampanské začne bujaro striekať. Takýto spôsob je najhorší možný. Po odstránení drôtu chyťte korok a pomaly otáčajte fľašou. Zdôrazňujeme, fľašou! Nie korkom. Pomaly ho ostráňte a ak ste pri otváraní nepočuli žiaden výbuch, môžete si gratulovať a začať sa učiť otváraniu fľaše na vyššej úrovni. (čo tak otváranie šabľou?).

Napokon nalejte šampanské do elegantných vysokých pohárov, ideálne pod uhlom 45°. Na záver jeden tip. Obľubujete pri šampanskom jahody? Dopriať si ich môžete, hodia sa však len ku tým suchým šampanským, pri polosladkých budete zbytočne potláčať chuť jedného aj druhého.


Mohlo by vás zaujímať: Trendy silvestrovský prípitok: Ružové šampanské alebo klasický brut?


Dobré či zlé, hlavne s mierou

Nenechajte si pomotať hlavu opojnou chuťou bublinkového nápoja. Aj zo šampanského môže byť ráno poriadny hlavybôľ, teda v prípade, že neuprednostníte detské šampanské. Každý sekt si však najlepšie vychutnáte v príjemnej spoločnosti vašich blízkych. A o tom to je. Vykročiť do nového roku s milovanými ľuďmi a plný nových očakávaní. Tak teda: Na zdravie!


Ktoré druhy šumivého vína na Silvestra uprednostňujete vy? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi so svojimi názormi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, David
Odporúčame