Fólia, alobal, plastové alebo sklenené nádoby: Naučte sa ich používať správne

Obložený chlieb v alobale

Správne balenie potravín má svoj význam (Foto: Gettyimages)

Vhodne zabalené potraviny vydržia dlhšie čerstvé, zachovajú si pôvodnú chuť, vôňu a nepodliehajú skaze tak rýchlo. Každý obal má však určité vlastnosti a nemusí byť vhodný na všetko. Urobte si prehľad a zistite, ako ich v kuchyni používať správne.

Potravinárska fólia je skvelá do chladničky

Ide azda o najpoužívanejší jednorazový obal v našich kuchyniach. Keď si odmyslíte tekutiny a potraviny s redšou konzistenciou, zabalíte do nej prakticky čokoľvek. Fólia je hygienická, bráni prepúšťaniu pachov a vysychaniu jedla. Funguje ako taká „druhá koža“, nezväčší veľkosť zabaleného jedla, čo oceníte najmä pri preplnenej chladničke či mrazničke. Keďže je mäkká a jedlu sa prispôsobí, nie je úplne najvhodnejšia na zabalenie desiaty. Jedlo sa môže pri preprave zdeformovať a namiesto bagety vytiahnete z tašky palacinku.


Mohlo by vás zaujať: Nosíte si do práce jedlo z domu? Zistite, ako ho správne zabaliť


Alobal len na rýchlu spotrebu

Vďaka vysokej tepelnej vodivosti uľahčí pečenie aj rozmrazovanie, účinne nahradí pokrievku a jedlo chráni aj pred obschnutím. Do alobalu sa odporúčajú baliť potraviny určené na krátke skladovanie do 48 hodín, hrozí totiž uvoľňovanie hliníka. Z rovnakého dôvodu doň nebaľte presolené ani kyslé potraviny s pH nižším ako 4,5. Ide napríklad o údeniny, salámy, kyslomliečne potraviny a podobne. Teraz sa možno pýtate, ako je možné, že jogurty majú hliníkové viečka. Tie sú totiž to z vnútornej strany ošetrené špeciálnym lakom.

Plasty sú označené podľa druhu použitia

Ponuka v obchodoch je vskutku bohatá, no rozdiely sa netýkajú iba vyhotovenia obalu, ale v prvom rade účelu použitia. Hodia sa na skladovanie potravín v komore, chladničke aj mrazničke, v plastovom obale si poľahky uskladníte aj zvyšky z obeda. Ak plánujete obal používať aj na ohrev jedla v mikrovlnke, musí byť na to označený. Z označenia tiež vyčítate, či je nádoba vhodná do umývačky riadu, mrazničky, prípadne teplotný rozdiel, pri ktorom je používanie bezpečné.

Určite sa aj do vašich uší dostala informácia o uvoľňovaní chemikálií z plastov, ako ftaláty či BPA, do potravín. Chybou môže byť práve ich nesprávne používanie. Plasty používané na výrobu potravinových obalov podliehajú testom v súlade so schválenými štandardnými postupmi EÚ. Ich zdravotná bezpečnosť je teda garantovaná. Avšak iba za podmienok, že rešpektujeme inštrukcie konkrétneho obalu a jednorazové obaly nepoužívame opakovane.


Mohlo by vás zaujať: Myslite ekologicky: Nahraďte jednorazové obaly či tašky inými možnosťami


Sklo na viacero použití

Obaly zo skla sú vhodné na prakticky všetky druhy potravín, či už potrebujete zabaliť a uskladniť suché, tekuté, teplé alebo studené potraviny. Ochráni ich pred vysychaním, škodcami, nežiaducou vlhkosťou a izoluje aj pachy. Sklo je síce odolné, no krehké a ťažké. Preto nie je ideálne v prípade, že si chcete zabaliť „niečo na cestu.

Sklo neprepúšťa farby ani kyslík a pri kontakte s potravinami nevznikajú žiadne chemické reakcie. Bezpečné je aj do umývačky riadu. Čisté a dezinfikované nádoby môžete používať opakovane, stačí ich jednoducho vyvariť v horúcej vode. Problém však môže nastať pri uzáveroch. Kovové vrchnáky a plastové tesnenia sa môžu časom poškodiť alebo podľahnúť korózii. V takom prípade by ste ich nemali ďalej používať.


Ako zvyknete potraviny baliť vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame