FOTOPOSTUP: Ako z jednoduchých vecí vyrobiť 3D kvetinový obraz a pohľadnicu?

Darček

plnielanu.sk/Lucia

Sú priateľstvá, ktoré trvajú desaťročia a o to viac si ich treba vážiť. Také je aj to moje, so Zuzkou. Každý rok si k sviatkom dávame iba ručne vyrobené darčeky. Nejde o ich hodnotu, zvyčajne nás nestoja viac ako pár eur. Žiadna z nás už totiž nepotrebuje do kuchyne nové šálky, ani novú aromatickú sviečku.

Dali sme si tento sľub už dávno a má čosi do seba. Za tú dobu, kým niečo vlastnoručne vyrobím, sa mi preženú hlavou všetky milé spomienky a aj práca ide od ruky. Tentokrát vzniklo niečo veľmi jednoduché, no vo výsledku pre oko pútavé. Možno tento nápad zaujme aj vás.

Potrebujeme:

  • 1 menšiu kyticu umelých (sušených) kvetov
  • rám na fotku/obraz (rozmery cca 20 x 30 cm)
  • baliaci papier
  • ozdobný dekoračný pás (šírka cca 12-14 cm, dĺžka 80 cm)
  • 2 výkresy
  • lepiacu pištoľ alebo sekundové lepidlo
  • lepidlo na papier
  • nožnice
  • kúsok tenkého špagátu

Postup:

Rámik na fotku by mal byť o niečo väčší, približne s rozmermi 20 x 30 cm. Kvety, ktoré použijete do kytice, by mali byť menšie, pekne tvarované a najmä v jednom tóne. Ja som našla jednu šikovnú malú kytičku, ktorá úplne zapasovala do mojej predstavy. Použiť môžete aj sušené lúčne kvety alebo levanduľu. Časom však budú robiť menší neporiadok. V galantérii som v koši s organzovými stuhami objavila zaujímavý potlačený pás. Na dotyk pripomína mäkký papier, no nie je ani papierom, ani látkou – mali ich veľký výber, verím, že budú v každej lepšej galantérii.

Mohlo by vás zaujať: FOTOPOSTUP Ozdobte si domov veselou jarnou výzdobou: Niečo pre šikovné ruky!


V prvom kroku vložíme do rámu pod sklo baliaci papier. Vytvorí tak zaujímavé pozadie.
Rozoberte kyticu na vetvičky. Z väčšej časti uviažete kyticu, ktorá sa nalepí do rámu, z menšej časti zase kytičku na pohľadnicu.

Mohlo by vás zaujať: FOTOPOSTUP Takýto svietnik si môžete vyrobiť aj sami doma: Za chvíľu je hotový


Kvety pevne zviažte. Z dekoračného pásu odstrihnite 50 cm.
Podobne ako v kvetinárstve, dekoračný pás nariaste okolo kytice a pevne zviažte v hrdle. Vytvarujte povytiahnutím niektorých cípov.

Mohlo by vás zaujať: FOTOPOSTUP Máte doma šálku na vyhodenie? Premeňte ju na dekoráciu plnú kvetov


Vezmite lepiacu pištoľ (môže byť aj sekundové lepidlo) a hotovú kyticu prilepte o sklo rámu v hlavných bodoch – najviac v mieste zviazania (dlhšie pridržte), v najvyššom bode, vľavo aj vpravo stačí malá bodka.
Podobne treba postupovať aj pri menšej kytičke na pohľadnicu. Tu však stačí z pásu iba 30 cm. Pás priberajte medzi prsty ako harmoniku, pekne sa nariasi.

Mohlo by vás zaujať: FOTOPOSTUP: Z jednoduchých starých vecí vytvoríte vintage držiak na kvety


Tu vidíte detail viazania.
Jeden výkres detailne oblepte baliacim papierom. Nešetrite lepom, inak sa môže stať, že sa papier odlepí. Nebojte sa odstrihnúť baliaci papier o niečo väčší ako je výkres a zájsť aj kúsok za hrany. Všetko sa v ďalšom kroku pekne zamaskuje.

Mohlo by vás zaujať: FOTOPOSTUP: Starý rám na fotky sme premenili na stojan pre bižutériu


Do vnútra prvého výkresu ide totiž druhý čistý výkres, ktorý pohľadnicu spevní a zároveň zamaskuje všetky nedostatky zo zahnutého baliaceho papiera.
Ozdobte podľa svojho vkusu, na prednú stranu prilepte menšiu kytičku a nezabudnite vpísať blahoželanie. Dostať vlastnoručne vyrobenú pohľadnicu s úprimným blahoželaním sa dnes síce nenosí, no možno o to viac zahreje pri srdci…

Aké darčekové veci si vlastnoručne vyrábate vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, plnielanu.sk/Lucia
Odporúčame