FOTOPOSTUP Máte doma šálku na vyhodenie? Premeňte ju na dekoráciu plnú kvetov

Šálka s kvetmi

plnielanu.sk/Lucia

V každej domácnosti sa isto nájde šálka, ktorá má už svoje odžité alebo aj “odbité”. Môže skončiť v smetnom koši alebo – ak sa k nej vzťahujú spomienky, odložíte ju do škatule v pivnici k ostatnej nepoužívanej keramike. Radi by sme vám predstavili návod, ako starú šálku s tanierikom premeniť na vodopád kvetov a dať jej tak nový život. Takzvaná lietajúca šálka je trendom šikovných rúk po celom svete. Poďte si ju spolu s nami vyskúšať vyrobiť. Celé tvorenie nebude trvať dlhšie ako polhodinu.

Budeme potrebovať:

  • Starú alebo nepoužívanú šálku s tanierikom
  • Umelé kvety
  • Starú vidličku
  • Lepiacu pištoľ a dostatok silikónových tyčiniek
  • Kameň

Ako postupovať?

Ak máte doma starú prasknutú šálku alebo je z nej kúsok odbitý, je skvelým adeptom na premenu. Najlepšie sa na takúto dekoráciu hodí čisto biela šálka s tanierikom, alebo šálka s patinou, so zlatým lemovaním, ružičkami. V tomto prípade som sa rozhodla pre úplne obyčajnú nepoužívanú šálku. Koniec koncov, jej vzor nebude vidno.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Takýto svietnik si môžete vyrobiť aj sami doma: Za chvíľu je hotový


Dolná časť vidličky bude prilepená o tanierik, Horná časť rukoväte zase do vnútra šálky. Vidličku preto musíte pozohýbať, približne tak, ako vidíte na obrázku. Ak to nejde rukami, pravdepodobne poputuje do zveráka.
   
Dolnú časť vidličky musíte silno prilepiť o obvod taniera. Najskôr naneste vrstvu silikónu z tavnej tyčinky na tanier, pritlačte vidličku a stále držte. Po zaschnutí naneste silnú vrstvu silikónu aj zhora a pritlačte kameňom (ten tam zostane nalepený). Vidlička bude držať aj šálku hore. Preto je dôležité, aby bol tento spoj maximálne pevný.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP: Starý rám na fotky sme premenili na stojan pre bižutériu


Ako sa zahrať na majstra rovnováhy? Zožeňte si kuchárske knihy, ktoré podložíte pod šálku. Aj prichytenie hornej časti rukoväte o šálku je rovnako dôležité. Pri slabom spojení sa šálka odlepí a spadne. Najskôr naneste vrstvu silikónu do šálky, pritlačte vidličku a počkajte, kým spoj zaschne. Následne vytvorte aj hornú vrstvu silikónom, ktorá bude presahovať dolnú. Keď už budete mať istotu, že vidlička a silikón šálku udržia, opatrne otočte šálku a naneste vrstvu aj na spoj odspodu.
   
Rozoberte kvety na drobno, časti s drôtom nepotrebujete.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP: Voňavé levanduľové tyčinky proti moliam, pripravíte ich za pár minút


Najskôr na tanierik a vidličku nalepujte veľké, dominantné kvety, na tanierik uložte aj listy. Pri vypĺňaní prázdnych miest používajte drobnejšie kvety a postupujte od vnútra šálky smerom dolu. Zapojte svoju fantáziu a zúžitkujte vhodné dekoračné prvky, ktoré doma máte – stužky, perličky, motýliky…
   
Lietajúca šálka je hotová

Na čo využívate staré nepotrebné šálky vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia
Odporúčame