FOTOPOSTUP Ozdobte si domov veselou jarnou výzdobou: Niečo pre šikovné ruky!

Jarný stromček

plnielanu.sk

Niekedy stačí málo, aby sme sebe alebo niekomu blízkemu vyčarovali úsmev na tvári. Niekoľko metrov stužiek, jedna polystyrénová guľa, kvetináč a za dve hodiny tvorenia vykúzlite neopozeraný pestrofarebný jarný stromček. Postup je veľmi jednoduchý, a ak si k tvoreniu prizvete deti alebo vnúčatá, práca pôjde od ruky, doslova ako na páse. Malým deťom stromček pripomína lízatko, preto pozor, aby vám s ním pred dokončením neušli.

Čo budeme potrebovať?

  • 1 polystyrénovú guľu – priemer 10 – 12 cm
  • Farebné stužky o šírke 1,5 – 2,5 cm
  • Kvetináč
  • Špendlíky
  • Nožnice
  • Paličku na kmeň
  • Kúsok polystyrénu na vyplnenie kvetináča (alebo sadru)
  • Lepidlo (alebo lepiacu pištoľ) na záverečné detaily

Postup:

Inšpiráciu na tento stromček som našla na internete. Pod názvom “ribbon topiary” nájdete skutočne krásne stromčeky, ktoré slúžia nielen ako dekorácia do príbytkov, ale mnohokrát sú štylizované tak, aby ste ich mohli darovať ako darček, alebo s nimi dotvorili stoly pri rodinných slávnostiach. Spotreba stužiek rastie s priemerom gule. Na guľu s priemerom 12 cm padlo dohromady takmer 20 metrov stužiek, ktoré mali šírku 1,5 – 2,5 cm. Použila som 7 farieb. Ak nechcete, aby cena za stužkový stromček bola príliš vysoká, lacnejšie stužky na návine zoženiete v “ľudovkových” obchodíkoch. Pár krajších, dekoračných stužiek so vzorom zase v galantérii.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Prevonia príbytok, poteší milovníkov kávy: Vyrobte si kávový stromček


Vašou prvou úlohou bude nastrihať si stužky na pásiky o dĺžke 9 – 10 cm.
   
Každý pásik zatočte do kruhu, konce mierne prekryte, prepichnite špendlíkom a zapichnite do polystyrénovej gule. Skúšala som aj lepenie tavnou pištoľou, ale viac horúceho silikónu bolo na mojich prstoch, ako na stužke. Navyše, ak stužky prilepíte, ťažšie na záver vykonáte prípadne posunutia a úpravy.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Takýto svietnik si môžete vyrobiť aj sami doma: Za chvíľu je hotový


Striedavo a farebne pripevňujete stužky na guľu, kým nie je celá pokrytá.
   
Do kvetináča si vyrežte a zatlačte kúsok z polystyrénu tak, aby bol natesno a nehýbal sa. Vytvorí oporu pre stromček.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Máte doma šálku na vyhodenie? Premeňte ju na dekoráciu plnú kvetov


Do gule treba zatlačiť “kmeň” – môžu to byť 4 zlepené špajdle, plastová alebo drevená palička, rovnejší konár, alebo ako v mojom prípade – dobre a stabilne poslúžila elektróda z mužovej dielne, lebo pri tvorení treba občas aj improvizovať. Zapichnite “kmeň” do gule aj do stredu kvetináča.
   
Na záver nezabudnite stužkou obaliť kmeň, dozdobiť kvetináč a zakryť polystyrén (sadru) v kvetináči – napríklad filcom, sisalovým vláknom, nariasenou organzou.

Aké jarné dekorácie si doma pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia
Odporúčame