FOTOPOSTUP Prírodné vianočné ozdoby zo šišiek: Potešia oči a zahrejú na duši

Vianočné ozdoby zo šišiek

plnielanu.sk

Už ľudia v stredoveku vnímali borovicu ako symbol zdravia, radosti a sily. A práve tento strom nám ponúka tú najlepšiu dekoráciu – šišky. V parkoch, alejach a samozrejme i v lesoch nájdete borovicu lesnú a pod ňou jej charakteristické drobné šišky dosahujúce cca 3 cm. Šišky borovice čiernej, ktorá je pravidelnou výsadbou aj medzipanelákových priestorov, dosahujú veľkosť od 5 cm vyššie. Naplno roztvorené šišky sa výborne vynímajú vo väčších či menších ikebanách, adventných vencoch a v našom prípade sme z nich vytvárali rôzne malé a milé vianočné dekorácie a ozdoby.

Mini stromček

Budeme potrebovať:

 • Šišky z borovice
 • Malé dekoratívne korálky alebo mini pom pom (malé “chlpaté” guľôčky)
 • Hviezdičky
 • Lepiacu pištoľ

Postup:

Šišku položíme podstavou na pracovnú plochu. Ak nestojí rovno, vytvoríme jej zospodu malý pník z korkovej “zátky”. Do jednotlivých šupiniek dáme trochu lepidla z pištole a rýchlo prilepujeme korálky. Na “špic” pripevníme hviezdu. Takéto ministromčeky sa výborne vynímajú v sklených pohároch, do ktorých môžete nasypať dekoratívne minipolystyrénové guľôčky alebo v hobby obchode zohnať umelý sneh.
   
Stromčeky sa výborne vynímajú na parapetách, poličkách alebo v adventných vencoch.

Mohlo by vás zaujímať: Originálna a lacná vianočná výzdoba? Šiškové dekorácie sú to pravé


Malý lesný škriatok

Budeme potrebovať:

 • Šišky z borovice
 • Na hlavu – mini vianočnú guľu alebo polystyrénovú guľku (cca 1,5 – 2 cm priemer), alebo drevenú guličku
 • Na vrch čiapky – malé dekoratívne korálky alebo rolničky
 • Tenký filc – viac farieb
 • Lepiacu pištoľ

Tento škriatok je milým spestrením a vyčaruje úsmev na tvári. Tešia sa mu deti aj dospelí. Môže dozdobiť zabalený darček, visieť na stromčeku, sedieť na poličke. Čím ich je viac, tým lepšie. Pripomínajú staré klasické fúkané “panáčikové” ozdoby, ktoré sa však časom porozbíjali a teraz pravdepodobne patria k zberateľským kúskom.

Ako na to?

Na obrázku vidíte, aké diely z filcu treba vystrihnúť – diel na čiapku, 2 rukavice, nohy a 2 diely na šál. Tento druh filcu je bežne dostupný vo veľkých obchodných reťazcoch, alebo v obchodoch so zameraním pre hobby a domácnosť. 6-7 rôznofarebných listov stojí cca 2 €.
   
Na druhom obrázku už vidíte konečný výsledok. Ak ste čo i len trochu zruční, práca na nich ide úplne hladko a môžete zapojiť aj deti alebo vnúčatá.

Mohlo by vás zaujímať: Trendy dekorácie tohtoročných Vianoc: Vyzdobte si domov štýlovo!


Ozdoba na stromček

Budeme potrebovať:

 • Šišky z borovice
 • Zlatú alebo striebornú dekoračnú farbu v spreji
 • Taftovú stuhu – niekoľko metrov (výhodnejšie je kúpiť celé balenie napr. na trhu)
 • Lepiacu pištoľ
 • “Ušká” na zavesenie

Postup:

Čo tak vrátiť šišku naspäť na strom? Táto závesná ozdoba pekne vynikne na girlandách, vianočných stromčekoch. Jej základom je nafarbená šiška (do zlata, biela alebo strieborná pre lesk – nie je to však nutné, ak máte radi prírodné farby. A dominantná je mašľa. Tá sa viaže veľmi jednoducho (viď obrázok)
   
Slučky mašle navíjame medzi dva a dva prsty na striedačku. Po navinutí (každá strana dva alebo trikrát) odstrihneme dlhší kus, ktorý obmotáme stredom mašle, zatiahneme a pevne zauzlíme. Mašľu a závesné uško prilepujeme pevne na šišku. Ak sa chcete s dekoráciou pohrať, môžete do otvorených lupienkov vlepovať malé lesklé korálky (ako pri ministromčekoch).

Aké ozdoby zo šišiek si doma robíte vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia
Odporúčame