FOTOPOSTUP: Starý rám na fotky sme premenili na stojan pre bižutériu

Rám na fotky

plnielanu.sk

Ak máte neporiadok vo svojej bižutérii, inšpirujte sa týmto nenáročným fotopostupom. Premeníme v ňom obyčajný rámik na fotky na praktický a pritom efektný “stojan” na visiace i napichovacie náušnice a náhrdelníky. Vystačíte si s materiálom, ktorý máte bežne doma a spod vašich rúk za krátku chvíľu vzíde jedinečný a osobitý doplnok, ktorým môžete urobiť radosť sebe alebo darovať priateľke, dcére, vnučke.

Ak máte neporiadok vo svojej bižutérii, inšpirujte sa týmto nenáročným fotopostupom. Premeníme v ňom obyčajný rám na fotky na praktický a pritom efektný “stojan” na visiace i napichovacie náušnice a náhrdelníky. Vystačíte si s materiálom, ktorý máte bežne doma a spod vašich rúk za krátku chvíľu vzíde jedinečný a osobitý doplnok, ktorým môžete urobiť radosť sebe alebo darovať priateľke, dcére, vnučke.

Budeme potrebovať:

  • Rám na fotky alebo rám zo starého obrázku
  • Rôzne gombíky – s uškom, dierkami
  • Špagátiky a ozdobné šnúrky – saténové, taftové, prírodné (aké nájdete)
  • Pol metra organzy so šírkou 10 -12 cm (alebo tyl)
  • Kúsok baliaceho papiera alebo ozdobný papierový obrúsok, alebo kúsok čipky, záclony, tapety, …
  • Nožnice, tavnú lepiacu pištoľ alebo sekundové lepidlo, ihlu, niť

Postup:

Skôr ako sa pustíte do strihania a lepenia, pripravte si materiál a rozmyslite, koľko bižutérie rámik ponesie. V našom prípade ide o rám na fotku 19 x 14 cm, zvoliť môžete aj menší alebo väčší – podľa potreby alebo aký doma nájdete.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Takýto svietnik si môžete vyrobiť aj sami doma: Za chvíľu je hotový


Do rámu vložte podklad. Ako už bolo v rozpise uvedené – môžete zapojiť svoju tvorivosť a využiť rôzne pútavé papierové alebo látkové zvyšky, ktoré sa u vás doma nachádzajú. Navyše tento podklad môžete kedykoľvek meniť a dekoráciu prispôsobovať. V našom prípade sme začali baliacim papierom, pokračovali ozdobným papierovým obrúskom a nakoniec pre ukážku vyskúšali aj čipku.
Zo šnúrok upleťte dva “vrkoče”, ktoré budú dlhšie ako je šírka rámu, aby ste ich mohli ohnúť dozadu.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP: Voňavé levanduľové tyčinky proti moliam, pripravíte ich za pár minút


Upletené šnúrky treba prilepiť na rám tak, ako vidíte na obrázku. Dostatočne ich napnite, aby pod váhou doplnkov príliš neprevísali. Podľa veľkosti rámu a podľa množstva bižutérie môže byť samozrejme i viac radov. Takto získate priestor pre zavesenie visiacich náušníc a brošní.
Z organzy alebo tylu odstrihnite pás 50 x 10 cm. Prehnite ho tak, ako vidíte na obrázku – nie úplne na polovicu. Vezmite ihlu a niť a celý pás prešite základným stehom. Nemusíte robiť uzol, v závere budete pás sťahovať a stáčať.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Čiapky s brmbolcom: Vyrobte si originálne ozdoby na stromček sami doma


Pás z organzy sťahujte za pomoci nite a vytvarujte “kvet”. V strede kvet pevne poprešívajte a zafixujte. Pekné gombíky vytvoria stred kvetu. Táto dominanta rámiku bude slúžiť na odloženie napichovacích náušníc. Výhodou obšitého pásu organzy je to, že sa ani po viacnásobnom prepichovaní nepára ani neničí.
Organzu prilepte na rám a zvyšok ozdobte gombíkmi, malými mušľami, atď. Gombíky s uškom môžete nalepiť krížom o spodnú hranu (2 zlaté gombíky v hornej časti rámu), a získate tak priestor na zavesenie retiazok a náhrdelníkov.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Urobte si prírodné osviežovače sami doma: Bez škodlivín a krásne voňavé


Z bežného alebo starého rámiku sa zrazu stane užitočný stojan na obľúbenú bižutériu, ktorý môžete položiť na poličku, komodu alebo zavesiť na stenu.
Môže sa stať, že po založení bižutériou vám podklad nebude esteticky pasovať. Nájdite iný materiál a jednoducho podklad za sklom vymeňte. Bez problémov to pôjde vtedy, ak budú všetky lepené prvky pevne zaistené o rám, nie o vnútorné sklo.

Využívate doma rám na fotky? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia
Odporúčame