FOTOPOSTUP: Voňavé levanduľové tyčinky proti moliam, pripravíte ich za pár minút

Levanduľové tyčinky

plnielanu.sk/Lucia

Voňavé záhony levandule zdobia naše záhrady a hrdo ukazujú svoju krásu. Kvety odkvitajú iba pomaly, a preto mnohých z nás isto láka využiť silu levandule v domácnosti. Okrem toho, že sa levanduľa skvelo hodí do rôznych dekorácií, jej aromatická vôňa je už dlhé roky overeným odpudzovačom molí v šatníkoch.

Pripravili sme si pre vás fotopostup na jednoduchú výrobu levanduľových tyčiniek, ktoré vložíte medzi oblečenie a ani po niekoľkých mesiacoch za sebou nezanechajú neporiadok v podobe uschnutých opadaných kvetov. Ako na to?

Prečo vyskúšať tieto levanduľové tyčinky?

Výroba jednej tyčinky vám nezaberie viac ako 2 minúty času. Navyše, nemusíte oplývať ani extra kreatívnou zručnosťou. Kvety levandule z pevne stiahnutej tyčinky nevypadávajú ani po zoschnutí a v skrini teda nezanechávajú neporiadok. Môžete ich vložiť medzi oblečenie na poličky, alebo zavesiť cez uško na každý vešiak v skrini.

Budeme potrebovať:

  • levanduľové kvety s dlhými stonkami (na jednu tyčinku 11 – 15 kusov)
  • nožnice
  • tenký prírodný špagát
Zo záhonu zostrihajte kvety levandule aj so stonkou. Čím dlhšia stonka, tým lepšie. Stonku očistite od malých lístkov tak, aby zostala hladká. Pripravte si ostré nožnice a tenký prírodný špagát. S tým sa veľmi dobre pracuje, pretože na rozdiel od umelých alebo saténových šnúrok sa nešmýka.

Mohlo by vás zaujať: Máte problém zaspať? Vyskúšajte vankúšiky plné prírodných vôní


Do malej kytice zviažte 11 – 15 levanduľových kvetov so stopkami. Záleží od toho, aké veľké súkvetia sú na vašom záhone. Nezväzujte ich v jednej úrovni. Pokúste sa ich uložiť postupne – “kaskádovito”.
   
Po zviazaní špagát neodstrihujte. Teraz opatrne zohnite stonky do opačnej strany okolo uzla. Dajte pozor, aby sa stonky úplne nevylomili (čiastočné prasknutie neprekáža). Zohýbané stonky ukladajte okolo kvetov rovnomerne, aby vytvorili “klietku”, do ktorej kvety uzatvoríte. Vytvorte opačný uzol, ktorým zafixujete stonky na svojich miestach.

Mohlo by vás zaujať: Levanduľa má nielen čarovnú vôňu: Pomôže pri kožných problémoch či bolesti zubov


V dlani postláčajte kvety, vyformujte do tvaru na obrázku a začnite s obtáčaním. Dodržujte rovnomerné medzery, približne 3 – 4 mm. Nezľaknite sa kvetov, ktoré presahujú pomedzi špagát a stonky (viď obrázok). Jednoducho ich zlúpnite. Telo tyčinky sa dá veľmi dobre formovať, takže, ak sa vám zdá, že je tyčinka krivo, hravo ju vytvarujete.
   
Na záver uviažte silný uzol a špagát odstrihnite. Z ďalšieho kúska špagátu uviažte dekoratívnu mašličku. Cez jedno uško potom môžete tyčinku zavesiť na vešiak s oblečením.

Mohlo by vás zaujať: Zvýšte si sexuálne libido, zabojujte proti prechladnutiu: Poznáte zaujímavé účinky vôní?


Hotové tyčinky môžu byť rôznej dĺžky aj hrúbky. Ich tvar záleží od počtu a sily kvetov a prvotného usporiadania.

Na čo všetko využívate levanduľu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia
Odporúčame