FOTOPOSTUP: Z jednoduchých starých vecí vytvoríte vintage držiak na kvety

Držiak na kvety

plnielanu.sk

Niekedy stačí malá inšpirácia, aby zo starých bežných vecí, ktoré sa povaľujú po dielni alebo komore vzniklo niečo, čomu vdýchnete nový život a význam. V obchodoch na nás pozerajú rôzne milé dekorácie, zdobené sklenené vázy alebo svietniky, rôzne drevené dekorácie, na ktoré si môžete zavesiť nielen kľúče, ale aj fotky blízkych. V podobnom duchu sa nesie náš dnešný fotopostup, ktorý využije sklo – zaváracie poháre, drevo – kúsok drevenej laty z palety a pár ďalších prvkov, z ktorých vo výsledku vznikne niečo, čo zvyčajne už hotové vidíte na poličkách obchodov.

Čo budeme potrebovať:

  • 3 rovnako veľké zaváracie poháre v dobrom stave (nezájdené, očistené, bez prasklín)
  • Drevenú latu – dlhú približne 50 cm, širokú cca 8 cm
  • 3 kovové háčiky
  • Bielu akrylovú farbu + štetec
  • Bavlnený motúz (zosilnený) alebo jutový špagát
  • Tenšiu stužku
  • Pás čipky (alebo kúsok starej záclony, či umelej krajky)
  • Nožnice
  • Lepiacu pištoľ

Postup:

Na úvod si všetko potrebné pripravíte – doska je zarovnaná, začistená šmirgľom do hladka. Poháre očistené, suché. Malou nevýhodou klasických zaváracích pohárov sú vystupujúce prvky po obvode, ktoré však postupne zamaskujete stužkou a vystrihovanými vzormi (alebo akokoľvek inak, napr. servítkovou technikou – predstavivosti sa medze nekladú).

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Máte doma šálku na vyhodenie? Premeňte ju na dekoráciu plnú kvetov


Dosku natriete bielou farbou. V tomto prípade nejde o dokonalosť, pretože po zaschnutí môže byť mierne prešmirgľovaná pre vytvorenie použitého vzhľadu.
   
Kým farba zaschne, ozdobíte za pomoci stužiek, krajky a lepiacej pištole zaváracie poháre. Dôležitým prvkom je viacnásobné obmotanie hrdla motúzom, aby ste mali ako zachytiť “uško” pohára. V tomto majú výhodu najmä závitové zaváracie poháre, ktorých hrdlo, je užšie. Ak budete starostlivo uzliť a lepiť, motúz sa z pohára nezošmykne. Miesto motúza môžete použiť aj pevnejší drôt a uško vytvarovať.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP: Starý rám na fotky sme premenili na stojan pre bižutériu


Na dosku v pravidelných rozostupoch pripevnite háčiky.
   
Každý ozdobený zavárací pohár potrebuje stabilné uško, ideálne zo zdvojeného motúzu. Pevne zauzlite a pre istotu aj prilepte. Ako dostať motúz popod vrstvy obmotané na hrdle? Pomôcť si môžete háčikom na háčkovanie alebo kusom tvrdšieho drôtu s očkom na konci (vytvarujete do tvaru akoby ihly). Dbajte na rovnaké dĺžky závesov. Môžete síce urobiť aj rozdielne, napr. Stredný pohár bude mať dlhšie uško. Dôležitá je však finálna rovnováha.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Urobte si prírodné osviežovače sami doma: Bez škodlivín a krásne voňavé


Na záver nezabudnite vytvoriť záves pre dosku (napríklad vedením cez háčiky zospodu), alebo klasicky na zadnej strane. Na dosku zo zadu je dobré nalepiť aspoň dva pásiky umelej hmoty alebo kúsky z čipky, ktorá vám zostala, aby doska neoškrela stenu. Už len stačí vložiť kvety a zavesiť. Každé ročné obdobie môžete mať radosť z iných kvetov, dokonca, ak si dáte záležať na nosnosti a stabilite, do pohárov môžete dať aj vodu a vložiť živé kvety.

Aké jarné dekorácie si doma pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk/Lucia, plnielanu.sk/Lucia
Odporúčame