Funguje priateľstvo medzi mužom a ženou? Vedci tvrdia, že skôr nie

Muž

gettyimages

Poznáme to z filmov: Ona má skvelého kamaráta, ktorému sa môže kedykoľvek zdôveriť so všetkým, dokonca aj s intímnym životom. On má úžasnú, chápavú a vždy pozitívne naladenú kamarátku ochotnú poradiť, ako zbaliť dievča.

Realita je však ale trochu iná. Priateľstvo medzi mužom a ženou nie je celkom prirodzené, vo vzduchu je totiž príliš veľa napätia. Bližšie sa na to pozreli vedci z University of Wisconsin – Eau Claire. Podľa ich štúdie takmer vždy medzi mužom a ženou existuje sexuálna príťažlivosť.

Muži chcú vždy viac

Vedci pracovali so 400 dospelými vo veku medzi 18 a 52 rokov. Zistili, že v priateľských vzťahoch veľmi často jeden z dvojice pociťuje k druhej osobe príťažlivosť, pričom častejšie išlo o mužov. Znamená to, že väčšina mužov vstupuje do priateľstva so ženou s nádejou na hlbší vzťah, alebo, čo je ešte bežnejšie, na sexuálny románik. Hlavná autorka štúdie April Bleske-Rechek vysvetľuje, že platonické vzťahy medzi mužom a ženou sú relatívne novou záležitosťou v dejinách ľudskej evolúcie, keďže muži sú stále ovládaní inštinktmi párenia.

Mohlo by vás zaujímať: Keď priateľstvo skôr ubližuje ako pomáha: Ako spoznať toxického človeka?

Na vine nie je ego

Výsledky výskumu ukázali, že muži často nadhodnocovali romantické city kamarátok voči sebe. Boli presvedčení, že aj ona pociťuje podobnú príťažlivosť. V skutočnosti ale ženy nepotvrdili, že by fantazírovali o svojich priateľoch, alebo že by voči nim prechovávali iné než kamarátske emócie. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že keď muži automaticky očakávajú náklonnosť zo strany kamarátky, majú privysoké ego. Doktorka psychológie Bleske-Rechek ale hovorí: „V minulosti, ak muži nevyužili svoje reprodukčné príležitosti, čelili riziku, že budú vyradení.“ Očakávať od kamarátskeho vzťahu niečo viac, je tak v podstate v mužskej prirodzenosti.

Šancu zvýši nefungujúci vzťah

Zaujímavým zistením vedcov je aj to, že priatelia sa cítili k tomu druhému priťahovaní silnejšie, ak mali väčšie problémy s vlastným partnerom. Čím nižšia je spokojnosť jednotlivca s jeho partnerom vo vzťahu, tým viac priťahuje kamarátov. Je to zrejme tým, že svoju nespokojnosť dávame chtiac či nechtiac najavo aj svojmu okoliu. Ak sa žena svojmu kamarátovi vždy javila príťažlivá, v prípade krízy vycíti príležitosť a snaží sa ju získať pre seba.  Keďže priateľstvo medzi mužom a ženou je málokedy oddelené od vzájomnej príťažlivosti, neraz takéto dvojice končia v posteli. No aj tu narážajú na problémy, ktoré vyplývajú z rozdielneho vnímania situácie. Kým ženy často od takzvaného „priateľstva s výhodami“ očakávajú, že prerastie do lásky, muži si cenia predovšetkým sex.

Mohlo by vás zaujímať: Spravte si poriadok medzi kamarátmi: Takýchto určite nepotrebujete!

Skutoční priatelia majú podobnú povahu

Ak ste stále presvedčení, že muž a žena môžu byť dobrými priateľmi, skúste si predstaviť svojich 5 najbližších priateľov. Koľkí z nich patria k opačnému pohlaviu? Asi ich veľa nebude, možno dokonca ani jeden. Dôvod je jednoduchý: Až z 90 % si za priateľov vyberáme ľudí, ktorí sú nám podobní, majú rovnaké zmýšľanie, hodnoty a záujmy. Žena asi sotva bude chodiť s chlapmi na pivo a rozprávať sa o futbalových výsledkoch. A muž len ťažko behať po obchodoch či klebetiť pri kávičke. Čo ale vlastne v priateľstve hľadáme?

  • Ženy kladú dôraz na dôveru, lojalitu, otvorenie sa a spolupatričnosť.
  • V mužských priateľstvách je dôležité, aby ten druhý mal čo ponúknuť a do priateľstva priniesol niečo zaujímavé.

Muž a žena sa môžu skúsiť kamarátiť a udržať svoj vzťah na čisto platonickej rovine, no podľa vedcov je to skôr výnimka než bežná vec.

Veríte na fungujúce priateľstvo medzi mužom a ženou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame