Fúzy, brada alebo hladké oholenie: Vyskúšajte nový zostrih na vašej tvári

Brada

sxc.hu

V minulosti mužská pýcha a symbol dobrého postavenia muža, dnes jeden z najdôležitejších prvkov dotvárajúci váš imidž. Hustá brada, niekoľkodňové strnisko, či do hladka oholená tvár? Prezradíme vám, ako bude váš zjav pôsobiť na ostatných.

Hladká tvár pre každú príležitosť

Veľká časť mužov si v dnešnej dobe pravidelne holí tvár. Býva to každodenný rituál ráno pred zrkadlom, no možno je pár tipov, ktoré vaše holenie dokážu spríjemniť. Pred holením si navlhčite utierku v teplej vode a majte ju približne pol minúty priloženú na tvári, holiť sa vám bude o čosi jednoduchšie. Ak chcete dosiahnuť perfektne hladké oholenie, voľnou rukou si vždy natiahnite časť pokožky, ktorú práve holíte. Vhodné je používať po holení krémy, tie sú najšetrnejšie k pokožke a s prichádzajúcou zimou ju aj dostatočne hydratujú a zamedzujú jej praskaniu.

Komu sa hladká tvár hodí? Každému. Je dobrou voľbou nie len pre ležérny štýl, ale aj pre vysoko postavených manažérov, obliekajúcich sa do drahých oblekov. Hladká tvar vzbudzuje dojem čistoty, upravenosti, sviežosti a úspešnosti. Aj vaša polovička ocení každodennú snahu o hladkú tvár. Väčšina žien totiž neznáša, ak ich pichá zarastená mužská tvár.


Mohlo by vás zaujať: Zdobia vás starecké škvrny? Takto sa ich môžete zbaviť!


Jemné strnisko, trend dneška

Čím ďalej tým viac mužov uprednostňuje jemné niekoľkodňové strnisko. Dodáva na mužnosti a stretáva sa aj s úspechom u tej nežnejšej časti populácie. Teda do okamihu, kým nepríde žena so strniskom do tesnejšieho kontaktu. Vizuálne ale ide o veľmi populárnu variantu, strnisko do dĺžky 3 mm rastie zväčša okolo troch dní. To je výhoda experimentovania s bradou. Ak sa vám nový „účes“ nepozdáva, nie je problém oholiť sa a o pár dní skúsiť niečo iné. Takýto krátky porast treba však pravidelne ošetrovať a starať sa oň, aby sa z vašej tváre po pár dňoch nestala hustá baranica. Ide o štýl ktorý nosia predovšetkým muži, pôsobiaci skôr neformálnym dojmom. Strnisko totiž pôsobí divoko, slobodne a nespútane, preto sa k obleku a formálnym udalostiam príliš nehodí.

Kozia briadka, vzor z filmového plátna

S kozou briadkou sa na uliciach stretneme pomerne často. Ide o strih, kedy si necháte tenkú líniu nad perou a jednu na brade. Pôsobí tak mierne rebelantským dojmom no muž, ktorý ju nosí, musí úprave venovať nejaký ten čas. Typickou kozou briadkou je tá, ktorú nosil Johnny Depp vo filme Piráti z Karibiku. Je populárnejšia skôr u mladších mužov, páni v rokoch by mali siahnuť skôr po niečom konzervatívnejšom.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Ak brada, tak len krátka

Už sú preč časy, kedy dlhá a hustá brada bola symbolom mužnosti. Páni z dobových fotografií so starostlivo pestovanými bradami, by v dnešnej spoločnosti už nepochodili a boli by skôr na smiech. Voľte preto skôr kratšie strihy. Musíte ale počítať aj s množstvom investovaného času. Rôzne kozmetické prípravky, či pravidelné zastrihávanie, sa stanú súčasťou vášho každodenného rituálu. Takáto brada sa ale nehodí každému. Muž s bradou získava vážnosť a je vhodnejšia skôr pre tých starších. Príkladom je Sean Connery.

Bujná brada môže byť aj trikom, ktorým odvrátite pozornosť od plešivejúcej hlavy. Dajte si však pozor, aby brada nebola príliš výraznou, kontrast medzi holou hlavou a bujarým porastom tváre môže byť rušivý. Dôležitý je aj dojem, ktorý s takouto ozdobou vzbudíte. Muži s neupravenou bradou pôsobia ako zruční remeselníci v manuálnych prácach, no pritom veľmi citliví a vľúdni. Ak si potrpíte na dokonale zastrihanú bradu, budete pôsobiť prísnejším dojmom.

Fúzy – risk alebo zisk?

Fúzy sú asi najrizikovejšou časťou tvárového ochlpenia. Ak sa netrafíte do štýlu, ktorý sa k vám hodí, budete skôr na smiech. V žiadnom prípade sa nenechajte inšpirovať známymi komickými filmovými postavami. Ak si vypestujete fúzy zastrihnuté tak, ako ich nosil Chaplin, budete centrom pozornosti, no skôr v tom negatívnom slova zmysle. Úzke fúziky zas môžu v žene vzbudiť dojem, že sa dostala do kontaktu s nenapraviteľným zvodcom a sukničkárom. To môže byť výhodou, no nie vždy. Alebo ak vsadíte na nápaditý štýl fúzov, ako mal napríklad Salvator Dalí, pravdepodobne nepochodíte na miestach, ktoré si vyžadujú istú dávku vážnosti. Takéto strihy sú vhodné skôr pre extravagantnejších jedincov, prípadne hudobníkov či umelcov. Na bežné nosenie sa nesnažte príliš experimentovať, aj tu totiž platí notoricky známe, že niekedy je menej viac.


Mohlo by vás zaujať: Kozmetika pre mužov: Čo by v pánskej toaletnej taške nemalo chýbať?


Cítiť sa dobre

Je úplne jedno, aký strih si napokon zvolíte. Dôležité je, aby ste sa cítili dobre vy, prípadne vaša partnerka. Aj keď možno ulahodí vášmu oku hustý plnofúz, nejde o najpraktickejšie riešenie. Keď vám neprekáža čas, ktorý strávite udržovaním brady, nemusíte sa brániť ani jej. Dorastie vám totiž naozaj veľmi rýchlo a nemajte preto obavy z experimentovania. Každý deň vám brada podrastie o približne pol milimetra a to dáva dobrú príležitosť na reparát. Na záver ešte pár čísel.

  • 14 centimetrov – ak by ste sa neholili celý rok, vaša brada by mala približne takúto dĺžku
  • 8,4 metra – ak by ste sa neholili nikdy v živote, vaša brada a fúzy by dosiahli približne túto dĺžku
  • 3 350 hodín svojho života (cca 139 dní) – toľko času strávite v kúpeľni, ak sa pravidelne holíte a uprednostňujete dokonale hladkú tvár

Ako často sa holíte vy? Aký štýl holenia uprednostňujete? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame