Gélové nechty ruky skrášlia: Poznáte však aj ich riziká?

Nechty

photl.com

Pekné nechty zdvihnú sebavedomie nejednej z vás. Aj keď ide v podstate o obyčajné nechty, záleží na nich viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ruky sú totiž vaším pracovným nástrojom a nechty jeho ozdobou. A tie gélové predsa len vyzerajú nádherne. Sú však aj zdravotne nezávadné? Americkí výskumníci ich neškodnosť spochybnili!

Za jadro celého problému s gélovými nechtami môže podľa Američanov UV lampa, do ktorej sa ruky počas modelácie gélových nechtov vkladajú. Robí sa to preto, aby nanesený gél stvrdol a mohla sa finalizovať výsledná podoba gélového nechtu. Žiarenie z tejto lampy je však podľa amerických odborníkov nebezpečné, podobne ako soláriá a to na toľko, že môže dokonca spôsobiť až rakovinu kože.

Tvrdenia na základe prieskumu

S touto teóriou vyrukoval americký lekár Chris Adigun, ktorý svoje tvrdenia podložil výskumom na vzorke 2 000 žien. Spomínané ženy dostali tento typ rakoviny aj napriek tomu, že sa nikdy pred tým nevyskytoval v ich rodine. Podľa tohto lekára spája postihnuté ženy len jedno – fakt, že všetky z nich chodievali na gélové nechty. Sám lekár preto varuje všetky ženy, aby to s gélovými nechtami nepreháňali, zbytočne sa nevystavovali tomuto žiareniu a vystríhali sa tak smrtiacej a mimoriadne zákernej rakovine kože.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sú vaše znamienka v poriadku, alebo vám hrozí rakovina? Zistite to čo najskôr!


Európski odborníci sú optimistickejší

Nie všetci vedci však zdieľajú Adigunove presvedčenie a oponujú tým, že ruky sú predsa počas modeláže v lampe len pár minút, navyše nie dennodenne, ale len raz za mesiac, u niektorých žien aj menej často. Tvrdia, že žiarenie, ktoré preniká z UV lampy, je porovnateľné s umelým osvetlením, pod ktorým denne pracujeme. UV žiarenie z lampy, ktorá sa používa pri tejto manikúre, je porovnateľné s bežným osvetlením v kancelárii,“ hovorí doktor David Valia. Tak isto dodáva, že zatiaľ chýba seriózny výskum, ktorý by toto tvrdenie priamo dokázal.

Pozor na plesne

Adigun si však aj napriek tomu presadzuje svoje a tvrdí, že z dlhodobého hľadiska nie sú gélové nechty zdravé. Ak dôjde ku uvoľneniu gélu od povrchu nechta, môžu sa na tomto mieste usádzať baktérie, ktoré odtiaľ bez odstránenia umelého nechta nijako nedostanete. A kvôli nim vám hrozí vyššie riziko plesňových ochorení nechtov, ktorých sa veľmi ťažko zbavuje.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zákerné mykózy a plesne: Týmito potravinami sa ich môžete zbaviť


Existujú aj iné riziká gélových nechtov

  • mechanické poškodenie prirodzených nechtov
  • alergia na niektorý z materiálov (napr. alergia na gél – prejavuje sa sčervenanými, bolestivými a opuchnutými končekmi prstov)
  • riziko nekvalitných a škodlivých materiálov použitých pri modelovaní

Pozitívne stránky gélových nechtov:

  • pekný vzhľad
  • dlhá trvácnosť
  • prevencia štiepenia nechtov
  • zvýšenie sebaistoty
  • odnaučenie od ohrýzania nechtov
  • menej práce s úpravou nechtov

Ako často si dávate robiť gélové nechty? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame