Golf nie je len športom aristokracie: Vyskúšajte jeho čaro aj vy!

Golf

sxc.hu

Premýšľali ste nad tým, že nastal čas na aktívny športový život, ale nechce sa vám hneď začať behať, liezť po skalách či posilňovať – udýchaný a v tvári pot? Predstavovali by ste si niečo pokojnejšie, príjemnejšie a predsa poskytujúce dostatočné množstvo pohybu na čerstvom vzduchu? Možno práve na vás čaká ďalšia zelená karta!

,,Golf je jediný šport, pri ktorom sa dá fajčiť. A to ma pri ňom veľmi drží,“ povedala česká herecká legenda Jiří Bartoška – a mnoho nešportových persón s ním súhlasí. Golf má veľmi dlhú tradíciu a jeho história sa začala už niekedy na prelome 13. a 14.storočia. Hovorí sa, že pôvodne škótsky šport (aj keď sa podobné hry hrávali aj v iných krajinách), ktorý sa niekoľko storočí hral na území britských ostrovov, vymysleli pastieri krátiaci si dlhú chvíľu triafaním kameňov palicami do králičích nôr. Hoci sa na začiatku musel golf popasovať s rôznymi úskaliami a v historických prameňoch sa spomínajú najmä zákazy vydávané v súvislosti s ním, nakoniec sa stal dokonca športom panovníkov. Dnes je golf čoraz rozšírenejší, je jedným z najprestížnejších športov, a dávno už nie je hrou iba pre úzky okruh ľudí. Golfistov na celom svete pribúda a ich rady môžete rozšíriť aj vy.


Mohlo by vás zaujať: Akčný squash: Ten pravý šport pre pravých chlapov – a pre ženy tiež!


Najskôr na golfový kurz

Aby ste sa mohli stať plnohodnotným golfovým hráčom, mali by ste absolvovať základný golfový kurz, kde sa naučíte nie len pravidlá a techniku hry, ale aj etiketu a zásady golfu. Po absolvovaní kurzu už stačí iba zložiť teoretické a praktické skúšky a bude vám vydaná tzv. green card – zelená karta. Vďaka tejto karte budete môcť hrať takmer na všetkých ihriskách nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. S výnimkou súkromných ihrísk – klubov, kde majú povolený vstup iba kluboví hráči, či podľa handicapov (výkonnosť hráčov) rozdelených ihrísk. Cena golfového kurzu sa líši aj podľa toho, či ste na hodine sami, alebo je vás viacero. Ak sa chcete učiť osamote, hodina vás vyjde približne na 35 eur, v prípade skupinky o niečo menej. Skúška na zelenú kartu stojí približne ďalších 30 eur. Ak ste úplný začiatočník, oplatí sa sledovať aj akcie na zľavových portáloch, kde sa občas objaví aj tento typ zľavy.

Golf na Slovensku

Prvé golfové ihriská na našom území boli v Piešťanoch a Tatranskej Lomnici. V súčasnosti je u nás v každom kraji niekoľko golfových klubov, ktoré majú vlastné ihriská. Tie by mali mať 18 jamiek, hoci u nás sú zatiaľ bežnejšie 9-jamkové. V kluboch, ktoré sú súčasťou Slovenskej golfovej asociácie, sú združení slovenskí golfisti. Aby ste sa mohli stať členom takéhoto golfového klubu je potrebné splniť podmienky, ktoré si určujú jednotlivé kluby. Zväčša musíte zaplatiť členský poplatok zložený zo vstupného a z ročného poplatku, ktorý vám umožní hrať počas celého roka bez ďalších sezónnych poplatkov, čo je určite finančne výhodnejšie.


Mohlo by vás zaujať: Milujete bicyklovanie? Takto vášmu telu prospeje a takto uškodí


Golfová výbava

Ak ste sa rozhodli, že dáte golfu šancu, absolvujete kurz a vyberiete sa na golfové ihrisko, budete potrebovať svoju golfovú výbavu, v ktorej by nemali chýbať:

  • Bag – špeciálna golfová taška  na palice a iné doplnky či drobnosti
  • Vozík na bag – nakoľko palice môžu byť ťažšie a ihrisko je pomerne rozľahlé, najmä pre starších hráčov sa vozík na tašku s palicami veľmi hodí
  • Woods (Drevá) 1, 3 a 5 –  palice pre dlhšie rany s mohutnou hlavou
  • Irons (Železá) 3, 4, 5, 6, 7, 8 9
  • Pitchingwedge – palica s veľkým sklonom úderovej plochy na vysoké rany s rýchlym zastavením
  • Sandwedge – palica určená prevažne na hru z piesku
  • Putter – palica na puttovanie, čo je hra na greene (jamkovisko s najnižšie kosenou trávou)

Napriek tomu, že sa o golfe stále hovorí ako o drahom športe, dnes už nie je až tak finančne náročný. Ak vás čo i len trošku lákajú zelené plochy golfových ihrísk a táto uhladená, elegantná hra, určite popremýšľajte nad tým, či mu predsa len nepodľahnete.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Andrea
Odporúčame