Grganie pri stole je neslušné aj zahanbujúce: Čo sa vám telo snaží naznačiť?

grgnutie

thinkstockphotos.com

Stará ľudová múdrosť hovorí, že kto grgá a prdí, zdravie si tvrdí. Či už je to pri rodinnom obede alebo dokonca v reštaurácii, pre každého z nás je takáto situácia nanajvýš nepríjemná a ponižujúca. Zvuk vychádzajúci z nášho tráviaceho traktu totiž častokrát nedokážeme ovládať a veľmi rýchlo sa staneme obeťou spoločenského faux-pas. Prečo ku grganiu vlastne dochádza a ako si s ním poradiť?

Po zdravotnej stránke vám nič nehrozí

Za grganie považujeme náhle a prudké vypudzovanie plynov z pažeráka alebo žalúdka prostredníctvom ústnej dutiny. Eruktácia, ako tomuto javu odborne hovoríme, zvyčajne nepatrí medzi varovné signály závažného stavu. „Vo väčšine prípadov ide o benígny symptóm. Na druhej strane, črevný plyn môže súvisieť s niektorou z potravinových intolerancií,“ tvrdí gastroenterológ Paul Berggreen. Ak teda bojujete s nahromadeným črevným plynom, možno je na čase nechať sa otestovať. Pátrajte po laktózovej aj fruktózovej intolerancii, prípadne po niečom, čo by mohlo narúšať absorpciu karbohydrátov, napríklad, po celiakii.


Mohlo by vás zaujímať: Pálenie záhy vám ničí radosť z jedla? Zabojujte proti nemu naozaj účinne


Príliš rýchle jedenie

Ráno do seba vylejete malú šálku kávy, obed do seba rýchlo nahádžete a večeru pred televízorom ani nezaregistrujete, pretože vo vás okamžite zmizne. Ak sa takéto stravovacie návyky nápadne podobajú tým vašim, zrejme sa vám grgá častejšie, než je príjemné. „Najčastejšou príčinou grgania je prehĺtanie vzduchu,“ vysvetľuje Dr. Berggreen. Grgne sa vám v okamihu, keď sa horný ezofagiálny (pažerákový) zvierač uvoľní a všetok nahromadený vzduch sa dostane von. Riešením je dôkladné prežúvanie každého sústa. Vyhraďte si na každé jedlo dostatok času a nenechajte sa rozptyľovať. Nekontrolovateľným hltaním navyše preukázateľne prijmete viac kalórií a riskujete prírastok na váhe.

Prínosové dutiny štrajkujú

Ak máte pocit upchatého nosa, nezostáva vám nič iné ako dýchať ústami. „K prehĺtaniu vzduchu dochádza najčastejšie vtedy, keď ľudia majú problém s prínosovými dutinami,“ upozorňuje spomínaný gastroenterológ. Môže ísť o sezónnu alergiu alebo silnejšie prechladnutie, no vždy si musíte dať dobrý pozor, aby ste jedli pomalšie. Ak sa budíte s upchatým nosom permanentne bez zjavnej príčiny, je na čase navštíviť lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Pálenie záhy: Nepríjemná maličkosť alebo znak vážnej choroby?

 


Pozor na bublinky

Pamätáte si aj vy obdobie, keď ste ako purbetiaci súťažili v tom, kto si dokáže hlasnejšie odgrgnúť? Zvyčajne k tomu stačila sklenená fľaška s farebným sýteným nápojom alebo sóda. V dospelosti však bublinky dokážu pri stole narobiť poriadnu šarapatu. „Vo všeobecnosti možno povedať, že grgnutie z pažeráka je tichšie. Limonády s bublinkami spôsobujú, že plyn pochádza zo žalúdočného obsahu. Grgnutie pochádzajúce zo žalúdka má silnejší zápach, pretože jedlo bolo aspoň čiastočne strávené,“ priblížil Dr. Berggreen. Ak sa nechcete pri stolovaní strápniť, doprajte si radšej nesýtenú minerálku alebo džús.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný oheň vo vašom hrdle: Čo zaberá proti páleniu záhy?


Pálenie záhy nepodceňujte

Ak spolu s grganím pociťujete nevoľnosť, pocit na vracanie alebo návrat kyslého žalúdočného obsahu, možno máte dočinenia s refluxnou chorobou pažeráka. Ide o veľmi nepríjemný stav po jedle, ktorý pokazí zážitok aj z tej najlahodnejšej pochúťky. Ak sa mu chcete vyhnúť, vyskúšajte nasledovné tipy:

  • aspoň tri hodiny po jedle si nelíhajte
  • uložte sa na večerný spánok s prázdnym žalúdkom
  • jedzte menšie porcie
  • vyhýbajte sa citrusom, kofeínu, štipľavým aj kyslým potravinám

Ako sa nepríjemnému grganiu vyhýbate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame