Gynekologická prehliadka je namieste aj po menopauze: Nezabudnite na ňu!

Gynekológia

thinkstockphotos.com

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o zdravie je absolvovanie pravidelných prehliadok. Ani na prvý pohľad zdraví ľudia by nemali vynechávať pravidelné prehliadky, lebo práve tie im môžu zachrániť život a odhaliť choroby ešte v zárodku. Výnimkou v tomto prípade nie je ani návšteva gynekologickej ambulancie. Preventívna gynekologická prehliadka je často podceňovaná a za doktorom sa vyberieme väčšinou až vtedy, keď nás niečo trápi. Niekedy býva už neskoro.

 

Vo vyspelom svete sú na prvých miestach príčin úmrtia srdcovocievne a nádorové ochorenia, a to práve kvôli tomu, že v počiatočných štádiách nebolia a človek necíti žiadnu zmenu. Práve preto ich voláme „tichými zabijakmi“. Pomaly začína ohrozovať životy žien aj pomerne rozšírený vírus HPV, ktorý môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, hrozia však aj mnohé ďalšie komplikácie. Tie sa zväčša časom zhoršujú a liečba sa komplikuje.

Raz za rok to zvládnete

Preventívna prehliadka nie je vôbec bolestivá a mala by sa absolvovať raz do roka. Okrem komplexného vyšetrenia je jej súčasťou aj ster z krčka maternice a vyšetrenie prsníkov. Po vyšetrení maternice a ultrasonografickom vyšetrení by vás mal raz za dva roky gynekológ odporučiť na vyšetrenie lymfatických uzlín ultrazvukom. Ak máte po štyridsiatke, pošle vás každý rok alebo každé dvana mamografické vyšetrenie prsníkov.


Mohlo by vás zaujať: Čaká vás mamografia? Toto všetko o nej musíte vedieť


Cytológia každé tri roky

V rámci gynekologickej prehliadky máte nárok aj na cytologické vyšetrenie krčka maternice od 23 do 64 rokov, ktoré vám prepláca verejné zdravotné poistenie. „Prvé dva odbery cytológie sa realizujú v ročnom intervale. V prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov sa pokračuje v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov. Uvedená periodicita platí aj pre poistenku, u ktorej sa skríning začal neskôr ako v 23. roku života. Skríning sa vo veku 64 rokov ukončí, ak budú posledné 3 cytologické nálezy negatívne,“ píše VsZP.

Čo je HVP?

Ľudský papilomavírus postihuje mužov aj ženy. Neexistuje len jeden typ, ale hneď niekoľko. Väčšina týchto vírusov je bez príznakov, ale sú aj také, ktoré spôsobujú bradavice na rukách a chodidlách. Asi len tridsať z celkového počtu sto označujeme ako genitálne. Práve tie môžu vyvolávať zmeny výstelky krčka maternice a ich neliečenie môže meniť abnormálne bunky na rakovinové. HPV sa vyskytuje pravdepodobne častejšie než si myslíte, často si s ním však imnunita poradí sama. Či vírus máte, resp. či začal vyvolávať spomínané zmeny zistíte práve pomocou spomínanej cytológie – PAP testu.


Mohlo by vás zaujať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Na čo všetko máte nárok zadarmo?


Aké ďalšie problémy trápia ženy po 40?

U žien po štyridsiatke začínajú pribúdať ťažkosti s výskytom myómov a cýst vaječníkov. Vo veku od 45 do 50 rokov sa začínajú u žien objavovať prvé príznaky klimakterického syndrómu, ktorý sprevádza nástup menopauzy. Tento syndróm sa prejavuje návalmi tepla, búšením srdca, nadmerným potením, závratmi a pod. Objavuje sa aj nepravidelné krvácanie rôznej intenzity, ktoré si môže vyžadovať aj hormonálnu liečbu alebo dokonca operačný zákrok.

Po päťdesiatke začínajú pribúdať onkologické ochorenia maternice, vaječníkov a prsníkov. Práve kvôli včasnému zachyteniu a úspešnejšej liečbe je v tomto veku dôležitá pravidelná gynekologická prehliadka. Pokiaľ je žena v klimaktériu a absentuje jej menštruácia, nejde o dôvod na prerušenie gynekologických návštev. S klimaktériom prichádzajú aj ďalšie nežiaduce zmeny ako suchosť slizníc či gynekologické infekcie. Zdôverte sa svojmu lekárovi a skúste spolu nájsť ich vhodné riešenie.


Ako často sa snažíte navštevovať gynekológa? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Adriána Antolová
Odporúčame