Hanbíte sa za tmavé kolená, lakte či podpazušie? Vyskúšajte naše tipy!

Žena

thinkstockphotos.com

Napriek tomu, že ide o normálny priebeh starnutia pokožky, mnoho ľudí sa necíti úplne komfortne kvôli stmavnutej kože na kolenách, lakťoch, krku či v podpazuší. Na jednej strane môže ísť o príznak ochorení, ako je cukrovka či inzulínová rezistencia, no za tmavšiu pokožku môže aj starnutie či genetická predispozícia.

Koža na kolenách a lakťoch je hrubšia, má viac záhybov a má viac sklony k vysušeniu ako pokožka na iných miestach. A ak nie je poriadne vyživovaná, postupom času tmavne. Takéto sfarbenie sa však dá zredukovať. Existuje viacero spôsobov, ako sa ho zbaviť.

Jedlá sóda

Kuchyňa skrýva množstvo prísad, ktoré nie sú určené len na varenie či pečenie. Presne k takým patrí aj jedlá sóda, ktorá spolu s vodou výborne čistí pokožku a postupne odstraňuje nadmernú pigmentáciu, ktorá sa bežne nachádza na krku. Zmiešajte tri diely sódy s jedným dielom vody a mixérom vytvorte hustú pastu. Tú naneste na problematické miesto a nechajte 2-3 minúty pôsobiť, potom dôkladne opláchnite. Tento postup opakujte dvakrát týždenne.


Mohlo by vás zaujať: Sóda bikarbóna a vaše telo: Proti poteniu, lupinám aj na štípance


Zemiaky

Katechín, ktorý zemiaky obsahujú, je schopný meniť farbu pleti. Naneste nastrúhané zemiaky alebo šťavu z nich na problematickú pokožku a nechajte pôsobiť 15 minút. Nezabudnite opláchnuť ľadovou vodou. Rovnako účinná je aj zmes zemiakovej a citrónovej šťavy. Po desiatich minútach zmyte studenou vodou. Používajte dovtedy, kým sa nedostavia výsledky. Tento roztok pôsobí aj na tmavé škvrny a jazvy po akné.

Citrón

Citrón má pre pokožku veľký význam. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha pri odstraňovaní odumretých buniek a vylepšuje tón pleti. Niekoľko minút trite kolená alebo lakte citrónovou šťavou. Po dvadsiatich minútach pôsobenia opláchnite teplou vodou. Výborne spravíte, ak potom tieto miesta natriete hydratačným krémom.

Uhorka

Ďalšou účinnou kuchynskou vecou, ktorá pri čistení pomáha, je uhorka. Spojte magickú silu citróna a uhorky a výsledok na seba nenechá dlho čakať. Citrón vybieli pokožku a uhorka poskytuje chladiaci účinok a zabraňuje oslabeniu pokožky. Čistiace účinky uvidíte, ak uhorku nakrájate a budete si ňou potierať problémové oblasti. Rovnako využiteľná je aj šťava z uhorky, ktorú môžete aplikovať do podpazušia. Výsledkov sa dočkáte do troch dní.


Mohlo by vás zaujať: Sóda bikarbóna je skvelý skrášľovací prostriedok: Pozrite, ako ju možno využiť!


Cukor

Vylepšiť tón pokožky pomôže domáci cukrový peeling. Kryštály cukru sú vhodné na odstránenie odumretých buniek a zároveň kožu upokojujú. Zmiešajte cukor s olivovým olejom a vytvorte hustú kašu. Takto vytvorenú pastu naneste na kolená a lakte a masírujte krúživými pohybmi po dobu 5 minút. Aby ste neboli lepkaví, dôkladne pokožku vyčistite a opláchnite teplou vodou.

Mlieko

Mlieko obsahuje vitamíny a mastné kyseliny, ktoré sú veľmi účinné pri odstraňovaní tmavej kože z podpazušia. V kombinácii s tvarohom robia mliečne kyseliny v bielení hotové zázraky.Zmiešajte a naneste na dané miesta. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút, potom zmyte. Opakujte denne, kým neuvidíte výsledok.


Mohlo by vás zaujať: Rozlúčte sa s popraskanými pätami: Vyhlaďte ich pomocou našich tipov


Mandle

Mandle sú pre pokožku veľmi prospešné. Dodávajú jej výživné látky a vylepšujú jej tón. Problémové oblasti potierajte každý večer teplým mandľovým olej po dobu piatich minút. Rozdiel uvidíte po niekoľkých dňoch.

Aloe vera

Aloe vera má okrem iných významných účinkov aj postavenie prírodného zosvetľovača pokožky. Má protirakovinové účinky, omladzuje kožné bunky a dokáže redukovať aj kožné škvrny. Tmavú pokožku na krku potrite výťažkom z aloe vera (ideálne gélom z čersvej rastliny) a nechajte pôsobiť dvadsať minút, potom opláchnite vodou. Takýto postup opakujte každý deň.


Ako proti tmavým kolenám, lakťom a podpazušiu bojujete vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame