Hemoroidy sú trápenie, o ktorom vaše okolie netuší: Ako ich možno liečiť?

Na záchode

flickr.com/saarkev

Hemoroidy, alebo ľudovo zlatá žila. Ochorenie, ktoré je mimoriadne časté, obzvlášť po pôrode a u ľudí vo vyššom veku. Predpokladá sa, že nimi trpí až 60 % ľudí nad 50 rokov. Sú nepríjemné, ťažko sa ich zbavuje a neustále sa vracajú. Ako s nimi zatočiť raz a navždy?

Predpokladom je, že za vznik hemoroidov môžu vrodené predispozície. Časté sú však u starších, u ľudí so sedavým zamestnaním a u tých s tvrdou stolicou a častou zápchou. Delia sa na vnútorné a vonkajšie. Vonkajšie sú jednoducho rozpoznateľné, pri vyšetrení vnútorných sa musia vylúčiť aj iné možné ochorenia. Hemoroidy sa spočiatku prejavujú krvácaním, svrbením, pálením, bolesťou a vznikom uzlíkov v okolí análneho otvoru. Tieto komplikácie sa už len zhoršujú.

Hemoroidy majú štyri štádiá:

  • o prvom štádiu nemusíte ani vedieť. Žila, začínajúci hemoroid, je ešte len mierne vystúpená, zväčša o nej ani neviete.
  • v druhom štádiu sa žila vysúva viac, no sama od seba sa dokáže zasunúť na pôvodné miesto.
  • v treťom štádiu je hemoroid už výrazný, no stále sa dá zasunúť manuálne.
  • v poslednom štvrtom štádiu je hemoroid trvale vysunutý a nepomáha ani manuálny tlak.

Mohlo by vás zaujímať: Tento poklad nepoteší: Poraďte si so zlatou žilou!


Ako ich liečiť?

Nielen pri liečbe, ale už pri prevencií proti hemoroidom treba dodržiavať isté zásady. Tie v menej vážnych prípadoch dokážu dokonca hemoroid aj vyliečiť.

  • Dbajte na zvýšenú hygienu análneho otvoru. Pravidelne ho vymývajte, používajte biely toaletný papier či navlhčené obrúsky.
  • Snažte sa o pravidelnú stolicu. Tak bude mäkšia a svaly konečníka budú menej zaťažené. Ak máte zápchu, netlačte nasilu. Počkajte a možno to neskôr pôjde ľahšie. Na mäkkú stolicu by ste mali jesť jedlá bohaté na vlákninu.
  • Hýbte sa, športujte, no nedvíhajte ťažké predmety. Sedenie pri tomto ochorení neprospieva, oveľa lepší je aktívny pohyb. No na kariéru vzpierača zabudnite. Pri zvýšenej námahe hemoroid môže ľahko „vyskočiť“ von.
  • Noste voľné nohavice, spodné prádlo a pyžamá.
  • Nečítajte na toalete – táto činnosť pravdepodobnosť hemoroidov zvyšuje.

Nepomáha? Skúste dary prírody

S hemoroidmi sa stretávali aj naši predkovia a našli spôsoby, ktorými proti nim účinne bojovať. Ide hlavne o kúpele a rôzne bylinky. Úplne prvým krokom pri takejto liečbe je sedací kúpeľ. Teplá, no nie horúca voda dokáže rozprúdiť krv v konečníku. Toto však nie je vhodné pri pokročilejších fázach, nakoľko je cieľom odstrániť zápal. Proti zápalu je veľmi dobrý odvar z rastliny hamamel virgínsky. Zmiernia sa vaše bolesti, dôjde k zúženiu ciev a celkovej úľave. Podobné účinky má aj nechtík lekársky či myší chvost.

Na vymývanie je zas dobrý pľúcnik lekársky. Ako doplnkovú liečbu môžete zvoliť bylinkové čaje, harmančekovým nič nepokazíte. Účinný je aj kúpeľ z dubovej kôry alebo orechových škrupín či harmančekový vývar.

Na pitie je dobrá žihľava dvojdomá a praslička roľná. Z prasličky sa dá urobiť aj kašička, ktorou si potriete postihnuté miesto. No a známym všeliekom účinným aj na hemoroidy je púpava lekárska. Jej koreň zalejte 40%-ným alkoholom, nechajte na 2 týždne odstáť a potom podávajte v žihľavovom čaji.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Keď ani príroda nepomôže

Na najťažšie formy hemoroidov býva aj matka príroda prikrátka. V tom prípade ste nútený siahnuť po iných liečiváchmasti alebo čipkoch. Masť je o čosi lepšia, pri vonkajších hemoroidoch je ideálna, no aj pri vnútorných má svoje výhody. Čipok sa zasunie hlbšie do konečníka a hemoroid nebude v kontakte s liečivou látkou. Mastička sa dostane aj sem. Okrem toho je ako doplnok liečba tabletami, ktoré rýchlo sťahujú zápal. Tie sú však len na lekársky predpis.

No a v prípade, že ani toto nezabralo, budete musieť podstúpiť chirurgický zákrok. Tým najjednoduchším je podviazanie. Hemoroid sa podviaže gumičkou, po pár dňoch odumrie a sám odpadne. Ďalšou možnosťou je klasická operácia, tá je však veľmi bolestivá, obzvlášť stavy po nej. Ranná stolica po operácii bude neuveriteľne bolieť. Oveľa šetrnejšou metódou je operácia laserom. Na rozdiel od klasickej operácie si však tú laserovú budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka, nakoľko nebýva hradená poisťovňou.

Hemoroidy sú zaiste nepríjemná záležitosť. Postihujú čoraz viac ľudí a ak ste sa s nimi ešte nestretli, je veľká šanca, že sa to zmení. Ich príznaky sa dajú buď úplne vyliečiť, alebo úspešne potlačiť na veľmi dlhú dobu. Vyskúšajte tak rady z tohto článku a možno čosi pomôže aj vám. A už sa nebudete báť posadiť.

Zdroj: flickr.com/saarkev, flickr.com/saarkev, David
Odporúčame