Herpes je boj na celý život: Pľuzgieriky neprepichujte, pomôžu i domáce recepty

Herpes

gettyimages

Herpes je nepríjemným problémom, ktorý nie je len estetický. Keď sa prejaví na pokožke, treba zasiahnuť. Hoci vedci z austrálskej univerzity dali nedávno boju proti nežiaducemu ochoreniu novú nádej, radšej skúste overené domáce recepty. Podľa ich výskumov totiž môže pomôcť modrá krv tasmánskeho slimáka, ktorá ma veľkú antivírusovú silu. V slovenských podmienkach tak musíme radšej staviť na cesnak, aloe vera alebo čajovníkový olej.

Keď sa vírus herpesu dostane do tela, ostáva v nervových uzlinách až do smrti. Prvá infekcia prebieha väčšinou bez príznakov. „Chlad, UV žiarenie, horúčka, menzes, stomatologický zákrok, stres, fyzická záťaž, hormonálna nerovnováha, trauma alebo chronické ochorenia môžu spôsobiť reaktiváciu vírusu,“ upozorňuje imunologička a alergiologička Zuzana Rennerová.


Mohlo by vás zaujímať: Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?


Pľuzgiere neprepichujte

Varovný prst dvíha pri pľuzgieroch, ktoré sú sprievodným prejavom ochorenia, pričom ich neodporúča prepichovať. Nakazení toto ochorenie môžu preniesť na pery, kedy je prejav vírusu viditeľný. No pri pohlavnom styku môže dôjsť k nakazeniu partnera, pričom postihnutý ani nemusí vedieť, že má problém.

Postupne ustupujú

Ako imunologička uviedla, „zväčša sa príznaky trvajúce jeden až dva dni prejavujú pálením, mravčením, svrbením, bolesťou, prípadne aj únavou, teplotou a bolesťou regionálnych lymfatických uzlín. Následne dochádza k výsypu pľuzgierikov, ktoré do piatich až siedmich dní spontánne ustupujú.“

V prípade, že má herpes ťažký priebeh, odporúča sa prijímať antivirotiká v podobe tabletiek. Pri veľmi častých recidívach (viac ako šesťkrát ročne) je možné siahnuť aj po dlhodobej antivirotickej liečbe. Rozhoduje o nej lekár na základe frekvencie, ale aj závažnosti prejavov a celkového stavu pacienta.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemné herpesy: Čo ich spôsobuje a ako proti nim bojovať?


Domáci pomocníci

Podľa slov odborníčky sú v tomto prípade účinní rôzni „domáci pomocníci“ ako napríklad čajovníkový olej, koreň sladkého drievka či aloe vera gél. Pomáha však i ľad alebo cesnak.

Vyhýbajte sa najmä stresu a stresovým situáciám. Ďalej je potrebné, aby ste posilnili svoju imunitu. Začať by ste mali so stravou. Určite si odpustite veľké množstvo sladkostí, sýtených a energetických nápojov a alkoholu. Vymeňte ich radšej za ovocie, zeleninu a celozrnné pečivo.

Pri herpese zvýšte príjem skupiny B a C vitamínov. Pite vždy zo svojho pohára a dbajte na to, aby ostatní nepoužívali ten váš. Ruky si utierajte len do svojho uteráka. Často si umývajte ruky a ak ste herpes práve prekonali, zaobstarajte si novú zubnú kefku.


Čo v boji s herpesom najúčinnejšie pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame