Hľadanie kľúčov, mobilu či peňaženky: Tipnite si, koľko času ním trávime

Muž

thinkstockphotos.com

Od pár sekúnd až po niekoľko desiatok minút či dokonca dlhšie – hľadanie zapadnutých či možno stratených vecí nás naozaj oberá o čas. Okrem toho sme preň často v strese, najmä ak ide o predmety, ktoré súrne potrebujeme. Ako to s tým hľadaním a nachádzaním vlastne je?

Francúzsky inštitút pre výskum verejnej mienky Ipsos spracoval v marci štúdiu, ktorá ukazuje každodenný, večný a nerovný boj proti predmetom, ktoré ako zázrakom miznú. Spoločným osudom tisícky opýtaných osôb je neustále hľadanie mobilu, kľúčov, diaľkového ovládača, dáždnika a okuliarov: 86 percent z nich uviedlo, že sa takému pátraniu oddáva úplne pravidelne. Polovica respondentov dokonca usúdila, že hľadaním založených vecí strávi každý mesiac pol hodiny až dve hodiny. To je strata času, ktorá sa rovná dvom mesiacom priemerného života.

Čo hľadáme najčastejšie?

Kľúče, mobilný telefón a súčasti oblečenia, to sú tri druhy predmetov, ktoré nám najčastejšie unikajú. Pokiaľ ide o odevy, to najčastejšie rukavice, čiapky a šály, teda drobnejšie kusy, ktoré ľahko zabudneme v kaviarni alebo v kine. Veď zabudnúť, kde sme drobné predmety položili nie je vôbec ťažké.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa obávanému Alzheimerovi: Trénujte mozog podľa našich tipov


Mínus pre produktivitu, plus pre obchody

Tisíce premrhaných hodin sú napríklad pre francúzsku ekonomiku skutočne náročné: stoja ju 11,5 miliardy eur. Na druhej strane však, neporiadok praje obchodom –  takmer tretina účastníkov štúdie uvedla, že si po bezvýslednom pátraní po založenom predmete radšej kúpila nový.

Zároveň je strácanie či zakladanie predmetov príležitosťou pre podnikateľov. Francúzska spoločnosť Wistiki napríklad ponúka malé inteligentné plastové štvorčeky, ktoré umožňujú lokalizovať prostredníctvom smartfónu tie predmety, na ktoré boli tieto štvorčeky predtým zavesené.

„Zapatrošené“ veci ako dôvod na hádku

Pre 53 percent opýtaných osôb je hľadanie založených predmetov príležitosťou, ako si konečne veci upratať a preorganizovať, ale tiež príležitosťou, ako si zanadávať na seba, na nepriazeň osudu či nespravodlivo obviňovať okolie. Hľadanie založených predmetov je zdrojom úzkosti, najmä u žien, ktoré sa obávajú, že kvôli tomu nebudú stíhať. Častá otázka: ,,Nevidel si moje okuliare?Môže dokonca vyvolať nezhodu medzi manželmi. 38 percent žien, ktoré sa štúdie zúčastnili, kladie svoju neporiadnosť za vinu manželovi.


Mohlo by vás zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Vo vlakoch ostávajú batohy, ale aj elektronika a oblečenie

Rozšírenú tendenciu ponechávať časť seba všade, kadiaľ prechádzame, potvrdzujú francúzske štátne dráhy SNCF. Spoločnosť zverejnila údaje za tohtoročný február, kedy bolo vo vlakoch a na staniciach nájdených 3978 osirelých predmetov. Vedú medzi nimi batohy, laptopy a ďalšia elektronika, súčasti ošatenia, peňaženky, legitimácie, kľúče, okuliare a desiatky plyšákov, ktorých fotografie možno nájsť na internetových stránkach spoločnosti.Okrem toho sa na hľadanie stratených vecí špecializujú rôzne webové stránky nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. Je teda jasné, že oproti iným národnostiam nie sme v zábudlivosti či strácaní žiadnou výnimkou.

Ako nehľadať?

  • Určte si presné mieste na veci – riaďte sa svojím prirodzeným pohybom – kľúče či čiapka pri vchodových dverách, okuliare do diaľky pri televízii a podobne
  • Mobilu vyhraďte viacero miest v jednotlivých izbách
  • Ak niečo ukladáte na dlhšiu dobu, napíšte si kam
  • Zvnútra skrine prilepte papierik s mapkou – čo sa v nej kde nachádza
  • Povedzte kde niečo dávate ešte niekomu inému – jeden z vás si to možno zapamätá

Mohlo by vás zaujať: Koniec nevyliečiteľnej Alzheimerovej chorobe? Dá sa zastaviť!


Čo najčastejšie strácate a hľadáte doma vy? Koľko času tomu cca venujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Monde
Odporúčame