Hladká tvár si vyžaduje kvalitný holiaci strojček: Ako si vybrať ten pravý?

holenie

sxc.hu

Oholená a hladká tvár je mužov symbolom elegancie už celé stáročia. No zatiaľ čo v minulosti si páni nechali upravovať svoju tvár britvou v kresle holiča, dnes je situácia celkom iná. Technika postúpila aj v tomto smere a náš trh ponúka široký výber od klasických holiacich strojčekov so žiletkami až po moderné elektrické. Nie každý druh je však vhodný pre každý typ pleti či fúzov. Ako sa teda medzi nimi zorientovať?

Strojček verzus žiletka

Pri rozhodovaní sa medzi klasickým holením a šikovným elektrickým pomocníkov zvyčajne zohráva najdôležitejšiu úlohu cena. Kvalitné holiace strojčeky totiž vašu peňaženku odľahčia o dvesto eur a viac, čo z nich robí pomerne vysokú vstupnú investíciu. Navyše, jednotlivé frézky takisto nevydržia večne a po istom čase používania a opotrebenia ich treba vymeniť. Šetriť sa dá jedine na pene, ktorá pri suchom holení nie je potrebná. Oproti tomu je žiletkový pomocník oveľa dostupnejší. Vo všeobecností platí, že do jednorazových žiletiek sa príliš investovať nevypláca. Je výhodnejšie vybrať si manuálny holiaci strojček konkrétnej značky a následne už len vymieňať hlavice.


Mohlo by vás zaujímať: Fúzy, brada alebo hladké oholenie: Vyskúšajte nový zostrih na vašej tvári


Dohladka jedine so žiletkou

Ak túžite po pleti jemnej ako pokožka dojčaťa, žiletka je pre vás to pravé. Oholená tvár vám navyše dlhšie vydrží bez pocitu strniska a chĺpky len málokedy zarastajú do pokožky. Vo všeobecností platí, že čím viac čepieľok na hlavici použijete, tým bude oholenie hladšie. Hlavica by mala byť mierne pohyblivá, aby sa dokonale prispôsobila kontúram tváre. S používaním manuálneho holiaceho strojčeka sa však spájajú aj nevýhody:

  • nutnosť peny alebo gélu – bez týchto kozmetických prípravkov holenie nie je možné
  • mokré holenie – musíte sa holiť vždy pri umývadle v kúpeľni
  • riziko poranenia – pri nedostatočnej opatrnosti hrozí poranenie
  • podráždená pokožka – niektorým pánom holenie žiletkou spôsobuje vyrážky, a preto je pre ich pleť absolútne nevhodná

Holiaci strojček prináša pohodlie

Elektrický holiaci strojček bol navrhnutý tak, aby ho páni mohli používať kdekoľvek a kedykoľvek. Pri holení až 90% strniska padá do zbernej nádobky, a teda nehrozí zašpinenie oblečenia. Je ideálny pri častom cestovaní, kedy dôležitú úlohu zohráva aj možnosť napájania. Baterkové strojčeky sú v podstate prežitkom, v súčasnosti prvé husle hrajú akumulátorové. Ešte stále sa však vyrábajú aj tie s napájaním do siete, ktoré bývajú spravidla lacnejšie. Pri tomto type holenia platí, že pokožka nikdy nie je taká hladká ako pri oholení žiletkou a strnisko oveľa rýchlejšie dorastá. Na trhu medzi sebou súperia dva hlavné typy – rotačný a planžetový.


Mohlo by vás zaujímať: Kozmetika pre mužov: Čo by v pánskej toaletnej taške nemalo chýbať?


Rotačný strojček pre poriadnych chlapov?

Rotačné strojčeky sú ideálne pre tých pánov, ktorí zápasia s hrubšími, vlnitými, prípadne dlhšími fúzmi (dvojdňové strnisko). Tri rotačné disky vďaka otáčavému pohybu dokonale kopírujú zakrivenia tváre a uľahčujú holenie aj na ťažšie dostupných miestach ako krk a brada. Pred použitím rotačného strojčeka sa radšej neumývajte, pretože čím je tvár suchšia, tým ľahšie sa zachytia chĺpky. Strojčekom aj vy pohybujte po tvári krúžením.

Planžety zabezpečia presnosť

Planžetové holiace strojčeky sú obľúbené u pánov s jemnejšími fúzmi, predovšetkým na úpravu oblasti nad hornou perou a na brade. Vlastnosti planžetý totiž umožňujú pomerne precízne zastrihnutie na cielenom mieste. Holenie je síce zdĺhavejšie, ale hladšie. Strojčekom pohybujte po tvári s mierny tlakom v smere alebo v protismere rastu chĺpkov.

Údržba predlžuje životnosť

Akýkoľvek holiaci strojček treba po každom holení vyčistiť a nechať vysušiť, aby slúžil čo najdlhšie. Pri elektrických holiacich strojčekoch použite buď kefku, ktorá je súčasťou balenia alebo tečúcu vodu, ak máte do činenia s umývateľným typom. Novšie modely v sebe zahŕňajú funkciu samočistenia – po odložení sa automaticky dobijú aj vyčistia.


Aký typ holiaceho strojčeka vyhovuje vám? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame