Hlas naznačí hodnovernosť či sexuálnu príťažlivosť: Čo prezrádza ten váš?

muž

Thinkstock.com

Má ho drvivá väčšina ľudí a pritom si často ani neuvedomujeme, čo všetko o nás prezrádza. Oveľa viac sa zameriavame na obsah slov, no aj samotný hlas o nás dokáže prezradiť pomerne mnoho. Podľa vedcov vďaka nemu druhí podvedome odhadnú vašu výšku, hodnovernosť či sexuálnu príťažlivosť. Čo všetko teda dokáže prezradiť?

Vysoký hlas zvádza mužov…

Vedci už preskúmali ľudskú príťažlivosť z rôznych strán – a ani hlas nie je výnimkou. Výskumníci z University College London sa zamerali presne na tento cieľ a pustili ženám i mužom výroky nahrané rôznymi hlasmi. Výsledok? Pre mužov sú najpríťažlivejšie hlasy, ktoré naznačujú skôr subtílnejšiu postavu – teda vysoko posadené (ale nie upišťané) a skôr s ťahavou ako ostrou výslovnosťou, s počuteľným dýchaním.

…a nízky ženy

Ženy, naopak, dávajú na mužoch prednosť nízko posadenému hlasu s úsečnejšou výslovnosťou, ktorý naznačuje veľkú postavu. Paradoxne však podľa výskumu publikovanému v PLOS One mali práve muži s hlbokým hlasom menšiu koncentráciu spermií v ejakuláte ako ostatní účastníci. O „mužnosti“ teda zrejme v skutočnosti hlas až toľko nevypovedá.


Mohlo by vás zaujať: Mesiac, v ktorom ste sa narodili: Čo všetko prezrádza o vašej povahe či zdraví?


Naznačí podvodníka

Profesor David Feinberg sa vyjadril, že hlboký hlas môže označovať aj muža, ktorý má problémy s vernosťou. Prečo? ,,Nízke hlasy majú muži s vyššou hladinou testosterónu, a vysoké zas ženy s veľkým množstvom estrogénu.“ A práve vysoké hodnoty týchto hormónov sa podľa neho spájajú so sexuálnou aktívnosťou a možným podvádzaním.

Prezradí zamilovanosť

Hlas dokáže prezradiť,  či sa práve rozprávate s človekom, ktorého milujete. Poslucháč dokáže zaregistrovať zmenu už v priebehu dvoch sekúnd. Tento rozdiel je najvýraznejší pri čerstvo zamilovaných. Podľa jednej z autoriek štúdie Susan Hughes je v hlasoch čerstvo zamilovaných cítiť určitú zraniteľnosť. Možno ide aj o to, že majú obavy z odmietnutia.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo vašej krvnej skupiny: Čo všetko o vás prezradí?


Ako vravieť na pohovore?

Celkom svoj hlas nezmeníte, ale pár chybičiek možno vychytať. Veď napríklad pri pracovnom pohovore je hlas veľmi dôležitý. Majte teda na pamäti, že priveľmi vysoký až piskľavý hlas pôsobí neisto a neskúsene, preto sa upokojte a voľte o niečo nižšie tóny. Rovnako sa vyhnite aj priveľmi rýchlemu rozprávaniu alebo pričastým pauzám medzi slovami.

Pridajte mu dôveryhodnosti

Výskum pod vedením Phila McAleera z Glasgow University hovorí jasnou rečou. Pri mužských hlasoch pôsobí dôveryhodne zvýšenie hlasu počas reči. Opačne to je pri ženách, kde má takýto efekt naopak, zníženie hlasu. Ak vám tento postup nie je celkom samozrejmý, nevadí. Koniec koncov, hovorí výskumník, povráva sa, že aj Margaret Thatcher či kráľovná Alžbeta prešli tréningom, ktorý ich takto hovoriť naučil.


Mohlo by vás zaujať: Najdôveryhodnejšia farba očí: Tipnite si, ktorá to je!


Vlastný je nám cudzí, ale páči sa nám

Ak ste sa už niekedy počuli na nahrávke, zrejme ste si tiež pomysleli, že vám vlastný hlas znie celkom inak. A aj keď väčšina ľudí aspoň naoko vzdychá, že sa im nepáči, nie je to celkom tak. Podľa výskumu profesorky Susan Hughes z Albright College totiž ľudia práve svoj hlas zaradili spomedzi desiatich medzi najpríťažlivejšie – hoci zrejme netušili, že ide o ich vlastný, O tom, že bude aj ten ich súčasťou výskumu vôbec nevedeli.

Podvedome odhadneme výšku – a často úspešne

Myslíte si, že ľudia len podľa hlasu asi ťažko odhadnú vašu výšku? John Morton, psychológ z Washington University v St. Louis spravil pokus, v ktorom ľuďom púšťal niekoľko rôznych hlasov hovoriacich pár nesúvislých slov. Najskôr účastníci porovnávali dva hlasy a určovali, ktorý človek je podľa nich vyšší, potom mali urobiť rebríček piatich hlasov, ktoré podľa nich patria najvyšším ľuďom. Ich úspešnosť bola vyše 62 percent, teda určite viac, ako by išlo len o náhodu. Preto radšej počítajte s tým, že aj o vás si ľudia podľa hlasu urobia predstavu – a možno aj pravdivú.


Aké hlasy pôsobia na vás najlepšie? Je pre vás hlas na vašej polovičke dôležitý? Napíšte do diskusie alebo sa poraďte s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Maroš
Odporúčame